PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 04 Dec 2012, 12:45

old_radu scrie:... "cam pashoptist coane , cam pashoptist " *
:lol:

* pashoptist = pasoptist
De la lecţiile de istorie de la liceu mai îmi aduc aminte ca paşoptiştii au merite mari în modernizarea României, inclusiv unirea într-un singur stat românesc !
Comparaţia mă onorează, dar nu cred că o merit ! :?

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 04 Dec 2012, 12:53

...stai "relax" , nu era nici o lauda sau vreo comparatie
...era doar o aluzie la revolutionarismul ...unora
:lol:

...eu zic sa revenim totusi , la permise
...stricam topicul omului
:oops:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 04 Dec 2012, 12:56

Mister Fisherman scrie:Se pare ca n-ai inteles prea bine :wink:

Problema mare , din cauza careia n-au unii somn noaptea ,este ca pescarul poate retine conform legii acele 5 kg sau 10 buc la salmonide
Se doreste introducerea obligatorie a C&R pe toate apele publice , in acest fel cred ei ca pescuitul devine "sport" si pot sa o puna de o "mica" afacere controland tot ce insemna pescuit recreativ/sportiv , de la administrarea resuresi acvative pana la eliberarea permiselor prin federatia sportiva... conform legii 69/2000 :lol:

Acum intelegi de ce le sta in gat prevederile legii ? :lol: :lol: :lol:
Înţeleg că unii au probleme cu prevederile legii, că au insomnii din cauza asta, că vor să transforme pescuitul în afacere profitabilă, etc.

1. prevederile legii trebuie să le respecte, că n-au încotro!
2. pentru tratarea insomniei există ceaiuri, pastile, vizite la psiholog sau chiar la psihiatru, etc
3. dacă doresc afaceri profitabile în pescuit, pot să-şi cumpere/concesioneze o baltă (sau mai multe). La ce tarife se practică, n-au cum să dea greş.

Problema cu antiteza C@R vs. retinerea unei cantitati poate fi transata doar de lege. Dacă legea permite max.5 kg, se poate reţine peşte de la 0 la 5 kg. În interiorul acestei cantităţi, nu sunt probleme.
Dacă există pescari care eliberează benevol tot pestele, bravo lor, aşa aleg ei.
Dar nici cine reţine căţiva peşti nu poate fi blamat, daca se încadrează în limitele impuse de lege.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Dec 2012, 13:22

Dar nici cine reţine căţiva peşti nu poate fi blamat, daca se încadrează în limitele impuse de lege.
Ba da,poate fi blamat.E la moda..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 04 Dec 2012, 13:27

zavera scrie: 3. dacă doresc afaceri profitabile în pescuit, pot să-şi cumpere/concesioneze o baltă (sau mai multe). La ce tarife se practică, n-au cum să dea greş.
pai ce sunt fraieri sa investeasca bani, asteptand profitul, cand pot primi direct profitul moca, fara niciun efort financiar sau de alta natura?

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: PERMISE 2013

Mesaj de tavistan » 04 Dec 2012, 18:58

Interesante abordari si e frumos sa vezi astfel de argumentatii.
Eu cred ca, cel putin la faza de proiect, exista si la noi abordari corecte; ceea ce nu ma face neaparat optimist, pentru ca la noi multe proiecte bune mor in faza asta. Si aici ma refer la abordarea pescuitului in Delta Dunarii: exista zone de interdictie, unde n-ai (avea :? ) voie nic sa moi un carlig in apa, zone de crutare unde este impus ( :?: ) pescuitul n sistem C&R si zone unde este premisa retinerea pestelui. Cred ca un astfel de sistem ar trebui impus pe fiecare apa publica din Romanica. Insa IMPUS intr-adevar. Si verificata respectarea lui. Si aici sunt de acord cu Miky; nu chiar in ideea unei taxe de-a dreptul prohibitive; dar totusi a unei taxe pe care sa trebuiasca sa fii intr-adevar pasionat pentru ca sa o platesti. Eventual cu posibilitatea ca, pentru cei care nu si-o permit si isi doresc sa pescuiasca, taxa sa poata fi convertita partial in ore/zile de prestatii in folosul apelor. De asemenea pot fi introduse taxe diferentiate in fuctie de tipul apei pe care se pescuieste, a speciei tinta (nu poti pretinde la obleti aceeasi taxa ca la pastrav...). Cred ca pot fi gasite solutii acceptabile pentru toata lumea; atata ca singura chestie fara cusur a ANPA este dezinteresul! :wallbash:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 04 Dec 2012, 20:35

Legea , cu cateva modificari la cuantumul amenzii , este buna.dar nu are cine sa o aplice ...si aici este durerea mare
Pana nu vine ala (controlul) cu metru si cantarul dupa tine pe balta zilnic , nu te "civilizezi' ca pescar .

Ia sa stii ca esti controlat zilnic la capturi , si cand depasesti limita admisa de lege , nu ai permisul vizat sau nu ai deloc , sa-ti fie confiscate sculele si sa platesti intre 5.000 si 10.000 amenda in 30 de zile... iar daca nu platesti sa te execute silit , sa vedem atunci , iti ma da mana sa pleci cu portbagajul full ?
Si daca jumatate din valoarea amenzii merge direct catre cel care gestioneaza apa ( asociatii , ANPA etc ) , sa vezi atunci controale la greu :wink:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 04 Dec 2012, 20:46

@tavistan
- o taxa prea ridicata va duce la scaderea numarului celor care platesc, se intampla acelasi fenomen ca in economie: taxe nari = evaziune mare, de asta sa fi sigur 100%, si iar nu vor fi bani
- o alta problema o reprezinta gradul de colectare, pot sa afirm ca 40-50% din cei care pescuiesc pe apele publice nu au permis ANPA sau nu sunt inscrisi intr-o asociatie, si nu din rea vointa ci din faptul ca este prea costisitor sa procure unul, fie lipsei unei asociatii in zona respectiva sau distanta mare pana in orasele unde se distribuie acestea sau lipsa informarii ( multi habar nu au cei ala ANPA)
- gratuitatile (pensionari, elevi) - nu prea au ce cauta aici, vrei sa te distrezi = platesti
- se pot aplica taxe multumitoare pentru toti dar trebuie gandit un pic sistemul astfel incat toti sa fie informati si sa aiba acces facil macar la permisul ANPA ( oricum, parerea mea, ca este o prostie acest sistem cu card, o chitanta la banca facea dovada platii )
- iar daca asociatiile ar sti sa faca un proiect impreuna cu membrii, atunci ar avea de castigat ( deocamdata asociatiile cer cotizatie si nu dau nicio expicatie celor care cotizeaza, sau dau ceva de genul: daca nu-ti place mergi in alta parte ! )
- ar mai trebuii ca asociatiile sa ceara o cota din taxa ANPA pentru a puntea realiza niste obiective minime

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: PERMISE 2013

Mesaj de tavistan » 04 Dec 2012, 22:46

Cine gestioneaza apa n-are drept de a aplica amenzi - in cele mai multe situatii.
@rcorbu - am precizat, nu e vorba de taxe prohibitive; si as fi de acord si cu un sistem sau altul de compensare; apoi taxe diferentiate. Cei care pescuisesc n-au nici permis ANPA - asa-i, pentru ca EI STIU ca nu sunt controlati; si daca sunt controlati rezolva cu o spagutza sau cu un telefon. AICI E PROBLEMA! Suntem tara lui " las' ca rezolv eu cumva..." Si nu e o chestie care tine neaparat de noi, ca norod... se itampla si pe la altii. Nu este intamplator ca tarile cu cel mai inalt nivel de civism au si cele mai mari amenzi (vezi Elvetia). Vrem nu vrem sa acceptam, civismul sa pazeste cu biciul!

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 05 Dec 2012, 09:23

rcorbu scrie:@tavistan

- o alta problema o reprezinta gradul de colectare, pot sa afirm ca 40-50% din cei care pescuiesc pe apele publice nu au permis ANPA sau nu sunt inscrisi intr-o asociatie, si nu din rea vointa ci din faptul ca este prea costisitor sa procure unul, fie lipsei unei asociatii in zona respectiva sau distanta mare pana in orasele unde se distribuie acestea sau lipsa informarii ( multi habar nu au cei ala ANPA)
- gratuitatile (pensionari, elevi) - nu prea au ce cauta aici, vrei sa te distrezi = platesti
Oare cei care au luat in grija zeci si chiar sute de kilometri de apa nu ar trebui sa aiba si datoria de a distribui permise pe zonele repective. Daca statul ofera gratuit permise de pescuit pensionarilor asociatiile nu se multumesc cu taxa de membru data de ei? Ma gandesc ca fiind multi pensionari care au ca pasiune pescuitul si inscrisi in asociatii o taxa mai mare le-ar umfla buzunarele si mai mult dragilor conducatori de asociatii si pentru ce, probabil pentru nimicul pe care il dezvolta in domeniu.

Scrie răspuns