PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: PERMISE 2013

Mesaj de apsalba » 09 Aug 2013, 07:17

rcorbu scrie:Dar cum legea propusa lunile trecute nu a trecut asa si viioarea propunere de lege nu va treceeeee !
Sigur 100%.
Nu mizați pe acest lucru. În mod sigur se va încerca, dar legea are prevederi care încalcă Constituția. Sper să nu rămână în forma actuală.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de jhonny » 09 Aug 2013, 10:16

Permisele sportive le da fed., cele recreative NU.
Iar cand aceasta lege va intra in vigoare, TU esti ISTORIE. :|

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de jhonny » 09 Aug 2013, 10:18

3) Pescuitul sportiv se efectuează pe baza unui permis nominal emis de Agenția Națională pentru Pescuit şi Acvacultură în acord cu Federația Română de Pescuit Sportiv și eliberat de federație.
:lol: :lol :lol: :lol: :lol: :lol:
(4) Pescuitul turistic se efectuează pe baza unui permis nominal valabil pe o perioadă caladaristică determinată (1zi/ 1 săptămână) și a tichetului teritorial emise de Agenția Națională pentru Pescuit şi Acvacultură și eliberate de asociațiile de pescari sau persoanele juridice autorizate pentru această activitate

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de jhonny » 09 Aug 2013, 10:21

2) Pescuitul recreativ se efectuează pe baza unui permis nominal valabil pe o perioadă calendaristică determinată (1zi/ 1 săptămână/1lună/ 2 luni/...un an calendaristic) de maxim un an de zile, a tichetului teritorial și carnetului de capturi emise de Agenția Națională pentru Pescuit şi Acvacultură și eliberate de asociațiile de pescari autorizate.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Asa ca nu prinde fed. OSUL!!! :lol: :lol: :lol:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 09 Aug 2013, 15:58

Cred ca n-ai inteles tu bine proiectul de lege , conform interpretarii date legii 69/2000 de mitomanul de la cooperativa , termenul de pescuit sportiv este acelasi lucru cu pescuitul recreativ , turistic... etc :lol: :lol:

Legea 69/2000

Definitii

e) oficiali sportivi - persoanele a caror activitate conduce la organizarea si administrarea activitatii sportive de agrement, recreative si competitionale, aflate in relatie cu structura sportiva pe baza de contract de munca, conventie civila de prestari de servicii sau voluntariat.

Sper ca acum te-ai lamurit ... numai infama cooperativa are dreptul sa elibereze permise de pescuit si sa incaseze BANIIIIIII :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
bogdansalk
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2006, 11:12
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: PERMISE 2014

Mesaj de bogdansalk » 30 Dec 2013, 09:54

sa incepem discutiile ca putem spune ca suntem in 2014
sa vad romanul cum elibereaza pestii sub dimensiunile legale

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2014

Mesaj de old_radu » 30 Dec 2013, 17:00

bogdansalk scrie:sa incepem discutiile ca putem spune ca suntem in 2014
...eu zic sa le lasam "incurcate" :lol:
...experienta din anii precedenti spune ca degeaba ne agitam , pana la sfarsitul lunii martie tot se rezolva "intr-un anumit fel "
...in consecinta anul calendaristic pentru pescarii sportivi are maxim 9 luni frumoase , din care scadem perioada de prohibitie
...nu stiu de ce dracu platim pentru 12 luni :twisted:
...si apropo de PROHIBITIE , nu incepeti topic nou cu titlul "Prohibitia 2014" ca tot ...degeaba :cry:

LA MULTI ANI ! :bere:

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de gigi 2007 » 30 Dec 2013, 21:11

old radu spune
nu stiu de ce dracu platim pentru 12 luni
- la noi in Caras Severin se pescuieste in fiecare an 12 luni, de exemplu acum 28 si 29 decembrie cu greu s-a gasit un loc bun pe Caras, nu este exclus ca si in 1 ianuarie sa se gaseasca amatori.........
- oricum pe acest subiect:" permise 2011,2012..etc " apare un lucru inedit , participantii de pe forum, pentru prima data recunosc cumva, ca e legal pescuitul incepand cu 1 ianuarie 2014.
- in anii trecuti daca rasfoiesti topicul , te durea mintea , de ce se abera pe acest subiect......spuneau unii ca daca nu aveai timbrulete de nu stiu ce culoare si aprobari anpa si bampa era ilegal , nebunie curata......
- pescuitul pe baza de chitanta era considerat in anii trecuti, de catre forumisti , lupta in ilegalitate si erai aproape condamnat....
- discutii aprinse despre ilegalitatea pescarilor inconstienti , care desi platisera ce aveau de platit , aveau chitanta dar nu aveau cartonase colorate ,se oprea prin iulie august.
- parca anul acesta e mai bine , sau doar e o parere............
La noi in Caras, cine a platit si a avut dovada platii a pescuit 12 luni , indiferent de parerile contra....,in instanta au castigat de fiecare data , chiar daca culorile cartonaselor nu se stabilisera inca, deobicei chitantele erau albe.........
La multi ani !!!!!!!!!!!!!!! Fir intins !!!!!!!!! Indiferent de situatie in 2014 pescuim , in ce zi dorim, timp de 12 luni, incepand cu 1 ianuarie.......bineinteles daca am platit.. :D

Avatar utilizator
bogdansalk
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 12 Mar 2006, 11:12
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de bogdansalk » 02 Feb 2014, 08:33

cu toate ca am zis ca nu mai imi vizez permisul la "scobarul" si ca nu stau in 35 lei cotizatia datorita faptului la ce se intampla pe mures la podul de la partosi...l-am vizat si imi pare rau, tot nu am loc sa pescuiesc in acele locuri datorita hatarilor.(doar ei au întâietate :wallbash: )
sa vad romanul cum elibereaza pestii sub dimensiunile legale

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Re: PERMISE 2013

Mesaj de jhonny » 02 Feb 2014, 09:40

Pai vizeaza la...lefter popete si esti sef la federatie!!!!!

Aia de dau la ancore sunt de la federatie....acum se antreneza la spining, fara gume si alte naluci, cica nalucile se dau "de merit"
Dute cu permisul la agvps ca e....120 lei, ca la CS. :wink: :wink:

Scrie răspuns