PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 03 Dec 2012, 19:48

Ce-i mai place cooperativei cand va vede cat "bine" va intelegeti , crapa pipota-n el de fericire :lol: :lol: :lol:

Nu-i scapa un mesaj , instra nelogat si citeste aici de ii ies ochii ca la melc :lol: :lol: :lol:


Singurele cerinte pentru un viitor pescar sportiv sunt : sa jure cooperativei "fidelitate totala", sa spuna ca pescuitul este sport ,iar administrarea apelor si eliberarea permiselor numai catre asociatiile si cluburile cu CIS revine de drept cooperativei :lol: :lol: :lol:

Credeti voi ca permisele actuale o sa mai fie valabile mult timp ? :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 19:56

Cica pe vreo opt ani...sau nu o sa apucam atita??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 03 Dec 2012, 20:11

doar daca o fi plasticul polonez de calitate :wink:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 03 Dec 2012, 20:18

Nu-i cam mult opt ani ??? :wink: Gura lui ce mananca atat amar de vreme ? :lol:

Dle Gigi , uiti ca permisele n-au fost eliberate catre pescarii sportivi... numai de catre asociatiile sau cluburile cu CIS afiliate cooperativei conform legii 69/2000 ?
Uite un motiv"plauzibil" sa ceara in instanta anularea lor :lol: :lol: :lol:

PS nici macar plasticul din ele si tiparirea lor n-au fost aprobate de cooperatita , adica nu gasea cooperativa o "tiparnita" in toata Romania ??? :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Dec 2012, 07:27

:lol: :lol: Mai,pe ala nu o sa-l mai bage nici un oficial in seama dupa cite timpenii o facut..incet,incet a iesit la iveala cine este de fapt.. :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 04 Dec 2012, 09:29

anem scrie:
zavera scrie:@ anem

Eu aş fi mai rezervat, mai ales cu italienii !
[.....]
Poate că la ei acasă se poartă altfel, dar asta ţine de FRICĂ, nu de civilizaţie.
In primul rand incep prin a spune ca fiecare padure are uscaturile ei si in al doilea rand trebuie sa precizez ca sub nici o forma nu am luat parte italienilor pentru ca stiu foarte bine ca au si eu poamele lor care fac ceea ce fac mai ales in afara tarii lor. Exemplele sunt multe si nu isi are rostul.

Astia ceea ce fac in alte tari o fac si la ei in tara cu ceva exceptii de frica autoritatilor.

Deci, dupa cum spuneam, fiecare padure are uscaturile ei dar iti spun sincer ca aproape toti italienii cu care am intrat in contact au dat dovada de un respect mult peste cel cu care m-am intalnit prin Romania in mod normal. Ca mai exista cate o fufa bugetara prin spatele unei tejghele care se crede buricul pamantului este ceva inevitabil la fel cum se gaseste cate un nationalist dintr-ala convins ca toti oamenii de o nationalitate sunt la fel ... dar astora nu le ai ce face, atat ii duce mintea.

Toata chestia cu civilizatia necesita un subiect aparte al carui loc sub nici o forma nu este pe un forum de pescuit la fel si modul in care se ajunge la un anumit nivel de civilizatie.

In rest ... numai bine ...
Poate în România procentul celor care îşi bat joc de lege este mult mai mare ("uscăturile") decât în Italia, dar ideea era DE CE !
Eu cred că de frica amenzilor sau chiar mai rău !
În privinţa reţinerii peştelui, se adaugă şi lipsa de interes pentru consumul unor specii ! Poate şi alte cauze.

Eu cred că aplicarea strictă a legii ar duce la instaurarea rapidă a acestui model de "civilizatie" si-n Romania.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 04 Dec 2012, 10:01

zavera scrie:Eu cred că aplicarea strictă a legii ar duce la instaurarea rapidă a acestui model de "civilizatie" si-n Romania.
Zavera , tocmai prevederii legii ii deranjeaza pe unii , si tu "ceri" aplicarea stricta a lor ? :lol:

Iata ce spune legea :

In scopul asigurării protecţiei şi conservării resurselor acvatice vii şi al evitării conflictelor de interese între activitatea de pescuit comercial şi cea de pescuit sportiv, se stabilesc condiţiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în apele maritime şi continentale astfel:
a) în apele curgătoare şi stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiţă cu maximum două cârlige sau cu o lansetă, cu posibilitatea de a retine o cantitate de peste prevazuta in anexa nr.1 la prezentul regulament de practicare a pescuitului recreativ.
b) în apele din zona colinară şi de şes, pe tot cursul Dunării şi pe braţele sale, în Delta Dunării, cu maximum 4 undiţe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare cu posibilitatea de a retine o cantitate de peste de maxim 5 kg de peste / zi , sau al unui singur peste, daca greutatea sa depaseste 5 kg, din speciile prezentate in anexa 1, cu respectarea dimensiunilor specifice in aceasta.
c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undiţe, două lansete sau o ţaparină, cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele de munte cu salmonide se pot reţine de către un pescar maximum 10 bucăţi, în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan şi coregon.
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 04 Dec 2012, 11:44

Mister Fisherman scrie:
zavera scrie:Eu cred că aplicarea strictă a legii ar duce la instaurarea rapidă a acestui model de "civilizatie" si-n Romania.
Zavera , tocmai prevederii legii ii deranjeaza pe unii , si tu "ceri" aplicarea stricta a lor ? :lol:

Iata ce spune legea :

In scopul asigurării protecţiei şi conservării resurselor acvatice vii şi al evitării conflictelor de interese între activitatea de pescuit comercial şi cea de pescuit sportiv, se stabilesc condiţiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în apele maritime şi continentale astfel:
a) în apele curgătoare şi stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiţă cu maximum două cârlige sau cu o lansetă, cu posibilitatea de a retine o cantitate de peste prevazuta in anexa nr.1 la prezentul regulament de practicare a pescuitului recreativ.
b) în apele din zona colinară şi de şes, pe tot cursul Dunării şi pe braţele sale, în Delta Dunării, cu maximum 4 undiţe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare cu posibilitatea de a retine o cantitate de peste de maxim 5 kg de peste / zi , sau al unui singur peste, daca greutatea sa depaseste 5 kg, din speciile prezentate in anexa 1, cu respectarea dimensiunilor specifice in aceasta.
c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undiţe, două lansete sau o ţaparină, cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele de munte cu salmonide se pot reţine de către un pescar maximum 10 bucăţi, în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan şi coregon.

Legea, dacă există, trebuie respectată şi aplicată aşa cum este, la nevoie prin sancţiuni aplicate de cei în drept.
Dacă pe unii îi deranjează prevederile legii, pot acţiona pentru modificarea ei, pe căile acceptate de cadrul democratic naţional.
Sau se pot lăsa de pescuit, sau pot pescui în altă ţară.
În nici un caz, nu pot încălca legea, pe motiv că nu le convine.
Cel puţin aşa inţeleg eu lucrurile.

Ar mai fi şi varianta unei noi revoluţii, dar nu cred că pescuitul va cauza izbucnirii unei astfel de mişcări. :|

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 04 Dec 2012, 11:48

... "cam pashoptist coane , cam pashoptist " *
:lol:

* pashoptist = pasoptist

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 04 Dec 2012, 12:03

Se pare ca n-ai inteles prea bine :wink:

Problema mare , din cauza careia n-au unii somn noaptea ,este ca pescarul poate retine conform legii acele 5 kg sau 10 buc la salmonide
Se doreste introducerea obligatorie a C&R pe toate apele publice , in acest fel cred ei ca pescuitul devine "sport" si pot sa o puna de o "mica" afacere controland tot ce insemna pescuit recreativ/sportiv , de la administrarea resuresi acvative pana la eliberarea permiselor prin federatia sportiva... conform legii 69/2000 :lol:

Acum intelegi de ce le sta in gat prevederile legii ? :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Scrie răspuns