PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 16:17

Din ceea ce ai spus Gigi mai sus reiese clar ca, daca unul sparge un magazin in timp ce tu esti in acel magazin si la plecare uita in casa de marcat niste marunti tu ii vei lua, ca oricum ala deja a furat ce era de furat pe acolo ... ti se pare normal?

'Reiese clar'...doar in mintea ta......In opinia ta a retine peste pentru consum in limita legii este o infractiune demna de pus pe acelasi taler cu braconajul..nu crezi ca esti extremist??Bunicii si strabunicii nostrii,prindeau peste cu virsa,cu halaul,cu setca ,cu priponul,scule azi interzise,si de aia tot s-au perpetuat speciile de pesti...Ce difera acum,fata de atunci?Da,braconajul,dar si poluarea si distrugerea accelerata a habitatelor naturale.daca intelegi ce inseamna asta..In Italia,Germania,Franta,etc...nu se distrug padurile si riurile si lacurile in ritmul si maniera de la noi din tara..Eu chiar imi doresc(e iluzoriu,stiu) cu putere sa apara un partid 'verde ',care sa aiba drept unul dintre teluri interzicerea pescuitului si vinatorii..doar asa s-ar compensa balanta grav afectata care tine pe talerele-i inegale pescuitul si legea..
Tu vii cu predici despre cum este in Italia..
Citi pescari sint pe Mincio??Dar pe Po??
De ce eviti sa raspunzi la aceasta intrebare?
Ce valoare are carnea de somn pentru italianul de rind??
Poti sa-mi raspunzi obiectv,la aceste intrebari???
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 16:20

zavera scrie:Multumesc, domnule Semlecangheorghe !

Cum s-ar spune, pescuitul este mai rău tratat decât copiii străzii !
Lege NU, autoritati NU, societate civila (asociatii, cluburi, etc) aproape NU, pescarii fac toti cam ce-i taie capul (unii plătesc cativa bănuti, altii nici atat), pescuit de placere amestecat cu pescuit in scop comercial, un grup de asociatii cu proptele politice, alt grup care cauta proptele, dar cu nimic mai bun decat primul, ceva asociatii independente şi neafiliate, cluburi cu C.I.S. deşi pescuitul nu-i recunoscut ca sport, multă zarvă pe forumuri, majoritatea sunt pescari în sistem no kill (dar cum prind un peştişor îl bagă în traistă).
Cu cât aflu mai multe, cu atât înţeleg mai puţin ! Avea dreptate taică-meu, că voi avea nevoie de o perioadă de adaptare.

Ai dreptate..pescuitul este privit ca pe un moft...ca ceva asa...infantil...
Riuri,lacuri,munti,paduri,legatura dintre acestea si noi,oamenii,desi reglementata prin lege,nu se respecta deloc..Nu exista cine,sa aplice legea,buna -rea ,asa cum este..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 03 Dec 2012, 16:56

Gigi ... stiu ca imi bat gura de pomana dar totusi ...
semlecangheorghe scrie: 'Reiese clar'...doar in mintea ta......In opinia ta a retine peste pentru consum in limita legii este o infractiune demna de pus pe acelasi taler cu braconajul..nu crezi ca esti extremist??
Da ... sunt extremist in privinta asta, este alegerea mea. Si da, asta consider despre retinerea pestilor si a respectului pe care cineva ar trebui sa il aibe pentru natura ... din nou, este alegerea mea. Ma enervez la culme sa ma plimb in gunoaiele altora la fel cum ma enerveaza la culme sa pescuiesc langa niste X-ulesti care retin fiecare oblete ce li s-a agata in carlig.
semlecangheorghe scrie:Tu vii cu predici despre cum este in Italia..
Vin cu “predici” despre cum e in Italia pentru ca mi-as dori ca si in propria tara situatia sa fie la fel. Sincer, nici in 100 de ani nu se va intampla asta si din pacate ma vad nevoit sa ma impac cu aceasta idee.
semlecangheorghe scrie:Citi pescari sint pe Mincio??Dar pe Po??
hehheheheehe ... Gigi, daca nu stii ceva mai binte te abtii. Ca si numar de pescari iti garantez ca media anuala este comparabila cu cea a pescarilor de pe Dunare (exceptie delta). Diferenta consta in fapul ca aici sunt putini (si de obicei cei din estul europei) cei care vin cu snopul de lansete si si mai putini sunt cei care retin pestele. Aici cand vine X la pescuit de mreana isi ia frumos O SINGURA lanseta si pe aia o foloseste iar daca se duce la crap isi ia cu el doar 3 LANSETE nu 30-40 cum am vazut la un moment dat la un individ pe malul Dunarii prin clisura unde pe o distanta de mai bine de un kilometru nu aveai los sa arunci o piatra in apa.
semlecangheorghe scrie: De ce eviti sa raspunzi la aceasta intrebare?
Nu evitam, pur si simplu imi era lene sa raspund si oarecum incercam sa evit o alta polemica.
semlecangheorghe scrie:Ce valoare are carnea de somn pentru italianul de rind??
Exceptie facand salau, stiuca sau pastravul alte specii nu prea prezinta nici un interes. Sunt destui de putini cei care consuma somn, crap sau mai stiu eu ce alte specii si astia de regula fac treaba asta dupa ce au gustat de la ceva est-europeni si au vazut ca nu e otrava.

astea au fost raspunsurile pe care le voiai ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 17:21

Da ... sunt extremist in privinta asta, este alegerea mea
Iti doresc ca altii sa aiba despre alegerea ta,aceeasi consideratie pe care o manifesti tu,pentru alegerea lor..


In privinta lui Mincio,..nu am inteles din raspunsul tau,exact,sint multi,ori putini??

Mie,Eugenio,care traia in zona aia de vreo 20 de ani, si la care se duceau niste amici in vizita in mod regulat,in concedii,mi-a spus ca acolo sint foarte,foarte putini pescari care pescuiesc somnul,salaul,avatul..Atit de putini,incit erau zeci de iesiri in care era singur pe malul apei..Ba chiar intr-un an,s-a dat lege ca permisul pe anul respectiv ,este 0 euro pe zona aia...nu era nevoie de populari,ba am auzit ca autoritatile erau ingrijorate de cresterea numarului de somni mari..

In schimb pescarii italieni ,apreciau mai mult pescuitul la pastrav,multi pe incinte private,sau la bass,acolo unde era..Si sa vezi ,mai,ca italienii astia chiar si consumau carne de bass,zicind ca este foarte buna la gust..

O fi devarat,o fi fals??

Ei,daca macar jumatate din tabluoul asta corespunde realitatii,tu compari cu situatia de la noi din tara,unde coordonatele sint cu totul altele,incepind de la cele economice...
.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 03 Dec 2012, 17:52

semlecangheorghe scrie:
Da ... sunt extremist in privinta asta, este alegerea mea
Iti doresc ca altii sa aiba despre alegerea ta,aceeasi consideratie pe care o manifesti tu,pentru alegerea lor..
O au stai linistit ... norocul meu e ca ma doare la basca de parerea lumii despre mine.
semlecangheorghe scrie:In privinta lui Mincio,..nu am inteles din raspunsul tau,exact,sint multi,ori putini??

Mie,Eugenio,care traia in zona aia de vreo 20 de ani, si la care se duceau niste amici in vizita in mod regulat,in concedii,mi-a spus ca acolo sint foarte,foarte putini pescari care pescuiesc somnul,salaul,avatul..Atit de putini,incit erau zeci de iesiri in care era singur pe malul apei..Ba chiar intr-un an,s-a dat lege ca permisul pe anul respectiv ,este 0 euro pe zona aia...nu era nevoie de populari,ba am auzit ca autoritatile erau ingrijorate de cresterea numarului de somni mari..

In schimb pescarii italieni ,apreciau mai mult pescuitul la pastrav,multi pe incinte private,sau la bass,acolo unde era..Si sa vezi ,mai,ca italienii astia chiar si consumau carne de bass,zicind ca este foarte buna la gust..

O fi devarat,o fi fals??

Ei,daca macar jumatate din tabluoul asta corespunde realitatii,tu compari cu situatia de la noi din tara,unde coordonatele sint cu totul altele,incepind de la cele economice...
.
OK, m-ai intrebat de numarul de pescari nu de ce tipuri de pescuit prefera si care sunte speciile cautate. Daca tu il asculti pe Eugenio atunci nu ai decat sa o faci, eu unul m-am ars ...

Nu stiu ce ti-a spus Eugenio sau alti prieteni si pe unde au fost ei la pescuit dar iti garantez ca pe Lacurile din Mantova, Canal Bianco, Po, Mincio-ul inferior (de la lacurile din Mantova pana la varsarea in Po) sunt multi pescari, mai multi in anumite locuri mai putini in altele la fel ca pe Mures, Dunare sau ce alta apa vrei tu.

Faza cu permisul de pescuit zero este un bullshit care ma face sa ma umfle rasul de nu mai pot. Ca in regiunea Veneto nu ai nevoie de permisul de pescuit ci doar de chitanta cum ca ai achitat suma de 22,72 euro este altceva i ncomparatie cu ZERO de platit.

Si da, autoritatile considera atat somnul cat si avatul sau salaul niste pesti foarte daunatori ecosistemului, in mod special somnii. Aici este interzis eliberatul lor inapoi in apa si daca esti prins in fapt te risti la o amenda destul de consistenta. Ca e prea mult somn ... asta poti vedea in galeriile celor care ti-au spus treaba asta. Da, este somn mai mult decat in Mures sau in Dunare (ca si densitate), dar ca e prea mult asta ma indoiesc :lol: ... e prea mult pentru italienii care il considera daunator.

Ps: unde am zis ca nu mananca italienii bass? da-mi te rog un citat pentru ca te vad maestru in a baga cuvinte in gura altora ... il mananca la fel de des pe cat mananca stiuca, salau sau pastrav (consumatori de pastrav sunt mai multi pentru ca e mult mai mult pastrav prin lacurile alea private plus ca il gasesti in supermarketuri) ...

gata ... am terminat cu offtopic-ul ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: PERMISE 2013

Mesaj de audumbre » 03 Dec 2012, 18:11

ti-ai gasit jucarie anem. :D s'o stapanesti sanatos ! :lol:
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 03 Dec 2012, 18:15

@ anem

Eu aşi fi mai rezervat, mai ales cu italienii !
Tata, care este vanător, a aranjat o partidă de vanătoare pentru doi parteneri de afaceri din Italia (Bergamo), undeva pe langă Brăila, cu o filială din zonă. Totul legal, cu autorizaţie.
Nu sunt nici două săptămani de atunci.
Nu vreţi să ştiţi ce prăpăd au făcut ! Au împuşcat o remorcă de vanat, deşi aveau dreptul doar la cateva exemplare, conform autorizaţiei plătite. Au refuzat să plătească contravaloarea animalelor omorate suplimentar, au făcut scandal, au încercat să salveze situaţia oferind un bacşiş însoţitorului din partea filialei.
Pana la urma, cand a fost chemată poliţia şi s-a discutat cu cineva de la ambasada lor, au trebuit să plătească, cu factură, mai multe mii de euro, oricum, mai puţin decat se cuvenea.Au plătit de frica autorităţii pe care o inspirau oficialii lor
Poate că la ei acasă se poartă altfel, dar asta ţine de FRICĂ, nu de civilizaţie.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 03 Dec 2012, 18:34

zavera scrie: Poate că la ei acasă se poartă altfel, dar asta ţine de FRICĂ, nu de civilizaţie.
touche!
la asta se rezuma o mare parte a "civilizatiei" occidentale. pentru ca pedepsele acolo sunt drastice si, in general, se si aplica indiferent de nume, cont in banca sau pozitie sociala!

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: PERMISE 2013

Mesaj de anem » 03 Dec 2012, 18:40

zavera scrie:@ anem

Eu aş fi mai rezervat, mai ales cu italienii !
[.....]
Poate că la ei acasă se poartă altfel, dar asta ţine de FRICĂ, nu de civilizaţie.
In primul rand incep prin a spune ca fiecare padure are uscaturile ei si in al doilea rand trebuie sa precizez ca sub nici o forma nu am luat parte italienilor pentru ca stiu foarte bine ca au si eu poamele lor care fac ceea ce fac mai ales in afara tarii lor. Exemplele sunt multe si nu isi are rostul.

Astia ceea ce fac in alte tari o fac si la ei in tara cu ceva exceptii de frica autoritatilor.

Deci, dupa cum spuneam, fiecare padure are uscaturile ei dar iti spun sincer ca aproape toti italienii cu care am intrat in contact au dat dovada de un respect mult peste cel cu care m-am intalnit prin Romania in mod normal. Ca mai exista cate o fufa bugetara prin spatele unei tejghele care se crede buricul pamantului este ceva inevitabil la fel cum se gaseste cate un nationalist dintr-ala convins ca toti oamenii de o nationalitate sunt la fel ... dar astora nu le ai ce face, atat ii duce mintea.

Toata chestia cu civilizatia necesita un subiect aparte al carui loc sub nici o forma nu este pe un forum de pescuit la fel si modul in care se ajunge la un anumit nivel de civilizatie.

In rest ... numai bine ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Dec 2012, 18:43

Da'naturaletea' pescuitului pe la ei,pe la aia 'civilizati',vine din frica de amenda,sau mai exact ,pentru ca acolo se aplica legea..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns