PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: PERMISE 2013

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 16:15

@rcorbu

Poti merge la pescuit linistit , fara sa-ti pese de vreo asociatie de pe lumea asta. Atat timp cat ai permis de pescuit valabil , ce mama naibii pretentii sa aiba vreo asociatie ?
Uite , de exemplu barajul Maneciu. Acum nu stiu cui mai apartine dar acum 2 ani era o asociatie penes curcanul sau ceva de genu' care luase in administrare acel lac. Din nefericire m-au prins la pescuit . Aveau pretentia sa platesc o cotizatie la ei pe motiv ca se ocupa de lac. I-am intrebat cum anume , ce fac la propriu pentru acel lac ? Raspunsul a fost sec: il pazim de pescari. Hai pe bune , il paziti de pescari ??

Pe mal erau o gramada "de-ai locului" care nici macar nu stiau cum arata un permis de pescuit dar de la mine aveau pretentia sa le platesc cotizatie. Dupa o cearta de aproape o ora , au plecat asa cum au venit. Ca suna la jandarmi , la politie si la ma'sa.
A fost prima si ultima oara cand i-am vazut acolo.
Oamenii din zona n-au nici cea mai mica problema cu permisul de pescuit dar daca nu esti din zona , te-au ars aia ca n-ai platit cotizatie la ei .
Cei mai slabi de inger platesc cu ochii inchisi.

Eu sunt de acord sa platesc taxa unei asociatii , doar daca aceasta asigura paza apei pe care o au in administrare si eventual daca populeaza cu peste. In rest nici sa n-aud de ei .
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2012, 17:31

@audumbre, ai fost vreodata pe raul Buzau ? sa vezi acolo scobari, mrene , cleni, o frumustete.
Asa vreau sa vad si eu pe Teleajen sau Prahova si chiar vreau sa contribui cu bani sau fizic.
Dar trebuie sa existe vointa din ambele parti iar cel mai important din partea asociatiei, iar daca banii pescarilor se duc pe salariile stafului atunci e pierdere si de vreme si de finante.
Sincer, ies mai ieftin daca merg pe Butimanu cu 20 ron/ juma de zi si prind babusca de ma plictisesc iar distractia e pe masura, decat sa platesc un ANPA + asociatie si sa merg eventual pe Buzau care poate sa-mi asigure o satisfactie mai mare
Ma gandisem odata sa prind scobar si sa-l bag in teleajen sau Prahova, da eu il prind altul il ia la plasa si ce am facut ? pic de prost
In schimb o asociatie poate avea fondurile si logistica necesara sa mai prinda din plasari sa stabileasca zone de protectie, e.t.c.

Vezi, poate ca unii vrem, dar daca nu se realizeaza un dialog..

Avatar utilizator
audumbre
senior
senior
Mesaje: 329
Membru din: 28 Noi 2012, 22:23
Localitate: pe unde intra vantul in tara

Re: PERMISE 2013

Mesaj de audumbre » 02 Dec 2012, 17:56

@rcorbu

Eu pe raul Buzau si Basca mi-am facut ucenicia. 8) Buzaul nu mai e ce a fost dar tot mai misca ceva.

Prahova si Teleajenul ar trebui inainte de toate sa scape de poluare. :wink: Aici nu vad nici o legatura cu asociatiile , ca nu depinde de ele. Braconajul este la fel ca peste tot. Ca sa te bucuri de un peste mai frumos , trebuie sa incerci de la Magurele in sus.
Prahova n-am mai vazut-o de cativa ani. N-a avut ce sa-mi mai ofere si nimeni nu e intersat de ea. Am vazut controale pe un raulet din Teleorman , lat de maxim 3m dar pe Prahova niciodata.

Pentru o asociatie , orice actiune inseamna bani. Banii vin de la pescari. Pentru populari si paza e nevoie de multi bani , nu de 50ron/an. Cati sunt dispusi sa plateasca 200-300ron/an pentru a face cineva populari si a pazi apa ? Cred ca foarte foarte putini. Nu-i judec , e vorba de nivelul de trai...

Asa ca....poate peste vreo 50 ani , daca nu mai tarziu , atunci cand o sa mergem la Antipa sa vedem cum arata un peste.
da-i prostului o scara , ca el o pune si coboara !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2012, 18:43

Cand te duci pe o balta privata dai minim 50 ron/zi asa ca 150 - 200 ron / an ca taxa cred ca este suficient, dar sa dispara ori ANPA ori cotizatia, iar staful asociatiilor sa fie intradevar pentru pescari nu pentru interesul propriu.
Deocamdata ei nu stiu sa vina cu proiecte si sa le prezinte membrilor pescari, asa ca orice ban dat la asociatie este degeaba

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 02 Dec 2012, 20:28

Gigi:
Cititul – sper ca numesti hobby pasiunea pentru literatura, nu cititul presei de scandal la cafeaua de dimineata
Un pasionat de literatura, daca intradevar are acest hobby va ajunge inevitabil un asiduu cumparator de carte si un om care nu concepe sa nu aiba biblioteca personala, pentru ca nu se va putea rezuma la a citi numai carti de la biblioteca cetateneasca ! Va alerga dupa ultimele volume, va dori sa aiba manuscrise, va umbla dupa colectii si editii ...xxx. de carti, deci „cititul”nu e un hobby ieftin,... atunci cand e un hobby !
Apropo ! cititul este accesibil oricui si totusi atat de putina lume il practica... nu ti se pare un contrast ? cum iti explici ca editurile ori dau faliment ori traiesc din imprimate, pliante si brosuri, nu din vanzarea reala de de carte ?
Birdwaching – un hobby mai scump decat pescuitul; Amatorii de birdwaching vor investi in scule optice si fotografice mai mult decat costa sculele tate de pescuit de n ori iar iesirile lor la birdwaching nu se rezuma la a se uita dupa pasari prin copaci ci sunt mult mai costisitoare decat iesirile la pescuit ! Daca nu practici tu acest hobby, si nu stii nimic despre el, nu inseamna ca e o treaba ieftina
Acvaristica: sa ai un acvariu in casa in care inoata 5 neoni si 6 guppy nu inseamna ca gata ai hobby acvaristica ! Pasionatii de acvaristica cu adevarat, cheltuie mult mai mult !
Sportul la nivel de amator: sper ca nu ne referim la fotbalul de maidan din spatele blocului, ala nu e hobby; dar putem sa ne referim daca vrei la practicarea schiului, la ciclism, sau la altele... o sa vezi ca nu sunt la indemana oricui, la nivel de hobby...
Una e sa-ti placa ceva si alta e sa-l practici ca hobby, constant si temeinic !
Si eu colectionam timbre cand eram mic, dar pentru asta nu m-am putut numi niciodata filatelist !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 20:37

@ miky

Hobby
De la Wikipedia, enciclopedia liberă (citire , cum ar veni pe persoana fizica ... :lol: )

Hobby este un cuvânt de origine engleză, însemnând „pasiune pentru ceva anume”, ca activitate extraprofesională, în timpul liber (de exemplu, a avea un hobby, adică „a avea o pasiune pentru ceva”).

...da-mi voie sa cred ca a avea „pasiune pentru ceva anume”, ca activitate extraprofesională, în timpul liber , nu presupune neaparat o investitie majora
...DA , se poate sa ai nevoie de investitii daca vrei sa iti satisfaci hobby-ul pescuind in America de Sud...eventual
...in rest...can-can :oops:

...cat despre permise...o lalaim degeaba , pana prin aprilie.... :(

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 02 Dec 2012, 21:01

boistean scrie:cu aceasta afirmatie, ati deschis cutia Pandorei...
Nu am nici o indoiala ! Ma intreb cine si de ce ar vrea sa o tina vesnic inchisa !
boistean scrie:peste 90% din cei care s-ar inscrie in afirmatia dvs., sunt arhicunoscutii - de acum - cocalari, care-si permit (aproape) orice, desi n-au vreo bruma de educatie.
Eu mi-am definit parerea foarte clar:
boistean scrie:...„hobbyurile sunt de regula scumpe si caracteristice unei clase sociale elitiste, care se distinge nu numai prin situatie materiala si posibilitati dar si prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant.”
Deci, cei 90% de care pomenesti tu boistean... nu se incriu in afirmatia mea ! Si cum aici despicati... parerea mea in 4, eu zic sa ne raportam doar la ea !
...Mein kampf, cutia pandorei...
Evident, cine vrea n-are decat sa-mi rastalmaceasca cuvintele, sa le rupa din context si sa le rearanjeze intr-o... parere proprie care sa inlocuiasca un raspuns pe care nu-l are !
Deci concret dle Fisherman, la intrebarea mea dvs nu aveti un raspuns, desi m-ati conditionat sa dau eu unul inainte !
Ca si multi altii n-aveti un raspuns concret, nu-l cautati cu adevarat si de fapt nu stiti clar ce vreti, stiti doar ca asteptati sa vina iar asociatiile sa promita, sa puteti critica steril in continuare !
Din pacate, si asta este o mare realitate, pe forumul asta sunt cu mare indulgenta vreo 30 care se refuleaza nemultumiti de situatie... sa zicem ca pe inca 5 forumuri mai sunt inca cate 30 de fiecare forum, nu mai multi, deci in total vreo 180-200 care va bateti cu pumnul in piept ca nu mai aveti treaba cu asociatiile si nu le mai platiti si nu le mai,... bla bla bla.. !
Putin ! din pacate foarte putin ! daca-i imparti la nivelul intregii tari, nici nu se simte lipsa voastra ca platitori de cotizatii !
Sunt alte zeci de mii, care nu se refuleaza aici, care vor plati si la anul, si in anul care urmeaza lui 2013, si tot asa... asociatiile, ajvpsurile vor trai mult si bine, probabil simtind o mare durere in cot la adresa celor 180-200 de neplatitori ca dvs ! Ganditi-va ca perpetuarea acestei situatii ni se datoreaza tuturor, si voi cei 200 nu faceti exceptie !
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 02 Dec 2012, 21:24

old_radu scrie:@ miky

Hobby
De la Wikipedia, enciclopedia liberă (citire , cum ar veni pe persoana fizica ... :lol: )

Hobby este un cuvânt de origine engleză, însemnând „pasiune pentru ceva anume”, ca activitate extraprofesională, în timpul liber (de exemplu, a avea un hobby, adică „a avea o pasiune pentru ceva”).

...da-mi voie sa cred...(
od radu,

Iti dau voie sa crezi ce vrei... :D
pentru a da definitia asta nu era nevoie de wikipedia, era suficient un dictionar englez roman, cel mai ieftin...
Eu nu am dat definitii, eu mi-am expus o parere,... care la un moment dat mi s-a cerut !
Sper ca imi dai voie sa mi-o mentin...
Inteleg daca nu o impartasim, nu e o problema pentru mine...

Altfel, eu sunt pasionat in mod real de golf, imi place si nu vreau sa-l practic in America ci aici la mine acasa ...
N-am jucat niciodata ca n-am unde, nu sunt terenuri de golf pe langa mine doar maidane... dar extraprofesional,...sunt disponibil !
Pot sa spun ca hobbyul meu e golful ?
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 21:42

@ miky
...m-am folosit de definitie pentru a intelege ca un hobby nu trebuie sa fie neaparat scump , iar daca chiar avem nevoie de un hobby scump si nu prea ne permitem , sa nu cadem in extrema ce se numeste snobism .... :oops:


...inca una si ma duc
...caz concret : 2012 , baraj Firiza , administrator pescuit este Ocolul Silvic Firiza (inainte era AJVPS-MM)
...promisiuni la inceput de an :populam (inclusiv salau ) , paza , ecologizari , interzis campare , interzis scaldat , interzis pescuitul pe timpul noptii...hau, hau ...
...conditii de pescuit stabilite prin lege , permis ANPA + cotizatie de 100 lei sau bon de zi 10 lei .
...nimic din ce s-a propus nu s-a facut , mai putin populare cu ceva crap (in apa de munte ) , campare tot sezonul , controale extrem de rare si acelea facute doar pe malul accesibil , scaldat si pescuit noaptea tot sezonul , sa nu mai vorbim de ecologizari.
...am platit 100 de lei la inceputul anului
...ce zici ?...a meritat ?
...colegul de pescuiala nu a platit nici macar bon de zi si am fost de cateva zeci de ori la pescuit acolo....nimeni nu ne-a intrebat de sanatate
...la fel este si cu cele doua asociatii de pescuit din judet
...ce zici ? '...merita sa le platesc cotizatia la anu' sau ma limitez la bonul de zi atunci cand vine careva sa ma intrebe de sanatate ?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Tavi » 02 Dec 2012, 22:39

Foarte probabil ca nu merita sa le mai dai bani. Dar putin probabil ca asta sa schimbe ceva.
Cu ocolul silvic e mai complicat, dar cu asociatiile sunt multe metode de a schimba lucurile. A nu le mai da bani e una din metode cu conditia sa fie suficient de multi pescari care sa faca asta ,ca sa se simta.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns