PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de George1985 » 01 Dec 2012, 20:29

Nu o sa le mai pice nimic, daca nu se apuca de curatat braconierii, chiar daca ei sunt aceia!
Eu unu nu le mai dau nici cel mai mic leu! :elkgrin:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Re: PERMISE 2013

Mesaj de miky » 01 Dec 2012, 23:05

Mister Fisherman scrie: Eu cred ca , pentru a va satisface curiozitatile evazive , dvs ar trebui sa raspundeti la intrebarea :

Considerati ca este sau nu este pescuitul un "sport" conform legii ?
Dle Mister Fisherman,
pentru a va satisface curiozitatea, va precizez ca eu consider, ba mai mult, sustin sus si tare ca pescuitul nu este nicidecum un sport si nici n-are cum sa fie asa ceva, nici in sensul competitional, de performanta si nici in sensul... amator !
Argumentele cu chinuitul animalelor sau uciderea animalelor nu sunt singurele, sunt o gramada de alte aspecte care delimiteaza pescuitul sportiv, recreativ, sau de care vreti dvs, de ceea ce este un sport !
Eu consider pescuitul recreativ (in mintea mea) un simplu hobby, dar un hobby frumos !
Nu cred ca gasiti in toate postarile mele ceva care sa afirme altceva !
In acelasi timp, ca orice hobby, consider ca si acesta trebuie practicat doar de cine isi permite sa-l practice, pentru ca hobbyurile sunt de regula scumpe si caracteristice unei clase sociale elitiste, care se distinge nu numai prin situatie materiala si posibilitati dar si prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant ! Ca orice hobby, si pescuitul asa cum il inteleg eu necesita efort material si spiritual, dedicare si implicare daca nu totale, cel putin majore !
Si tot ca orice hobby, si pescuitul recreativ n-ar trebui sa fie sau sa ajunga vreodata un fenomen de masa, asa cum se intampla pe la noi !
Mai consider ca nu e suficient sa-ti placa sa pescuiesti ca sa poti sa afirmi ca practici pescuitul ca hobby !
La noi toata lumea se da pe spate de cat de patruns e fiecare de frumusetea pescuitului, dar daca ii cauti la radacini, trei sferturi din ei, ori vor sa vanda scule, ori vor sa vanda peste, ori vor sa vanda dreptul de a pescui, ori vor sa-si scoata benzina si alte cheltuieli, si in general sa... li se merite !
In ce ma priveste cred ca ma confundati un pic, avand in vedere ca va inchipuiti ca discutati cu asociatiile prin persoana mea !
Eu sunt inainte de orice pescar, si... da !... pentru mine pescuitul este si va ramane un hobby, nu numai pentru ca imi place ci si pentru ca din fericire imi permit sa-l practic la standardul care ma satisface si in locuri in care imi doresc si imi permit sa ajung !
Daca m-am implicat intr-o asociatie, este doar felul meu de a intelege sa fac ceva pentru ca pescuitul meu "acasa" sa devina sau sa semene macar cu cel pe care mi-l doresc eu, sau cu cel pe care o intreaga lume civilizata dincolo de granitele noastre, il practica cu naturalete ! Ca reusesc mai mult sau mai putin, asta e alta problema !
Chiar daca pentru moment sunt in Ajvps, acesta nu este si n-a fost niciodata o dragostea mea, ci dimpotriva il consider o relicva, care daca tot nu moare odata, atunci trebuie reformat radical !
Din pacate pentru asta e nevoie de mult mai mult spirit civic, insa pasivitatea si neputinta pescarilor de a se coagula intr-o constiinta civica unitara, limitandu-se la a se refula pe forumuri, nu sunt deajuns !
acum ca am raspuns, astept cu nerabdare raspunsul pe care vi l-am solicitat si eu, la randul meu !
as prefera insa sa primesc un raspuns mai degraba realist si concret decat fantezist si fara suport, deoarece cred ca cine critica cu arodare ceva ca nu bun, stie si ce ar vrea sa puna in loc ca sa devina bun...
deci revin la... hai sa vedem ! :mrgreen:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Dec 2012, 08:15

In acelasi timp, ca orice hobby, consider ca si acesta trebuie practicat doar de cine isi permite sa-l practice, pentru ca hobbyurile sunt de regula scumpe si caracteristice unei clase sociale elitiste, care se distinge nu numai prin situatie materiala si posibilitati dar si prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant ! Ca orice hobby, si pescuitul asa cum il inteleg eu necesita efort material si spiritual, dedicare si implicare daca nu totale, cel putin majore
Eu nu sint de acord cu tine..Sint hobby-uri (multe,nu doar exceptii care intaresc regula)care sint accesibile oricui...si teoretic si le poate permite oricine..enumar citeva care-mi vin in minte..cititul-hobby,birdwatching,acvaristica,cresterea unui animal de companie,cultivarea florilor ornamentale,sportul la nivel de amator,etc....

Sint si hobby-uri scumpe,intr-adevar,pe care nu si le permite oricine..As exemplifica aici,golful..Da ,este pentru o anume..'elita'..

Asa ar fi normal sa fie si pescuitul??Precum golful?

Eu zic ca nu.Nu pe ape publice..Poti sa faci genul ala de asociatie,dar pe o incinta privata.Acolo faci ce norme vrei..Dar pe ape publice,nu poti ingradi accesul unora si permite accesul altora pe motiv de..elita..

Simpla aplicare a legii,ar aduce pe apele noastre 'naturaletea'pe care o rivnim ,vazind-o la altii..Doar atit trebuie..sa existe o aplicare a legii..

E doar parerea mea,poate fi gresita,dar eu asa cred..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: PERMISE 2013

Mesaj de lucky_51 » 02 Dec 2012, 09:32

[quote="miky"]
Mai consider ca nu e suficient sa-ti placa sa pescuiesti ca sa poti sa afirmi ca practici pescuitul ca hobby !
La noi toata lumea se da pe spate de cat de patruns e fiecare de frumusetea pescuitului, dar daca ii cauti la radacini, trei sferturi din ei, ori vor sa vanda scule, ori vor sa vanda peste, ori vor sa vanda dreptul de a pescui, ori vor sa-si scoata benzina si alte cheltuieli, si in general sa... li se merite !

Corect si perfect adevarat. :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Mister Fisherman » 02 Dec 2012, 11:34

miky scrie:In acelasi timp, ca orice hobby, consider ca si acesta trebuie practicat doar de cine isi permite sa-l practice, pentru ca hobbyurile sunt de regula scumpe si caracteristice unei clase sociale elitiste, care se distinge nu numai prin situatie materiala si posibilitati dar si prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant ! Ca orice hobby, si pescuitul asa cum il inteleg eu necesita efort material si spiritual, dedicare si implicare daca nu totale, cel putin majore !
Si tot ca orice hobby, si pescuitul recreativ n-ar trebui sa fie sau sa ajunga vreodata un fenomen de masa, asa cum se intampla pe la noi !
Asta deja suna a Mein Kampf ... :lol:
Mai trebuiesc introduse, pe fiecare apa in parte , placute de avertizare cu mesajul " Sclavii nu au dreptul sa pescuiasca ,dar au dreptul sa crape de foame " ca totul sa fie conform "canoanelor" :lol:

Sa nu va mire faptul ca ,cooperativa ,cea care este aparatoarea drepturilor si libertatilor "celor multi" , o sa va intenteze un proces pentru discriminare :lol: :lol: :lol: :lol:

Iata si mesajul cooperativei in acest sens :lol:

Sculaţi, voi oropsiţi ai vieţii,
Voi, osîndiţi la foame, sus!
Să fiarbă-n inimi răzvrătirea,
Să-nceapă al lumii vechi apus!
Sfîrşiţi odată cu trecutul negru,
Sculaţi, popor de osîndiţi!
Azi nu sînteţi nimic în lume,
Luptaţi ca totul voi să fiţi!

Hai la lupta cea mare,
Rob cu rob să ne unim,
Internaţionala "pescarilor sportivi"
Prin noi s-o făurim!

:lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE 2013

Mesaj de boistean » 02 Dec 2012, 14:17

miky scrie: In acelasi timp, ca orice hobby, consider ca si acesta trebuie practicat doar de cine isi permite sa-l practice, pentru ca hobbyurile sunt de regula scumpe si caracteristice unei clase sociale elitiste, care se distinge nu numai prin situatie materiala si posibilitati dar si prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant !
cu aceasta afirmatie, ati deschis cutia Pandorei...
mai ales pentru faptul ca - dupa cum sigur cunoasteti - totul se raporteaza la Romania, nu la Germania, Japonia sau mai stiu eu ce civilizatie avansata. la noi cam totul e cu susul in jos, viceversa.
peste 90% din cei care s-ar inscrie in afirmatia dvs., sunt arhicunoscutii - de acum - cocalari, care-si permit (aproape) orice, desi n-au vreo bruma de educatie. mai des vad pe malul apei astfel de "elitisti" inghesuind pestii in luxoasele portbagaje (musai de 4x4), decat pensionari care-si incarca rucsacele cu cateva kg de scobar, in speranta c-or mai da un kil-doua prin vecini (a nu se intelege ca aprob aceste gesturi).
mai usor ar fi sa fac o comparatie cu vanatoarea, (mult) mai costisitoare decat pescuitul (strict la hobby ma refer, nu la pescuitul de competitie) cel putin ca taxe anuale pentru permis(e). fiind originar dintr-o superba zona montana, care inca mai prezinta un foarte mare interes cinegetic, cunosc foarte multe intamplari legate de alti baieti de bani gata, care n-au nicio jena in a impusca si ceea ce nu-i permis si in a-si captusi aceleasi imense SUV-uri cu carne de vanat.
am amintit toate astea pentru ca la noi elita devine sinonimul unei situatii materiale foarte bune, nicidecum al unei educatii alese.
mi-ar trebui zile intregi pentru a face o lista (numai din cunostintele mele) care "se disting prin mentalitate, educatie, cultura si discernamant", dar care material sunt prea departe de... adevar.
ramane (si) varianta analizei sangelui, pentru a vedea care are tenta mai albastra :oops:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 02 Dec 2012, 14:24

:shock: :oops:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2012, 14:25

Pescuitul reprezinta o activitate ce se desfasoara in aer liber si acest lucru trebuie incurajat indiferent ca se face cu scule de milioane de lei sau cu o varga de alun, mai ales in zilele noastre in care copii sunt mai fascinati de o tableta sau un joc pe calculator decat de o iesire in natura.
Si invatandu-i pe copii in spiritul respectarii naturii vor invata sa se respecte pe sine si pe cei din jurul lor.
Dar sa revenim.
Dintr-o discutie cu seful ajvps local acesta mi-a spus foarte clar, si il inteleg, ca din cotizatiile celor 300 de membrii pescari platitori ( total membrii vre-o 600 dar jumate fara aport financiar) mare lucru nu se poate face, dar pe de alta parte nici mie nu-mi convine sa platesc o cotizatie care sa fie folosita la asigurarea salariilor stafului asociatiei.
Dar cum activitatea de vanatoare este principalul contributor al asociatiei, pescuitul este neglijat fara ca asociatia sa impuna pretentii ca in cazul altora.
Alte asociatii, dimpotriva, au mai realizat cate ceva dar din pacate ne lovim si de unele care vor neaparat sa impuna "regulamentul propriu" interpretand legea asa cum doresc.
Ca exemplu atasez un raspuns primit de un pescar de la ANPA.
Raspunsul se refera la taxa pentru nemembrii, cat si la modul de colectare a acesteia.
Personal prefer sa platesc la ANPA si 200 RON dar sa nu mai fiu obligat sa cotizez la asociatie, prefer ca banii sa intre in bugetul de stat decat sa le asigur niste salarii celor din asociatii, iar eu sa raman cu buza umflata.
Parerea mea este ca ANPA poate sa mareasca taxa iar apoi sa redistribuie banii in functie de angajamentele asociatiilor
Consider anormal ca o asociatie sa traiasca doar din cotizatiile membrilor, poate un 20 - 30%, dar nu 100% cotizatie = salarii.
ANPA ar trebuii sa elimine asociatiile care nu au o sursa independenta de venituri.
Si tot ne cramponam de carnetele ANPA, cand o chitanta de la banca dovedeste faptul ca plata a fost facuta, iar asociatiile in loc sa sprijine acest lucru ne baga bete in roate de parca nu noi suntem cotizantii laei ci ANPA-ul
Pe ANPA in inteleg ca o fi fost afacererea cuiva, dar pe asociatii chiar nu le pricep de ce atata incapatanare.
Si garantez ca 70% dintre cei care sunt pe malul garlii nu au permis ANPA din motivul ca este prea costisitor sa-si procure unul, fiind prea departe de orasul in care acestea se distribuie, iar aici vad ca asociatiile nu inteleg acest fenomen.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2012, 14:42

si fisierul

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 02 Dec 2012, 14:54

vad ca nu merge sa atasez fisierul, sau nu ma pricep eu, asa ca pun linkul

http://www.pescarinfo.info/search/label/Legislatie

rog moderatorul sa stearga postul de deasupra!

Scrie răspuns