PERMISE 2013

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: PERMISE 2013

Mesaj de old_radu » 05 Dec 2012, 18:11

...usor , nu dati cu pietre-n pianist !
...sunteti constienti ca in ultima vreme tarisoara noastra se afla in campanie electoral
...aceasta campanie este omniprezenta in tot ce inseamna mass-media si nu numai
...toti vorbesc la fel de frumos si de mieros , incat postarile lui "zavera" m-au dus sa fac asocierea cu demagogia din "textele" propagandistilor
...probabil daca discutiile aceste se petreceau in alte vremuri , aceea asociere nu ar fi existat sau eram departe cu gandul departe de asa ceva
..."era doar o glumă, avand în vedere isteria electorală actuală" :respekt:
...si pentru ca fac parte din randul celor care "aduce factura" , dati-mi voie sa cred ca tot un fel de politica este si expozeul dumneavoastra
... ideea ca vreum factor de decizie din mai stiu eu ce minister sau ANPA , va apleca urechea la discutiile noastre (voastre) este clar o utopie , atat timp cat s-au facut petitii in format electronic , semnate de sute poate chiar mii de petitionari si raspunsul a fost unul din limbajul...mimilor.
:(

... :!: repet , este un topic destinat permisului pentru anul viitor , poate reusim sa revenim la subiect
:oops:

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 18:12

Este ştiinţific argumentat faptul că nici o autoritate publică nu-şi fa face datoria dacă nu va fi silită să facă acest lucru.
Iar singurii capabili să facă, paşnic, lucrul acesta sunt cetăţenii, în cazul nostru, pescarii.

Dar la noi :
- societatea civila (asociatii, fundatii, sindicate etc) foarte foarte slaba.
- opinie publica inexistenta. Fiecare vrea, toata lumea vorbeste, dar cand trebuie sa ia o atitudine cineva...liniste totala. Sau banuieli : ce interes are omul asta ? Opinie in interesul general nu exista !

Chiar off topic !
Pe unde am fost plecat, am primit multe lectii (si nu numai la scoala).

1. De-abia ajunsesem de vreo cateva saptamani si un profesor (un tip teapan, cu chelie, favoriti si ceas de buzunar), afland ca vin din Romania, m-a ridicat in picioare si mi-a povestit ce fac unii conationali de-ai nostri mai bruneti in tara lui (fusese la BBC un film despre cersetori si hotomani. Seful clasei, care pana atunci nici nu ma bagase in seama, a confectionat, pe banii lui, niste banderole pe care a scris "Rusine, Mr.Y". A cerut voie Decanului si a organizat un protest la ora lui Mr. Y, la care au participat toti colegii.
Surpriza a fost aparitia Decanului, care purta banderola !

2. Acum vreun an, s-a incercat de catre ministrul educatiei (o doamna) o mica reforma, care privea doar scolile publice. Era in defavoarea persoanelor defavorizate. Au fost proteste generale, iar la institutul nostru :
- trei zile urma sa intram cu 10 min la cursuri, stand in curte, studenti si profesori.
- urmatoarele 2 zile urma sa ne plimbam, in coloana, tacuti, in jurul cladirii ministerului.
- urma apoi un miting in curtea institutului.
....n-a mai fost nevoie, dupa doua zile, ministra si-a dat demisia, iar Guvernul a retras proiectul de lege.

Cand spun opinie publica, la asta ma refer !

Precizez ca nu sunt cazut in admiratia tarii unde mi-am terminat studiile (sunt destule probleme si pe acolo), dar constiinta civica au.
Cand vor invata si romanii asta, lucrurile se vor schimba !
Pana atunci, ramanem tristi si sceptici !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Dec 2012, 18:14

Lasa brae omul sa vorbeasca..e cel mai tare oftopic pe care l-am auzit..
Vreau sa fiu idealist ....vreau sa cred ca se schimba ceva...
Zavera tata..da-i 'nainte..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: PERMISE 2013

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Dec 2012, 18:16

Cand spun opinie publica, la asta ma refer !

Precizez ca nu sunt cazut in admiratia tarii unde mi-am terminat studiile (sunt destule probleme si pe acolo), dar constiinta civica au.
Ai vazut protestele de anul trecut declansate de pozitia lui Basescu fata de Arafat??
Mie asta imi indica ca si romanul poate sa ia atitudine..
Si totusi nu s-a schimbat nimic..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: PERMISE 2013

Mesaj de adiwolf » 05 Dec 2012, 18:43

zavera scrie:
old_radu scrie:...prea mult idealism in aer
:oops:
Fara idealisti, lumea ar fi mult mai trista ! :lol:

Spunea un profesor al meu ca idealistii sunt motorul dezvoltarii. Realistii furnizeaza doar combustibilul si le prezinta la sfarsit factura.
Este motivul pentru care idealistii nu au o soarta prea buna ! :(
bun profesor ai avut.

p.s. sper sa mai fi pe aici dupa 5-6 ani si sa discuti cu aceeasi ardoare si acelasi idealism
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: PERMISE 2013

Mesaj de SVF » 05 Dec 2012, 19:25

Adi,Radu,voi nu stiti melodia asta?
http://www.youtube.com/watch?v=U17OqzTjWlQ
Vorba lu nea Hamlet,"e ceva putred in Danemarca" :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Zamfi » 05 Dec 2012, 20:16

Adevarul e ca la Aiud ninge , e frig ...In casa e cald si pescuitul virtual tot mai prezent ...Plus dezbaterile pe forum! Faine ele , dar au cam aceleasi subiecte de vreo cativa ani ... :twisted: Mai lipseste nea ...ptiu ca era sa-i zic pe nume :lol: si apoi poa sa ninga cat o vrea! :lol:

Ps: zic sa deschidem un topic si cu "permise 2014" asa ...ca sa treaca vremea...

Sara buna! :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: PERMISE 2013

Mesaj de Zamfi » 05 Dec 2012, 20:19

Ahhhh era sa uit! :P
In 12 decembrie va avea loc la Casa de cultura din supermunicipiul Aiud o intalnire cu tot felul de domni si tovarasi (plus copii...) avand ca tema mediul inconjurator si binenteles raul Mures si ...pescuitul. Oare sa zic ceva acolo si de problema permiselor pe 2013?! :lol: :lol: :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE 2013

Mesaj de rcorbu » 05 Dec 2012, 20:57

..."era doar o ... ideea ca vreum factor de decizie din mai stiu eu ce minister sau ANPA , va apleca urechea la discutiile noastre (voastre) este clar o utopie , atat timp cat s-au facut petitii in format electronic , semnate de sute poate chiar mii de petitionari si raspunsul a fost unul din limbajul...mimilor.
si mai adauga insistenta asociatiilor si "federatiei fara CIS" pe langa ANPA pentru o oarecare influentza

Dar gata cu barfitul asociatiilor (stafului) si al ANPA-ului, sa ne analizam un pic si pe noi:
- am mai scris ca in asociatia din care fac parte, dar cred ca si in altele, numarul de platitori este mai mic decat necontributorii, crede cineva ca daca se va pune problema achitarii cotizatiei sau a cresterii acesteia se va obtine acordul majoritatii ? ma cam indoiesc
- de cate ori ne-am strans sa purtam un dialog cu staful asociatiei din care facem parte, sa le spunem ce dorim si sa oferim ajutorul nostru ? mai deloc spre niciodata

Asa ca jumatate din vine ne cam apartine !

Oricum incep sa cred ca AGVPS-ul, asa hulit, ramane pana in prezent cam cea mai putenica forma de organizare, pentru ca asociatiile mici nu au puterea financiara sa schimbe lucrurile, chiar daca doresc.

zavera
veteran
veteran
Mesaje: 728
Membru din: 16 Noi 2012, 12:47

Re: PERMISE 2013

Mesaj de zavera » 05 Dec 2012, 21:03

adiwolf scrie:
zavera scrie:
old_radu scrie:...prea mult idealism in aer
:oops:
Fara idealisti, lumea ar fi mult mai trista ! :lol:

Spunea un profesor al meu ca idealistii sunt motorul dezvoltarii. Realistii furnizeaza doar combustibilul si le prezinta la sfarsit factura.
Este motivul pentru care idealistii nu au o soarta prea buna ! :(
bun profesor ai avut.

p.s. sper sa mai fi pe aici dupa 5-6 ani si sa discuti cu aceeasi ardoare si acelasi idealism
Si eu sper ! Desi, nu-mi fac prea multe iluzii, pentru ca ori ma paste soarta cruda a idealistilor, ori devin si eu realist !
:wallbash:

Daca nu cumva chiar sceptic-resemnat! :|

Scrie răspuns