Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 27 Noi 2017, 12:07

Are cineva informatii despre cum vom obtine permisele pentru 2018 ?

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de albert.C » 28 Noi 2017, 07:27

banuiesc idem anul 2017..cel putin asa ar fi normal.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lazarini » 28 Noi 2017, 11:19

albert.C scrie:banuiesc idem anul 2017..cel putin asa ar fi normal.
Schimbari se pare ca vor fi fata de anul 2017.

Inteleg ca ANPA a demarat actiunea de semnare a contractelor de utilizare cu asociatiile castigatoare ale Sesiunii 1 de atribuire.
In aceste conditii teoretic pentru anul 2018 vom avea doua tipuri de permise:
- unul albastru, emis si eliberat direct de ANPA, valabil pe Dunare si bratele sale, Marea Neagra si apele neatribuite catre asociatii;
- unul alb, emis de ANPA si eliberat direct de asociatii, valabil pe apele atribuite asociatiei eliberatoare a permisului precum si pe apele atribuite altor asociatii, pe baza de reciprocitate.

Concluzia ar fi ca pescarul afiliat (titular al unui permis permis alb) are drept de pescuit pe toate apele atribuite, indiferent de asociatia care i-a eliberat permisul (pe baza de reciprocitate), in timp ce pescarii neafiliati, titulari (obligatoriu) al permisului albastru vor putea pescui pe apele atribuite doar in baza unei taxe de acces (sau cum se va numi ea) achitata asociatiei careia i s-a atribuit dreptul de utilizare a respectivei ape.
Deci, pentru linistea noastra, vor fi necesare 2 permise: unul albastru de la ANPA, si un altul alb de la oricare asociatie in drept a elibera astfel de permise.

Evident ca lucrurile nu vor sta in realitate atat de simplu. Mai mult ca sigur faptul ca asociatiile nu vor recunoaste aceasta reciprocitate obligatorie, si vor avea pretentia perceperii de taxe de acces si de la pescarii afiliati unei alte asociatii. Eventual vor admite niste reciprocitati limitate, probabil intre asociatii afiliate AGVPS.
Pe de alta parte a ramas in ceata problema apelor "castigate" de unele AJVPS-uri prin hotarari judecatoresti (nu putine). Respectivele hotarari judecatoresti obligau ANPA la incheierea unor acte aditionale cu valabilitate limitata (5 ani stiu eu). Se pare ca respectivele acte aditionale nu au fost incheiate nici pana acum, motiv pentru care asociatiile care au castigat acele procese nu si-au putut revendica vreun drept exclusiv asupra acelor ape. Daca intrebi insa ANPA, ea sustine ca cei 5 ani curg de la data pronuntarii hotararii instantei :lol: , fara alte formalitati. Deci alt subiect de scandal....

Si peste toate acestea, sa nu uitam ca Fane Federatie nu doarme :mrgreen: . Dupa ce i s-a respins cererea de suspendare a aplicarii Ordinului 60/2017, urmeaza judecarea pe fond a actiunii de anulare a acestuia.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de albert.C » 28 Noi 2017, 21:09

incurcate sunt caile D-lui...ceva mai simplu nu se gasea sau ce ?Viva la Roumanie !

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Maniacs » 29 Noi 2017, 18:26

Au facut si ei o treaba "civilizata" cu permisul ala plastifiat dar de ce sa ramana asa? S-au reintors la un "jeg" de carton comunist de n`spe culori, vai de viata noastra cu autoritatile astea ....

Cred ca la anul spun pas si pescuiesc ilegal.
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 02 Dec 2017, 08:31

Maniacs scrie:
Cred ca la anul spun pas si pescuiesc ilegal.
Poti sa pescuiesti legal si ilegal ca tot nu prinzi nimic toate apele sunt pustiite si daca prinzi un pestisor de 3cm vei fi declarat campion absolut.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de mircea13 » 02 Dec 2017, 08:37

ANPA a publicat pe propriul site cui a atribuit zonele de pescuit pe toate cele 41 judete plus capitala. Daca ve-ti citi cu atentie o sa remarcati ca AJVPS care subt subordonate AGVPS au luat tot in unele judete deoarece altii nu au participat la licitatie.
http://www.anpa.ro/category/s3-anpa/c3-recreativ/
exemplu: jud.Iasi
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de danone » 11 Dec 2017, 20:35

Da pe Belina cu ce culoare de permis se va pescui? :lol:

Avatar utilizator
Angler_rou
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 21 Mar 2013, 07:58
Localitate: Iasi

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Angler_rou » 11 Dec 2017, 20:44

danone scrie:Da pe Belina cu ce culoare de permis se va pescui? :lol:
Ros' aprins :explode:
Sa fii domn, e o intamplare, sa fii OM, e lucru mare!

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de kleniacul » 11 Dec 2017, 21:47

danone scrie:Da pe Belina cu ce culoare de permis se va pescui? :lol:
Trandafiriu, cu usoare tente de teldrum.

Scrie răspuns