Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de danone » 23 Apr 2018, 09:38

Mi-am ridicat de la ANPA permisul de pescuit. Desi ma asteptam sa primesc permisul "alb",am primit un permis de culoare albastra desi in cerere am specificat ca solicit permis pt ape necontractate de asociatii (pescuiesc in exclusivitate pe ape RNP).

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 23 Apr 2018, 10:43

danone,s-au scris pagini intregi despre obtinerea permisului de pescuit(prin ANPA)in anul 2018...
nu stiu de unde ai inteles ca trebuie sa-ti elibereze permis de culoare alba(acesta este aliberat doar asociatiilor de pescuit care la randul lor il elibereaza membrilor cotizanti).tu mergand la ei ai intrat in posesia celui albastru,pentru ape neatribuite,Dunare,Marea Neagra.
daca pescuiesti pe ape de munte trebuie sa vb la ocolul silvic de care apartin.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de danone » 25 Apr 2018, 08:14

Am ramas cu impresia ca e invers dar nu conteaza. Important e ca de 1 mai bag voblerele si lingurile la apa de munte.
Daca vreau sa pescuiesc pe vreo apa/ape administrata/e de vreo asociatie "vopsesc" in alb permisul, sau imi trebuie altul/altele?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 25 Apr 2018, 08:17

da,il poti vopsi...contra unei sume de bani reprezentand cotizatia de membru :D
insa poti sa pescuiesti si fara a fi membru,contra taxei zilnice fixata de cel care are zona in atribuire
verifica pe siteul ANPA

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Spartacus » 26 Apr 2018, 14:46

Sa inteleg ca se poate plati si pe loc ziua respectiva de pescuit, daca esti pe o apa concesionata de o asociatie (si detii pernisul ANPA albastru, evident)? E ok asa, avand in vedere ca unii pescuim in mai multe locatii, poate chiar judete... Adica e peste tot asa, sau doar unele asociatii accepta plata pe loc?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 27 Apr 2018, 09:50

Spartacus scrie:Sa inteleg ca se poate plati si pe loc ziua respectiva de pescuit, daca esti pe o apa concesionata de o asociatie (si detii pernisul ANPA albastru, evident)? E ok asa, avand in vedere ca unii pescuim in mai multe locatii, poate chiar judete... Adica e peste tot asa, sau doar unele asociatii accepta plata pe loc?
Si aici este o problema, unele asociatii permit si taxa zilnica altele NU, adica cer taxa pe un anj care este echivalentul unei cotizatii.
Da pe malul apei cred ca mai se poate negocia !

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 24 Mai 2018, 10:15

Are cineva cunostinta daca permisele ANPA de culoare Alba eliberate de asociatii, sunt valabile si pe apele neconcesionate ?
Pot fi probleme in urma unui eventual control ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 24 Mai 2018, 13:35

corbule,daca ar fi fost valabile ar mai fi existat ape neatribuite?
legal poti fi amendat...daca este sa dai de vreun control.acesta s-ar putea desfasura pe Dunare(chiar zone in care se cere si PG-ul)

revenind la cele de culoare alba zilele trecute am vb cu cineva care a pescuit pe Bicaz.era in posesia permisul alb(eliberat de AJVPS Buzau),a fost controlat de cei de la Neamt si a platit taxa zilnica(15lei).insa daca nu ar fi avut ar fi trebuit sa plateasca abonament cu valabiliate un an de zile-300lei!

Dan64
junior
junior
Mesaje: 52
Membru din: 12 Mar 2016, 23:50

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Dan64 » 26 Iun 2018, 00:57

Dan64 scrie:
misulica70 scrie:Niste nenorociti si Sv si Bt = ajvps
Pe tabelele de pe ANPA la prima strigare Siretul apare tot concesionat BT.
Pe Sv neatribuit tot.
Acum vad ca scot partea 2 la concesiune,alt tabel cu zone propuse unde pe SV apare Siretul din granita pina la limita jud.[cica 123km]

Da asta cu 100 pe zi e tare,zici ca esti Suedia sau undeva in nord-ul cu apa calda :wallbash:


AJVPS SV are concesionat prin hotarire judecatoreasca 10 ha luciu din Rogojesti (com. Gramesti) cam 50m de la mal zona Padureni pina la intrarea in Gramesti ,din Iunie 2013 pina in Noiembrie 2018 (in2013 au cistigat procesul cuANPA). La fel si restul apelor din SV care pe siteANPA apar neatribuite.Anul acesta controlul pe toata suprafata lacului Rogojesti l-au facut numai jandarmii BT. Anul trecut au fost cei din SV si pe zona BT si s-a putut pescui fara probleme cu permis AJVPS SV pe tot lacul.In 2018 am avut probleme cu permis deAJVPS SV. Ne-au spus clar: ori 100ron/zi ori 120 cotiz./an +50RON taxa de prima inmatriculare.(control mixt AJVPS BT jandarmi BT).


Dupa a doua sesiune de atribuire ANPA a dat verdictul pt. jud. SV. Siretul din granita pina la pod Dolhasca pe ambele maluri,Rogojestiul in totalitate , Berestiul(Hantesti) in totalitate, Suceava de la Putna pina la varsare apartin AJVPS Botosani! Moldova si lacul Lipoveni apartin asoc.Prieteni Pescari SV. Nu vad o posibila reciprocitate intre ele. :wallbash: :(

Avatar utilizator
peter76
veteran
veteran
Mesaje: 542
Membru din: 15 Mar 2011, 20:16
Localitate: Suceava

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de peter76 » 26 Iun 2018, 07:15

De unde ai informatia ? Ca pe site-ul ANPA nu cred ca am vazut rezultatele sesiunii 2 de atribuire ...

Scrie răspuns