Permis pescuit 2018

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2018, 09:06

spartacus,daca anul trecut asa ai pescuit inseamna ca nu erai in legalitate.spun asta intrucat si anul trecut s-au eliberat permise albastre de catre ANPA(cu aceeasi acoperire ca si anul in curs).faptul ca eri membru in asociatie nu insemna ca-n baza acelui carnet de membru puteai pescui oriunde...

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Spartacus » 06 Mar 2018, 09:22

Da, era de bun simt sa achiti ANPA-ul. Asta am intrebat expres si la asociatie in 2017, cand am sunat inainte, sa intreb daca platesc intai chitanta la Trezorerie. Pt ca in 2016 a trebuit sa fac doua drumuri intrucat mi s-a cerut chitanta ANPA, pe care nu o aveam, apoi sa ma prezint cu ea la ei, pe baza ei validandu-mi permisul (dupa ce achiti, normal, si taxa de membru). Ei, anul trecut au zis ca nu mai trebuie achitata taxa ANPA, sa vin direct la ei. Am zis ca poate o achita ei din taxa de membru...
Deci am chitanta achitarii cotizatiei, dar nu am expres dovada achitarii a 30 lei sau cat a fost anul trecut, catre ANPA.
De aici intrebarea mea.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2018, 09:39

daca te-ai fi informat ai fi aflat ca incepand cu anul 2017 permsiul de pescuit,eliberat de ANPA este gratuit.el se obtine doar de insp piscicol zonal.in trecut(pana-n 2016 si asociatiile de pescuit aducea permise ANPA,adaugand valoarea(30lei)la cotizatia anuala).in momentul de fata asociatiile ar trebui sa fie in posesia unui permis eliberat tot de ANPA(doar pentru ele,de culoare alba).acesta este inmanat celor care-si platesc taxa de membru(valoare diferita in functie de asociatie).deci:vrei sa pescuiesti pe ape neatribuite permisul albastru,vrei sa pescuiesti pe ape atribuite(taxa de membru+permisul alb).complicat...dara asta e.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de Spartacus » 06 Mar 2018, 09:49

O harababura totala.
Ms

Teoretic, sa zicem ca nu am mai pescuit vreodata, e primul an si vreau sa ies in alea cateva zile dinainte de prohibitie, mai ales pe ape necontractate de asociatii. Cum fac?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2018, 09:56

intri pe siteul ANPA vezi daca apele pe care vei pescui sunt atribuite vreunei asociatii.daca da meri la ei achiti cotizatia de membru(cere si permsul de culoare alba)si apoi pescuiesti.daca apa nu este atribuita ai nevoie de permisul de culoare albastru eliberat prin insp piscicol :D

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de lucky_51 » 06 Mar 2018, 12:43

adrian99 scrie:intri pe siteul ANPA vezi daca apele pe care vei pescui sunt atribuite vreunei asociatii.daca da meri la ei achiti cotizatia de membru(cere si permsul de culoare alba)si apoi pescuiesti.daca apa nu este atribuita ai nevoie de permisul de culoare albastru eliberat prin insp piscicol :D

Daca esti inscris intr-o asociatie si ai permisul alb dat de ANPA, pentruce ne mai trebuie si permis albastru? :wallbash: De inteles, ar fi util pentru cei care vor sa ocoleasca asociatiile, dar pentru cei inscrisi in asociatie ce rol mai are? :?:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de rcorbu » 06 Mar 2018, 13:05

lucky_51 scrie: Daca esti inscris intr-o asociatie si ai permisul alb dat de ANPA, pentruce ne mai trebuie si permis albastru? :wallbash: De inteles, ar fi util pentru cei care vor sa ocoleasca asociatiile, dar pentru cei inscrisi in asociatie ce rol mai are? :?:
Aceasta intrebare am pus-o in Decembrie anul trecut la ANPA si nu am primit nici-un raspuns.
Treaba este ca legea mentioneaza explicit cele doua tipuri de premise si valabilitatea acestora.
Este posibil ca cazul unui control sa iei amenda pentru ca permisul tau nu corespunde cu tipul de apa pe care pescuiesti.
Daca vrei sa ai o certitudine mai mare da un telefon sau scrie la ANPA si vezi ei ce zic ! Oricum din proprie experienta iti spun ca vor mentiona din textul de lege, asa ca tot nelamurit vei ramane.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2018, 14:10

ori nu intelegeti ori faceti ca nu intelegi...
permisele albe sunt eliberate de catre ANPA doar asociatiilor de pescari.cei care isi platesc cotizatia de membru intra in posesia lor(daca asociatia respectiva a solicitat aceste permise de la ANPA).
permisele albastre(gratuite)sunt eliberate pescarilor care nu vor sa devina membri vreunei asociatii de pescuit,insa ele sunt distribuite prin insp piscicoli zonali.aceste permise nu ajung la asociatiile de pescuit care cer cotizatie.cu ele poti sa pescuiesti pe zonele neatribuite(siteul ANPA).
neexistand obligativitatea reciprocitatii asociatiile pot sa ceara taxa zilnica nemembrilor care pescuiesc pe apele atribuite lor
in Delta se pescuieste(gratuit)cu permisul eliberat de automatele din Tulcea sau on-line

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de misulica70 » 06 Mar 2018, 17:54

Eu daca vreau permis albastru, din nordul tarii trebuie sa ma deplasez pina la primul tovaras inspector zonal,probabil Bacau.
Asta inseamna 400km,timp pierdut,mai ai sansa sa nu dai peste tovaras ca e plecat sa dea un mumu etc.
Mai bine lasau naibii taxa de 30 lei si plata in cont la trezorerie.Pescuiai cu chitanta pe care sa fi scris mare si citet TAXA PERMIS RO.
Mai simplu de atit nu se poate.
Dupa daca simteam nevoia sa fiu si membru, luam si alb.
Astia acum te fac fortat ca pe vremuri pionier,utc-ist si membru pcr.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Permis pescuit 2018

Mesaj de danone » 07 Mar 2018, 07:38

Explicatia lui adrian e plauzibila . Are dreptate si Misulica. Daca pescuiesti pe ape neatribuite asociatiilor ce mai conteaza daca ai sau nu ai permis albastru daca oricum e gratis?

Scrie răspuns