Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de AdrianHD » 24 Iun 2012, 21:15

apsalba scrie:
APSHD scrie:Din informatiile pe care le am de la ANPA firma care tipareste permisele este o firma de apartament din Pitesti
care nu are nici un aparat pentru a tipari permisele respective si are numai un singur angajat si a incasat de la Minister 500.000 de EU.
Mai este de precizat și faptul că tipărirea se face în Polonia. Informația este verificată.
Cei de la APS Deva spun ca se tiparesc in Germania.. :roll:
Until next time....Tight Lines!

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de pescuitorul » 24 Iun 2012, 21:47

rcorbu scrie:
Mister Fisherman scrie:Sunt "neste unii pe acilea", care fac spume la gura precum Dero , ca n-au fost ei in stare sa puna mana pe acest contract , Ce-ar mai fi vandut "neste unii" la permise de pescuit + modesta "donatie "aferenta de numai 10 lei :lol: :lol: :lol:

Iar asociatiile nici nu vor sa auda de eliberare de permise daca nu esti membru.
Asa ca cine spune ca, chioscarii fac rau, sa se mai gandesca un pic.
rcorbu te rog sa intri pe pagina apssibiu.ro sa iei contul din banca ,sa platesti 30 lei permis de pescuit,imi trimiti o copie CI si dupa chitanta pe mail si iti vom face permis de pescuit fara nicio alta taxa.nu esti singurul caruia ii facem doar permis de 30 lei.deci daca te hotarasti te astept

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 25 Iun 2012, 11:28

Multumesc !
Deoarece lucrez in Bucuresti am dat o fuga si am facut permisul.
Oricum ma bucura faptul ca exista si asociatii ca a ta, dar sa stii ca altele nu vor sa faca acest lucru, verificat nu doar vorbe, si aici intervine discutia despre necesitatea existentei unei alternative.
Pentru cei ca voi TOATA STIMA !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 25 Iun 2012, 13:55

Aici nu era vorba de asociatiile de pescari ca alternativa, ele exista , si spre cinstea unora , elibereaza permisele in spiritul legii , ca sunt putine acestea din urma , este o alta discutie .
Problema mare este "cooperativa" infiintata de un neica nimeni care vrea sa se capatuiasca de pe urma pescuitului recreativ
Si nu numai atat , acesta "cooperativa" se considera si "unica" reprezentanta a asociatiilor de pescari "sportivi" , transformand pescuitul in sport cu incalcarea grava a legilor interne si tratatelor internationale la care Romania este semnatara

- Legea de protectie a animalelor,
- Tratatul de la Lisabona art.13, TFEU
- Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor art 4
- Organizatia Mondiala a Sanatatii, OMS Geneva
- Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene

Vezi exemplul de mai jos :
cooperativa scrie:Având în vedere precizările din anunț, coroborate cu art. 5 și 7 din OM 15/2011, asociațiile care nu sunt autorizate ca structuri sportive, nu pot beneficia de autorizații de pescuit recreativ/sportiv, întrucât doar asociațiile de pescari sportivi pot solicita zone de pescuit recreativ sportiv și nu alte forme de asociere. Acestea nici nu pot fi luate în evidența asociațiilor de pescari sportivi, ci pot să desfășoare orice alte activități în afara celor de pescuit sportiv.

În acest sens, federația a inițiat acțiunea de anulare a autorizațiilor de pescuit recreativ/sportiv acordate asociațiilor care nu se încadrează în prevederile legii.
În această situație, singurele structuri ce pot fi înregistrate sunt doar asociațiile deținătoare de Certificat de Identitate Sportivă și Autorizație de funcționare eliberate de Autoritatea Națională pentru Sport și Tineret.

Cu alte cuvinte ,numai asociatiile de pescari sportivi cu CIS sunt singurele care pot elibera permise de pescuit valabile
In fata acestor aberatii promovate de acesta " cooperativa " n-am vazut nici o asociatie care sa vina cu un punct de vedere , toata lumea tace si asteapta ... nu se stie ce anume ?!
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 25 Iun 2012, 14:12

Faptul ca dai atentie inseamna ca te macina.
Afara e frumos, iesi la pescuit si vom mai vedea.
Nu mai da importanta ca nu se merita.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 25 Iun 2012, 14:23

Asta este un raspuns in genul

Dormiti linistiti pescari ,Cooperativa vegheaza pentru voi

:lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 25 Iun 2012, 14:39

rcorbu scrie:Faptul ca dai atentie inseamna ca te macina.
Afara e frumos, iesi la pescuit si vom mai vedea.
Adevăr grăit-ai! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de MARIUS POPA » 02 Iul 2012, 22:45

...si voi mai asteptati permisele, desi taxa e platita, listele-s trimise...?! :shock:
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Bogdan_Alex » 11 Iul 2012, 12:51

rcorbu scrie:
Mister Fisherman scrie:Sunt "neste unii pe acilea", care fac spume la gura precum Dero , ca n-au fost ei in stare sa puna mana pe acest contract , Ce-ar mai fi vandut "neste unii" la permise de pescuit + modesta "donatie "aferenta de numai 10 lei :lol: :lol: :lol:
Pe mine ca sa merg la Bucuresti si sa fac permisul ANPA ma costa dus/intors 40 ron, asa ca as prefera sa dau cuiva 10 roni si sa ma rezolve.
Depinde din ce punct de vedere privesti toata treaba asta
Contra chioscarilor sunt asociatiile care vad scapata oportunitatea de a avea membrii cat mai multi si de a lua cotizatia.
Iar asociatiile nici nu vor sa auda de eliberare de permise daca nu esti membru.
Asa ca cine spune ca, chioscarii fac rau, sa se mai gandesca un pic.

nu stiu daca trebuie folosit un termen special pt cei care fac ce trebuie (gen "chioscari" ) . Mai degraba sunt de parere ca ar trebui sa folosim "fomisti" sau ceva de genul, pt asociatiile care stau cu mana in san si asteapta fraieri sa le cotizatia pt a avea acces la permis.
A nu se intelege gresit, in aceasta tara coexista toate cele 4 tipuri de asociatii si anume:
1.Cele care elibereaza permise fara cotizatie si fac si ceva pt ape,
2.Cele care NU elibereaza permise fara cotizatie DAR fac ceva pt ape
3.Cele care elibereaza permise fara cotizatie dar nici nu fac mare lucru pt ape,
si cele mai "populare" de care ne lovim cu totii 4.Cele care nu elibereaza permise fara cotizatie dar nici nu fac nimic pt ape.

Domnilor administratori de asociatii, dumneavoastra din ce categorie faceti parte?
( oare de ce am impresia ca multi ar vrea sa se incadreze fals la cat.2 cand ei sunt defapt la cat.4 :fluch )
Fara pescuiala viata e pustiu

dancj
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Oct 2006, 21:18
Localitate: cluj-napoca
Contact:

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de dancj » 01 Aug 2012, 13:25

Eu de felul meu is mai asa :lol1: sau :headbash: .Imi poate spune cineva ce legatura permisul ANPA cu permisul eliberat de asociatia de pescuit? ( Permisul ANPA dovedeste ca esti pescar si cu permisul de la asociatie chiar poti pescui?? :lol1: :lol1: :lol1: )De ce asociatia ( in cazul meu Cluj) face permisul de ANPA la pret de 77 ron? ( pret in care ii inclusa cotizatia si permisul AJPS ) separat permisul ANPA nu se face .De ce biroul ANPA Cluj are un orar de tot kkt? lunea de la 10 la 14 in rest ii pe teren, cica.( Terenul fiind ori al el acasa ori pe lacurile din Ghoergheni in care se kk si pe pi$a Iulius Mall+cladirile din zona sau raul Somes despre care se stie....)
amator de spinning
_____________________________
1 sau 2 potzi sa duci acasa
sa ai ce pune pe masa
dar la restu sa le faci c&r
ca sa primesti un sarut de la o miss

Scrie răspuns