Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 13 Iun 2012, 10:50

Nu-i mai puneti atatea intrebari lui apsalba ca il stresati!

De unde sa vina el cu raspunsuri cand toate "legile" referitoare la "recunoasterea" sunt copiate de pe site-ul AGVPS

http://www.agvps.ro/scurt_istoric.php

si aruncate aici pentru a face impresie :lol: :lol: :lol:

Iar cand nu are raspunsuri logice , toti cei care nu-i inteleg ineptiile devin instant oligofreni :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 13 Iun 2012, 10:57

anem,
dacă vrei să găsești federația, uite aici: http://www.frpsc.ro
Cât despre ăia cu protecția animalelor, cred că ar trebui să se ocupe de fisherman. Cred că știi că există structuri internaționale de profil, cum ar fi CIPS, FIPS, FIPS-MER, etc. Deci este recunoscut și internațional. Ce nu pricep creierele mici este că art. din HG 884/2001 care se referă la recunoașterea unei ramuri sportive, este faptul că acesta se referă la sporturi care nu existau la apariția legii sportului. De exemplu fotbalul, handbalul, voleiul, etc., sporturi cu vechi state nu sunt recunoscute de ANTS prin ordine de ministru. La fel și pescuitul sportiv. Datează dinaintea apariției legii sportului și nu au nevoie de recunoaștere. Aici a înghițit hapul AGVPS, care era obligată prin lege să se reorganizeze ca structură sportivă și nu a făcut acest lucru, cerut imperativ de art. 94 din L.69/2000. Actul de recunoaștere al pescuitului sportiv este Înaltul decret regal 3139 publicat în M.O. 218/1938. Dar pentru cine nu se pricepe spui degeaba.
Ca să dau un exemplu concludent, ia uite de exemplu ce scrie în statutul FRF:
http://www.frf.ro/sites/default/files/f ... Fotbal.pdf
art. 4 alin 3
După mintea ta, FRF s-a înființat în 2002 sau s-a reorganizat după cum prevede legea?

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 13 Iun 2012, 11:01

Erată
Art. 1 alin 3

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 13 Iun 2012, 11:24

Cooperativa iar a venit cu minciunile si manipularea asta ieftina !

De unde sa fie recunoscut pescuitul ca sport "cu vechi state" cand in arhiva MTS ANST nu exista acte de recunoastere cum au toate sporturile oficiale ?!
Cat despre sprorturile oficiale recunoscute de CIO , nu exista niciun sport care sa produca vatamari sau moartea animalelor asa cum face vanatoare si pescuitul , din acest motiv vanatoarea si pescuitul n-au fost considerate sporturi si n-au fost incluse niciodata sub tutela unor legi si unui minister al sportului ... asa cum zadarnic se incerca acum .

Cititi cu atentie articolul 4 din Declaratia Universala a Drepturilor Animalelor

http://www.politiaanimale.ro/declaratia ... nimalelor/
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de anem » 13 Iun 2012, 11:42

apsalba scrie:anem,
dacă vrei să găsești federația, uite aici: http://www.frpsc.ro[.....]
:lol1: ... da in ziua de azi e foarte dificil sa faci un site :lol: :lol: :lol: ... poate imi fac si eu federatia galactica de pescuit si ii bag si un site de toata frumusetea ... FEDERATIA PE CARE AI FACUT-O ESTE EGALA CU ZERO

esti doar pierdere de vreme si la fel cum multi altii te-au lasat in plata ta voi face si eu ... cius ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de APSHD » 22 Iun 2012, 23:21

Din informatiile pe care le am de la ANPA firma care tipareste permisele este o firma de apartament din Pitesti
care nu are nici un aparat pentru a tipari permisele respective si are numai un singur angajat si a incasat de la Minister 500.000 de EU.

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de steff » 23 Iun 2012, 08:58

Super tare!
Nu inteleg de ce va surprind aceste lucruri.
Si ce daca firma are un singur angajat, era si mai bine daca nu-l avea nici pe ala si profitul firmei ar fi fost cu mai mult plus.


E ca in bancul cu Bula....

Judecatorul care Bula:
- Bula, fapta ta se incadreaza la viol, iar violul este pedepsit cu 7 ani de inchisoare.
- Nu se poate Domnule judecator, replica Bula contrariat...
- Am bani, i-au cat vreau!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 23 Iun 2012, 10:21

APSHD scrie:Din informatiile pe care le am de la ANPA firma care tipareste permisele este o firma de apartament din Pitesti
care nu are nici un aparat pentru a tipari permisele respective si are numai un singur angajat si a incasat de la Minister 500.000 de EU.
Mai este de precizat și faptul că tipărirea se face în Polonia. Informația este verificată.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 24 Iun 2012, 11:19

Sunt "neste unii pe acilea", care fac spume la gura precum Dero , ca n-au fost ei in stare sa puna mana pe acest contract , Ce-ar mai fi vandut "neste unii" la permise de pescuit + modesta "donatie "aferenta de numai 10 lei :lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de rcorbu » 24 Iun 2012, 17:02

Mister Fisherman scrie:Sunt "neste unii pe acilea", care fac spume la gura precum Dero , ca n-au fost ei in stare sa puna mana pe acest contract , Ce-ar mai fi vandut "neste unii" la permise de pescuit + modesta "donatie "aferenta de numai 10 lei :lol: :lol: :lol:
Pe mine ca sa merg la Bucuresti si sa fac permisul ANPA ma costa dus/intors 40 ron, asa ca as prefera sa dau cuiva 10 roni si sa ma rezolve.
Depinde din ce punct de vedere privesti toata treaba asta
Contra chioscarilor sunt asociatiile care vad scapata oportunitatea de a avea membrii cat mai multi si de a lua cotizatia.
Iar asociatiile nici nu vor sa auda de eliberare de permise daca nu esti membru.
Asa ca cine spune ca, chioscarii fac rau, sa se mai gandesca un pic.

Scrie răspuns