Permis pescuit 2012!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 12 Iun 2012, 06:39

Să nu rămâneți de căruță. Profit de faptul că acum lucrez la elaborarea strategiei naționale privind practicarea pescuitului sportiv din România și unul din capitole se intitulează Istoria pescuitului sportiv din România. Astfel, cercetând documentele am descoperit că pescuitul sportiv din România a fost recunoscut ca sport prin Înaltul decret regal 3139 publicat în M.O. nr. 218 din 1938. Primul președinte al organizațiilor de pescari sportivi a fost scriitorul Ioan Alexandru Brătescu Voinești. Comuniștii au recunoscut și pescuitul ca sport și l-au îngrămădit în AGVPSR prin HCM 3126/1953. A fost recunoscut în continuare prin Legea nr. 12 din 1974. După revoluție a fost o perioadă de brambureală, dar legea 192/2001 l-a recunoscut în continuare. Apărând legea sportului, un grup de pescari a solicitat în anul 2002 ANTS înscrierea acestuia printre sporturile naționale. Persoana care s-a ocupat de dosar, s-a documentat probabil și a găsit documentele respective, astfel că nu a mai fost necesar un act de recunoaștere (la fel ca și la alte sporturi), prevederile HG 884/2001 având aplicabilitate doar pentru sporturile care nu au fost recunoscute legal și care sunt din ce în ce mai multe.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 12 Iun 2012, 06:44

fishermann, ia zii tu, de exemplu, prin ce act normativ a fost recunoscută gimnastica sau halterele sau fotbalul? Vezi că am zis fotbalul, nu fotbalul profesionist, pentru că numai sporturile profesioniste se recunosc prin Hotărâre de Guvern, la propunerea federațiilor sportive.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de anem » 12 Iun 2012, 09:02

apsalba scrie:[...] acum lucrez la elaborarea strategiei naționale privind practicarea pescuitului sportiv din România [...]
cu ce drept elaborezi tu nu stiu ce strategii nationale ? acum pe bune? cu ce drept faci tot ceea ce faci?

... sau e pe principiul democratiei asa cum a fost ea inteleasa dupa revolutie cand fraieriiau pus mana pe fraie si am ajuns acolo unde suntem ... :fluch
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Mister Fisherman » 12 Iun 2012, 10:37

Legile la care face referire apsalba ori sunt abrogate ,ori nu au legatura cu recunoasterea oficiala a pescuitului ca sport

HG884/2001

Art. 27. - (1) Recunoasterea oficială a practicării unei ramuri de sport în România se face de către Ministerul Tineretului si Sportului la solicitarea practicanţilor acesteia.
(2) Cererea de recunoastere oficială se adresează Ministerului Tineretului si Sportului si cuprinde următoarele date:
a) numărul de practicanţi la nivel local si naţional;
b) regulamentele de competiţie;
c) tipurile de instalaţii, materiale si echipamente utilizate;
d) informaţii sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan internaţional;
e) statutul si regulamentele organizaţiei internaţionale a ramurii de sport, dacă acestea există;
f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru susţinerea cererii.
(3) Analiza si verificarea documentaţiei care însoţeste cererea de recunoastere oficială se efectuează de către comisia numită prin ordin al ministrului tineretului si sportului.
(4) Raportul comisiei, întocmit în baza cererii de recunoastere, a documentaţiei anexate si în urma vizionării a minimum 3 demonstraţii, va conţine concluzii privind caracteristicile sportului respectiv, valenţele sale sociale si instructiv-educative, precum si necesitatea recunoasterii oficiale.
(5) În baza raportului favorabil al comisiei Ministerul Tineretului si Sportului recunoaste oficial, prin ordin al ministrului, practicarea ramurii de sport respective în România.
(6) În baza recunoasterii oficiale practicanţii ramurii de sport se pot constitui în asociaţii judeţene si a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, cluburi sportive, federaţie sportivă naţională, si pot participa la întreceri demonstrative si competiţii, potrivit legii.



Pana acum nu exista acte oficiale emise de MTS in care pescuitul este recunoscut ca sport . Restul sunt minciuni prin care apsalba vrea sa-si asigure "legitimitatea" pentru a pune mana tot ce inseamna pescuit recreativ , inclusiv vanzarea permiselor de pescuit doar prin "asociatiile cu CIS" subodonate federatiei
Culmea tupeului, acum a ajuns el sa elaboreaze strategia nationala privind pescuitul recreativ , incalcand in mod grav legile de functionare ANPA si mizand pe faptul ca asociatiile de pescari si-au facut plinul si nu mai reactioneaza nimeni
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de steff » 12 Iun 2012, 20:45

Incredibil!

Da halatu', halatu'... cat e halatu'. Eeeee... dincolo era mai ieftin. :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de Tavi » 12 Iun 2012, 22:59

anem scrie:
apsalba scrie:[...] acum lucrez la elaborarea strategiei naționale privind practicarea pescuitului sportiv din România [...]
cu ce drept elaborezi tu nu stiu ce strategii nationale ? acum pe bune?
Eu zic ca are dreptul sa-si exerseze talentul de scriitor. Nu stii de unde apare viitorul Isaac Asimov.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 13 Iun 2012, 07:10

anem scrie:
apsalba scrie:[...] acum lucrez la elaborarea strategiei naționale privind practicarea pescuitului sportiv din România [...]
cu ce drept elaborezi tu nu stiu ce strategii nationale ? acum pe bune? cu ce drept faci tot ceea ce faci?

... sau e pe principiul democratiei asa cum a fost ea inteleasa dupa revolutie cand fraieriiau pus mana pe fraie si am ajuns acolo unde suntem ... :fluch
Cu dreptul conferit de lege.
Legea 69/2000
Art. 37
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
a) elaboreaza strategia nationala de dezvoltare a ramurii de sport si controleaza aplicarea acesteia de catre membrii afiliati;
b) organizeaza, conduc, controleaza si supravegheaza activitatile si competitiile sportive oficiale la nivel national, in baza statutelor si regulamentelor adoptate;

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de apsalba » 13 Iun 2012, 07:16

anem, sau oricare dintre cei care își dau cu părerea, este nevoie de o strategie națională pentru dezvoltarea pescuitului sportiv? Dacă da, de ce nu s-a făcut până acum și cine ar trebui să o facă? Legea desemnează federațiile sportive ca elaboratori ai acestor strategii. Nu am văzut pe nimeni să se înghesuie. Pe fisherman îl înțeleg că nu are toți boii acasă, dar un pic de logică ar trebui să existe. Cred că pe acest forum nu navighează doar oligofreni. Cel puțin de la Tavi aveam pretenții.

steff
veteran
veteran
Mesaje: 1364
Membru din: 21 Ian 2012, 17:11

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de steff » 13 Iun 2012, 07:46

apsalba scrie:anem, sau oricare dintre cei care își dau cu părerea, este nevoie de o strategie națională pentru dezvoltarea pescuitului sportiv?
Exista acte oficiale emise de catre MTS in care pescuitul este recunoscut ca sport?
Raspundeti va rog cu Da sau Nu.
apsalba scrie:Dacă da, de ce nu s-a făcut până acum și cine ar trebui să o facă?
Daca o sa raspundeti la intrebarea de mai sus, aflam impreuna raspunsul si la intrebarea asta :D
apsalba scrie:Legea desemnează federațiile sportive ca elaboratori ai acestor strategii. Nu am văzut pe nimeni să se înghesuie.
Care federatie???
apsalba scrie:Pe fisherman îl înțeleg că nu are toți boii acasă, dar un pic de logică ar trebui să existe. Cred că pe acest forum nu navighează doar oligofreni. Cel puțin de la Tavi aveam pretenții.
Dupa parerea mea, ar trebui sa o lasati mai moale cu jignirile. Nu cred ca va vor face vreodata cinste aceste lucruri, ba mai mult, veti atrage numai antipatii.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Permis pescuit 2012!

Mesaj de anem » 13 Iun 2012, 09:10

apsalba scrie:
anem scrie:
apsalba scrie:[...] acum lucrez la elaborarea strategiei naționale privind practicarea pescuitului sportiv din România [...]
cu ce drept elaborezi tu nu stiu ce strategii nationale ? acum pe bune? cu ce drept faci tot ceea ce faci?

... sau e pe principiul democratiei asa cum a fost ea inteleasa dupa revolutie cand fraieriiau pus mana pe fraie si am ajuns acolo unde suntem ... :fluch
Cu dreptul conferit de lege.
Legea 69/2000
Art. 37
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
a) elaboreaza strategia nationala de dezvoltare a ramurii de sport si controleaza aplicarea acesteia de catre membrii afiliati;
b) organizeaza, conduc, controleaza si supravegheaza activitatile si competitiile sportive oficiale la nivel national, in baza statutelor si regulamentelor adoptate;
am inteles dar totusi ... UNDE E FEDERATIA? sau despre ce federatie vorbesti ca nu reusesc sa inteleg ...

e chiar atat de greu sa accepti ideea ca o federatie de pescuit SPORTIV nu poate exista din niste motive pe care si un copilas le-ar intelege?

chiar mi-as dori (pe bune) sa iti iasa intreaga poveste cu federatia ... si stii de ce? ... pentru ca ulterior s-ar autosesiza organisme de protectie a animalelor mult mai puternice decat poti duce si efectiv te-ar pune la pamant pentru totdeauna. din pacate din toata povestea asta doar romania ar avea de pierdut (ce-o mai avea) pentru ca inca o data ne-am face de tot rahatul in fata lumii :oops:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns