Permis de pescuit AJVPS

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Permis de pescuit AJVPS

Mesaj de Pyi » 18 Iul 2007, 10:01

Ieri (17.07.2007), am trecut pe la AJVPS din localitate (Zalau - Salaj) sa ma interesez de valoarea permisului de pescuit. Am aflat pretul 81,5 RON si am intrebat daca permisul este valabil la nivel national sau doar pe plan local (judetean). Raspunsul ma lasat cu gura cascata:"in mod normal, da, este valabil in toate celelalte judete, cu exceptia Deltei si, poate a apelor de munte". Nu ca m-ar deranja sa fie adevarata chestia asta, dar nu mai inteleg nimic: PERMISUL DE PESCUIT FACUT DE MINE IN SALAJ, DE EXEMPLU, ESTE SAU NU ESTE VALABIL IN aARAD, BIHOR SAU AIUREA.
Ave "Poli", morituri te salutant

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 18 Iul 2007, 10:12


Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 18 Iul 2007, 10:15

http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic.php?t=4653


in mod normal...dupa ce citesti asta nimic nu o sa ti se mai para normal....

Iar aia de la Ajvps-ul ala cred ca vor sa iti vanda gogosi.


Parerea mea a ca daca iti faci un permis e destul ca sa pescuiesti in toate judetele....

Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Mesaj de Pyi » 18 Iul 2007, 11:54

La art. 5 alin (1) spune: "Dreptul de organizare a pescuitului recreativ/sportiv pe un anumit bazin piscicol natural, se atribuie unei singure asociatii de pescari sportivi" or, la noi, pe Salaj, sunt cel putin doua Asociacii distincte care elibereaza permis de pescuit sportiv pentru aceleasi ape (cele din jud. Salaj)
Ave "Poli", morituri te salutant

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 18 Iul 2007, 12:13

ia-ti legea cu tine pe malul apei si daca vine vre-un "porc" da-i cu ea in cap.


Ar trebui sa mergi cu leagea si la cei care vor sa iti vanda permisul cu 80 de lei.

Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Mesaj de Pyi » 18 Iul 2007, 12:26

Inca ceva, legat de pescuitul spotiv la nivel national; am luat paragraful de pe site-ul AGVPS, lacre sunt afiliate, dupa stiinta mea, toate asociatiile judetene (AJVPS-urile): http://www.agvps.ro/pescuitul_sportiv.php
Consiliul AGVPS din România a reuşit să impună, din nou, respectarea reciprocităţii tradiţionale între toate asociaţiile afiliate. Aceasta va funcţiona pentru toate apele naturale, colinare şi de şes, în baza cotizaţiei unice de 70 RON (700.000 lei vechi), cu reducerile prevăzute de statut pentru diferite categorii de vârstă. Reciprocitatea nu se va aplica însă pe bazinele piscicole amenajate şi pe apele de munte, unde fiecare asociaţie are investiţii proprii şi poate percepe, de la pescarii sportivi proprii şi ai altor asociaţii, cotizaţii suplimentare.
Ave "Poli", morituri te salutant

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 18 Iul 2007, 12:28

Noi in Judetul Hunedoara lasam sa pescuiasca orice pescar care are permis de pescuit indiferent din ce judet este. :explode: :datz: :fluch :help: :censored: :lol1: :elkgrin:

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 18 Iul 2007, 12:33

asa si trebuie!

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 18 Iul 2007, 14:07

Si mie mi-au spus ca e valabil peste tot, inclusiv apele de munte.
Cind am intrebat de Delta, mi-au zis ca e haos total si ca ma descurc la fata locului cu proprietarul/concesionarul.
Cind am intrebat de PG, mi-au zis ca nu e nevoie sa ma duc eu la graniceri pentru ca vin granicerii la mine. :?:

Pyi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 10 Iul 2007, 13:23
Localitate: Zalau

Mesaj de Pyi » 18 Iul 2007, 14:25

APSHD scrie:Noi in Judetul Hunedoara lasam sa pescuiasca orice pescar care are permis de pescuit indiferent din ce judet este. :explode: :datz: :fluch :help: :censored: :lol1: :elkgrin:
Voi fiind cine? AJVPS Hunedoara?
Din ce am gasit pe site-ul AGVPS ar fi taxe speciale pe "bazinele piscicole amenajate"; aici ce intra? Lacurile de acumulare, apele pe care se fac populari?
Ave "Poli", morituri te salutant

Scrie răspuns