permis de granita

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

menumorut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iul 2008, 10:46
Localitate: sf gheorghe
Contact:

permis de granita

Mesaj de menumorut » 10 Iul 2008, 10:51

buna ziua tuturor pescarilor.eu sunt mai nou pe aici si nu prea sunt asa de cunoscator in ale pescuitului dar se pare ca imi place f mult sa pescuiesc.anul asta vreau sa ma duc in delta si nu prea am experienta.am tot citit pe diferite forumuri si am auzit cum ca mi-ar trebuii un permis de granita ca sa pescuiesc in delta.ce este acest permis si de unde se obtine el?si este necesar si daca ma duc in zona murighiol?acolo stiu ca nu e zona de granita.va multumesc anticipat.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 10 Iul 2008, 18:08

La Murighiol ,pe dig pina la Dunavat ,nu iti trebuie PG,daca pescuiesti de pe mal.In schimb daca pescuiesti din barca,nu intodeauna ,PFluviala iti poate cere PG.Dunarea pe tot parcursul ei este considerata apa de frontiera. In schimb este bine sa ai permisul vizat.Pentru cei care intra in balta,si sigur folosesc lemn pentru foc este bine sa plateasca 1-2 m de lemn de foc la padurar sau OSilvic

menumorut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iul 2008, 10:46
Localitate: sf gheorghe
Contact:

Mesaj de menumorut » 10 Iul 2008, 20:06

pai pt ce trebuie sa platesc lemnul?nu am voie sa tai de acolo din balta? :twisted: ca doar e destul lemn :wink: .oricum mersi de sfat,la asta nu m-am gandit.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 11 Iul 2008, 04:47

S a terminat cu comunismul.Fiecare lucru este al cuiva :lol: .Dupa 89 am mai avut asa probleme si este bine sa le eviti pentru citiva zeci de roni.Basca ca risti sa iti strici excursia.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 11 Iul 2008, 08:29

DidelPro scrie:S a terminat cu comunismul.Fiecare lucru este al cuiva :lol: .Dupa 89 am mai avut asa probleme si este bine sa le eviti pentru citiva zeci de roni.Basca ca risti sa iti strici excursia.
Fratioare, nu cred ca padurarul are ce face cu banii tai dati cu chitanta! Il lasa rece. Du-te la el cu o sticle de coniac, brandy, tuica etc sau cu un cartus de Marlboro si te lasa sa tai nu un copac cu un cvartal de copaci! Ca doar e om si el, are familie mare, remuneratie dupa buget mica, vorba lui Nenea Iancu.... :lol:

nes
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 09 Noi 2007, 11:36

Mesaj de nes » 11 Iul 2008, 09:32

Da...corect....si ia drujba cu tine sa tai mai cu spor.
Esti un exemplar 100% romanesc "fratioare" Fario....:)) :lol1:

menumorut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iul 2008, 10:46
Localitate: sf gheorghe
Contact:

Mesaj de menumorut » 11 Iul 2008, 17:23

multumesc de sfaturi si orcum aveam de gand sa ma duc cu o mica "spaga "la el :wink:

menumorut
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 10 Iul 2008, 10:46
Localitate: sf gheorghe
Contact:

Mesaj de menumorut » 12 Iul 2008, 07:12

daca mai aveti si alte sfaturi pt un novice in ale deltei le ascult cu placere

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 14 Iul 2008, 09:06

nes scrie:Da...corect....si ia drujba cu tine sa tai mai cu spor.
Esti un exemplar 100% romanesc "fratioare" Fario....:)) :lol1:
Daaaaa, sunt parte a campaniei publicitare Made in Romania! Deja incep sa ma bat cu caramida in piept ca sunt cel mai neaosh din parcare! :lol:

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 14 Iul 2008, 14:18

Fario_, incet ,incet lucrurile se schimba........ In toamna trecuta ,prietenii mei au fost a,nspea oaro pe SF. Contrar obiceiului nu au luat legatura cu nimeni si in timp ce taiau ei cu drujba niste lemne au sosit 3 tov. Proces verbal,confiscare scula ,ce mai ,nasol, dupa indelungi parlamentari, au platit amenda ,spaga de rigoare si totul=contravaloarea a cam ~25 m/3 lemn; ce zici :?: Eu am avut multe evenimente,ideal este sa fi in ordine ,altfel risti sa iti strici partida de pescuit.Niciodata nu sti peste cine dai .Iar despre bugetari,numai de bine .

Scrie răspuns