permis "alternativ"

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns

ati plati permis "alternativ" ?

da, nu mai vreau sa dau bani degeaba la ajvps-uri
62
98%
nu, mai bine dau bani la ajvps ca fac treaba buna
1
2%
 
Voturi totale: 63

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 06 Ian 2006, 15:56

[quote="Adi_"]@oaie
platesti serviciul care te satisface.
quote]


:D ......faina asta

io cred ca toata problema e momentu platii....
adica de ce sa platim inainte ca la....?
:D
nu ar fi mai bine sa plateasca fiecare la sf anului , in functie de cat e de multumit?
:D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Ian 2006, 16:15

oaie, intrebarea era pusa plecand de la premiza ca ai posibilitatea sa platesti la o asociatie sportiva, alta decat ajvps, care sa-ti dea permisul pe apele publice nationale

normal ca daca vrei sa pescuiesti pe baltile asociatiei locale, platesti la ei

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 06 Ian 2006, 16:19

pt dl mihai
in primul rand exista si au ape.dupa cum am mai spus imi place sa pescuiesc.inteleg sa platesc,cum de asemenea respect pestii si tovarasii de langa mine.
in al doilea rand asta am avut de votat. chestionarul a fost postat in asa fel incit agvps cade din start pe locu 2
apoi, nu am nimic impotriva "permiselor alternative" care "sunt minunate dar lipsesc cu desavarsire" .
si apoi cred ca dvs tratati efectul nu cauza.
problema tot la "pescari"ramane.ce a facut agvps?probabil nimic.dar noi ce am facut?am luat o sticla de pe mal acasa?am avut grija sa ardem gunoiul?am plecat la pescuit doar cu gindul la lupta cu el,nu sal omoram????etc...
aici e problema.in noi.
fir intins

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Ian 2006, 17:23

@oaie

oare ce simti cand mergi la Dunare, platesti permis+PG si nu prinzi nimic, dar vezi pe apa 2,3,5 barci care curenteaza sute de kile de somn si nimeni nu ii intreaba de sanatate? Dar daca te prinde pe tine, pescarul cu undita ca pescuiesti noaptea, iti confisca sculele si iti mai da si amenda?

sau ce simti cand mergi la pescuit si vezi ca 10-15 localnici prind strapazani de 200 gr. pe care-i baga in galeata sau in sac, si nimeni nu ia nici o masura?

si mergi zile in sir la pescuit si n-ai nici un tzac sau un atac... si mai in jos scoate unu` plasele cu pestii care ar trebui sa creasca si in cativa ani sa-ti ofere tie, ca pescar platitor, satisfactii de neuitat.

ce simti cand, in sfarsit, pe unele canale e plin de stiuca(s-a intamplat aici, dupa inundatii), sau mai bine zis marlitze, dar in doar 2-3 saptamani e exterminata toata de nesatui, si nu mai ramane nici miros de stiuca?

cei pe care ii platim ar trebui sa se ocupe de toate aceste probleme, dar nu o fac. si atunci te intrebi, oare ce fac cu banii nostrii? sau mai bine zis, ce platim noi? ce ni se ofera?
NERVI INCORDATI LA MAXIM :x

adevarul e ca avem o tzara frumoasa, dar condusa de oameni de kkt, in toate domeniile. :evil:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2006, 17:32

Adi_ scrie: Problema e ca dau acesti bani numai pt. a avea pe ce sa-mi pun PG-ul si in eventualitatea unui control, cu toate ca de cand pescuiesc eu, adica cativa anisori, nu am intalnit nici un control.
Pai tocmai atunci cand nu-i platesti, atunci ai parte de control.
Nu stiu.... si mie mi-a placut mereu cand merg la pescuit sa fiu lipsit de astfel de griji, de-asta am platit ce a fost de plata si cat mai repede.
Anul trecut mi-am dat permisul la facut pe 19 ianuarie (din cate tin minte), probabil ca anul asta va fi ceva mai tarziu, dar cat pot mai devreme :)

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 06 Ian 2006, 17:48

Adi_ scrie:@oaie

.....adevarul e ca avem o tzara frumoasa, dar condusa de oameni de kkt, in toate domeniile. :evil:
Si mai exista si alti oameni din acesta tzara care merg mai departe si ii sustin pe cei care cu mandrie ne-au condus si mai se si lauda ..... Da.
Pai cred ca din acest motiv am ramas inca de kkat, cu acesti oameni . Sa speram ca totusi nu sunt multi , procentul l-am vazut si confirma !
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2006, 18:05

Sa nu fim rai!
Totusi, cred ca oaie a votat fara sa citeasca tot ce scrie, acolo unde a votat.
Oricare isi da seama ca AJVPS-ul nu face absolut nimic pentru pescuit... Nici macar nu combate braconajul, daca te prinde fara permis si, mai ales singur, iti salta sculele si, eventual iti dai da si o amenda, dar nu vede pe plasari, japcari si alte animale.
Probabil ca vrem sau nu vrem, anul asta vom platit tot la AJVPS permisele de pescuit, caci, deocamdata nu vad alta solutie. Daca cei mai vechi in asociatii de pescuit sportiv inca nu au reusit sa faca nimic in privinta noilor permise de pescuit, cei care abia invata sa paseasca in domeniul asta, nu prea au nici o sansa.

Avatar utilizator
oaie
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 02 Ian 2005, 20:26
Localitate: deva

Mesaj de oaie » 06 Ian 2006, 18:17

dl Gyorg
inaite de a face de kkat pe cineva e bine sa va priviti pe dvs.nu cred ca atitudinea mea a fost una ofensatoare cum de asemenea nu cred ca am luat apararea agvps.la urma urmei e vorba de respect.ei sunt singurii ,pe ei ii platesc.logic.diferendele le am cu ei nu cu dvs pescarii.
voi fi la fel de prompt la plata si daca voi avea o solutie alternativa cum la fel voi fi si de corect in relatia mea cu mediul inconjurator.
deocamdata aceasta solutie nu exista!
fir intins

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 06 Ian 2006, 18:24

Moderatorii ! Sa vina moderatorii !
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 06 Ian 2006, 18:27

SCANDAAAAL!

Unde sunt ''AGENTII''?! :twisted:

Scrie răspuns