Pentru timisoreni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 20 Oct 2004, 10:12

bogdank,


Ok,mai convins intrucat aveam asa un gust amar fata de cei care stau acolo si pescuiesc cu metode neortodoxe.Inseamna ca filiala a luat unele masuri daca si-a revenit salaul.Eu n-am mai fost pe acolo de un an jumate din cauza asta,intrucat la ultima partida de pecuit din barca am agatat trei snururi de sute de carlige puse la salau si i-am pus punct atunci.
Oricum mersi,o sa incerc saptamana viitoare.

Fir intins.
caius delamarian

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Oct 2004, 10:25

Ciao,

Pe Bega a mai fost cineva de curand ?Si-a dat drumul stiuca ? Ca am planuit cu niste prieteni o iesire Sambata la Ictar Budint, am mai fost doar odata acolo prin August (pe langa moara parasita) si desi n-am luat nimic locurile mi s-au parut bune pentru stiuca... si avat mare am vazut destul de mult, am vazut si ceva clean ( dar mic ) prins la cosasi de un localnic (la rotative si voblere n-a pus botul deloc).Sa speram ca vremea va fi buna ca parca tocmai in weekenduri se strica ca sa ne faca-n ciuda :wink:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 20 Oct 2004, 11:15

bogdank scrie:Balta cu rapitor la 10 km de Timisoara: Cornesti. Cel care a concesionat Cornestiul a introdus in balta2 crapi >10 kg si stiuci mari, avea si de peste 10. Nu stiu daca a deschis pescuitul pe aceasta balta, ultima oara cind am vorbit cu proprietarul /prin august/ tocmai repopula. Ce stiu sigur este ca balta 2 e in sistem C&R
bogdank, cum putem afla daca se poate pescui la cornesti?
si cat e taxa, conditii, etc?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2004, 19:03

bogdank scrie:Balta cu rapitor la 10 km de Timisoara: Cornesti. Cel care a concesionat Cornestiul a introdus in balta2 crapi >10 kg si stiuci mari, avea si de peste 10. Nu stiu daca a deschis pescuitul pe aceasta balta, ultima oara cind am vorbit cu proprietarul /prin august/ tocmai repopula. Ce stiu sigur este ca balta 2 e in sistem C&R
In ce directie e Cornesti-ul?Cand vom sti daca e deschis pentru pescuit?Doar sa avem loc de crapisti...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2004, 19:09

Bogdans:unde mergi la Ictar Budint,ca eu am fost asta vara si neavand acces de pe mal,am pescuit mergand prin apa,cat mi-a permis adancimea.Pe mal,numai boscheti,nu ne puteam apropia doar prin unele locuri amenajate de catre localnici,cred,cu pontoane,care erau ocupate.Unde e moara aia parasita?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Adi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2004, 21:41
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Adi » 20 Oct 2004, 19:25

Cornestiul este situat langa soseaua Timisoara- Arad. Din cate am inteles eu taxa e de 200.000 lei (rezonabil) si se practica catch and release. Trebuie sa fie adevarat zvonul cu stiucile f. mari....ca a ajuns si la mine in acelasi format (de la alte surse) :lol:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 20 Oct 2004, 19:51

Miine plec din localitate, dar vineri inainte de masa o sa dau un telefon si sper sa aflu detalii. Cornesti-ul este pe drumul spre Arad, imediat dupa balta de la Sinandrei. La benzinaria din deal se face la dreapta. Drumul nu e prea bun dar...
In afara de stiuca, in balta nr 3 bagase si niste somni (5 buc - 80 kg total), din care a scos o parte.
Sper ca vineri o sa pot sa va spun mai multe

Bogdan

_______________
Fir intins si izolat!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Oct 2004, 21:02

Multumim si asteptam vesti.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 21 Oct 2004, 08:09

In legatura cu Cornesti-ul,

Am vorbit mai demult cu patronul pe mail, chiar atunci cand a concesionat cele 2 balti (ca am inteles ca sunt doua) si cred ca am pe undeva prin mail-uri adresa lui si nr de telefon. E si el "microbist" cu pescuitul si cand a inchiriat baltile zicea ca a po-pu-lat (ca iar imi baga beep-uri staff-ul) cu salau si somn (bucati mari) si chiar cerea pareri cam cat sa puna taxa ca sa fie rezonabil. I-am si sugerat atunci sa faca C&R si sa puna o taxa mai mica, asa ramane si cu pestele si i se duce si vestea.Eu n-am ajuns pe-acolo inca dar m-as gandi sa ma duc cand se lasa frigul. O sa caut nr de tel. daca vreti sa mergeti
Michael, in legatura cu Ictar...
Dupa cum ti-am spus n-am fost decat odata in locul ala si atunci am plecat dimineata pe intuneric (si nu conduceam eu, de obicei daca nu sunt la volan nici nu ma uit pe unde merg :lol: ) si aveam si un localnic din Ictar cu noi care stia locurile si care spunea stanga, dreapta etc.
Oricum , din ce-mi amintesc, de pe international faci la dreapta unde e indicatorul cu IctarBudint, mergi drept apoi, iar la un moment dat satele se despart (Ictar de Budint) si unde se despart (vezi indicatoarele) faci la stanga mai mergi vreun Km drept inainte si dai de Bega ( e un loc intins, ca o plaja, Bega lata). Din locul asta faci la stanga (in amonte) si poti merge pe dig cu masina, mai mergi vreo cateva sute de metri si deja dai de locurile alea faine (de fapt poti sa incepi pescuitul direct de la plaja in amonte fiindca ai locuri bune si acolo)
Sper sa nu-ti fi spus prostii si sa ajung cine stie pe unde, asa ca Sambata daca ma duc din nou o sa casc ochii :shock: mai bine si-ti spun mai exact
Bogdan

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 21 Oct 2004, 08:53

Am gasit si contact de la Cornesti (mail si telefon),

Cine vrea sa-mi spuna sa-i dau pe privat ca nu stiu daca-i ok sa-l dau pe forum

Scrie răspuns