Pentru timisoreni

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 18 Oct 2004, 11:10

Avem balti cu rapitori, nu chiar "linga". In Surduc este mult salau, au inceput sa se prinda exemplare frumoase, vineri un prieten a prins un salau de 6.
Stiuca cu pricina, daca imi amintesc bine, e prinsa la "Pescarusul", la intrarea in Lugoj dinspre Timisoara.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 18 Oct 2004, 11:18

Nu stiam ca este stiuca la Pescarusul. Stiam doar de crap. Ati pescuit careva la stiuca acolo?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Oct 2004, 01:19

bogdank scrie:Avem balti cu rapitori, nu chiar "linga". In Surduc este mult salau, au inceput sa se prinda exemplare frumoase, vineri un prieten a prins un salau de 6.
Dar,dar daca nu ai barca,tot degeaba.Din pacate,eu am ramas fara barca. :cry:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 19 Oct 2004, 16:47

Michael scrie:Avem balti cu rapitor pe langa Timisoara?????Nu stiam :?

Este adevarat ca nu prea avem mare lucru dar Ghiorocu care este la 20 km de Arad (ma refer la balta din stanga a AJVPS) este buna si nu-ti trebuie barca si are salau si clean, am vazut salau si de 8 kg prins la shad.

Fir intins...
caius delamarian

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 19 Oct 2004, 16:51

adilucu scrie: Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns, dar am fost prins cu ceva treaba si nu am mai apucat. Scuze. :oops:

Stai linistit nu-i nici o problema mai sunt zile n-au intrat in sac.
caius delamarian

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 19 Oct 2004, 17:10

bogdank scrie: In Surduc este mult salau, au inceput sa se prinda exemplare frumoase, vineri un prieten a prins un salau de 6. .

Faptul ca spui ca in Surduc este mult salau, trebuie sa te bazezi pe niste argumente clare,salaul care la prins prietenul tau este din "garda veche"si este o intimplare fericita intrucat nu s-a mai populat cu rapitor de cel putin 10-15 ani+faptul ca se braconeaza non stop de cei care au vile acolo si si-au facut din asta un venit si un mod de viata,stiu chiar pe unii.
Oricum o sa incerc doar sa-mi fac rost de un motor electric,caci nu-i voie ptr noi pescarii cu din astea normale doar ptr altii cu....
caius delamarian

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 20 Oct 2004, 07:44

@caius
Ghiorocul e balta privata sau apartine de AJVPS? Daca e a AJVPS si nu am permis pe balti, cum fac? Pot plati la fata locului?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 20 Oct 2004, 08:50

Faptul ca spui ca in Surduc este mult salau, trebuie sa te bazezi pe niste argumente clare
Ma bazez. Este foarte mult puiet de salau, iar de cind s-a racit vremea se prind in nestire /din pacate/ exemplare de 200-250g. Din fericire Surducul nu necesita populare dpdv al salaului, acesta a gasit conditii optime de reproducere. Nu acelasi lucru se poate spune despre ciprinide. Amurul nu se poate reproduce in conditiile de acolo, iar crapul nu prea apuca.
Am prins si am vazut prins salau din toate generatiile, de la C0+ ("de anul asta"), pina la exemplare de 8-10 kg (care au cel putin 15 ani). Se pare ca si somnul se reproduce, pe linga exemplare de 8-12-28-45 kg, pe care le-am vazut capturate, am observat si puiet.
Daca mergi pe la Surduc, probabil stii cum se prind bibanii pentru a-i folosi ca momeala: cu o galeata fara fund. Am vazut nu odata ca din 10 bibanei prinsi, 6-7 erau de fapt puiet de salau. q.e.d. :lol:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 20 Oct 2004, 08:55

Balta cu rapitor la 10 km de Timisoara: Cornesti. Cel care a concesionat Cornestiul a introdus in balta2 crapi >10 kg si stiuci mari, avea si de peste 10. Nu stiu daca a deschis pescuitul pe aceasta balta, ultima oara cind am vorbit cu proprietarul /prin august/ tocmai repopula. Ce stiu sigur este ca balta 2 e in sistem C&R

Avatar utilizator
caius
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 11 Oct 2004, 08:02
Localitate: TIMISOARA

Mesaj de caius » 20 Oct 2004, 09:46

adilucu scrie:@caius
Ghiorocul e balta privata sau apartine de AJVPS? Daca e a AJVPS si nu am permis pe balti, cum fac? Pot plati la fata locului?


Cele din stanga sunt ale AJVPS, iar cea din dreapta nu este clara situatia a cui este si nu-ti trbuie nici permis nici altceva.Pentru celelalte cred ca se poate piati si pe loc daca vin cei de la AJVPS,o s ma interesez.
caius delamarian

Scrie răspuns