Pentru ce platim cotizatie ?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

Pentru ce platim cotizatie ?

Mesaj de jackspinner » 10 Apr 2011, 16:43

De exemplu anul asta a fost 30 lei permisul ANPA , eu am platit vreo 67 lei . Nici acum nu stiu pentru ce am dat 37 lei . De fapt niciodata nu s-a justificat diferenta , nu cred ca s-a organizat vreun concurs sau daca vreun membru al asociatiei a avut vreo problema i s-a oferit vreun ajutor . Sau daca s-a facut vreo populare . Voi ati primit ceva de diferenta de bani ?

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 10 Apr 2011, 17:54

La noi la Alba a fost 55 de lei permisul si nu mi l-am facut ca am zis sa mai stau un pic ca si asa nu prea am timp de iesiri la pescuit.. Astazi mi l-am facut cu 65.
Am intrebat la un magazin si anume " Grande Pescarul" si domnu mi-a raspuns ca deocamdata ei prefera sa nu faca permise deoarece exista un conflict bazat pe reciprocitatea intre ape.. si anume: daca imi fac permis la o asociatie anume am voie sa pescuiesc si pe apele luate in administratie de alte asociatii, sau nu..
Asociatia APS SCOBARUL se lauda mare si tare ca ei au in administratie balta de la Lancram cu toate ca acolo se pescuieste fiecare cum vrea fara sa se tina cont de prohibitie sau am vazut cu ochi mei cum dadeau cu plasa si am si auzit ca sa bagat curent pana la dracu si pe acolo si pe Mures..
Asa ca pana la urma banii sunt absolut DEGEABA

Daca anul asta nu o sa vad macar un control sau macar sa aud de unul in zona la anul nu imi mai fac permis nici eu si nici prieteni mei !!

Niste escroci ..

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 10 Apr 2011, 19:09

haprian ionel scrie:La noi la Alba ...

Niste escroci .
...pe unul dintre ei il cunoaste toata lumea
...cine nu-l stie pe asta , inseamna ca nu are cultura generala... :lol:

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 10 Apr 2011, 19:11

Mai bine ma abtin ca poate ma intalnesc cu "el" be balta si nu o sa iasa bine ! :P

apsscobarul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Feb 2010, 19:58
Localitate: ALBA-IULIA

Mesaj de apsscobarul » 10 Apr 2011, 20:52

haprian ionel scrie:La noi la Alba a fost 55 de lei permisul si nu mi l-am facut ca am zis sa mai stau un pic ca si asa nu prea am timp de iesiri la pescuit.. Astazi mi l-am facut cu 65.
Am intrebat la un magazin si anume " Grande Pescarul" si domnu mi-a raspuns ca deocamdata ei prefera sa nu faca permise deoarece exista un conflict bazat pe reciprocitatea intre ape.. si anume: daca imi fac permis la o asociatie anume am voie sa pescuiesc si pe apele luate in administratie de alte asociatii, sau nu..
Asociatia APS SCOBARUL se lauda mare si tare ca ei au in administratie balta de la Lancram cu toate ca acolo se pescuieste fiecare cum vrea fara sa se tina cont de prohibitie sau am vazut cu ochi mei cum dadeau cu plasa si am si auzit ca sa bagat curent pana la dracu si pe acolo si pe Mures..
Asa ca pana la urma banii sunt absolut DEGEABA

Daca anul asta nu o sa vad macar un control sau macar sa aud de unul in zona la anul nu imi mai fac permis nici eu si nici prieteni mei !!

Niste escroci ..
In ORDONANTA 15/28.01.2011ANEXA nr.3 PARTEA V-a Art.9 Scrie :
Asociatiile si federatiile de pescari sportivi consimt sa isi armonizeze actiunile ....si isi recunosc dreptul de reciprocitate pentru membrii lor, in vederea practicarii pescuitului, conform prevederilor art. 23 alin (4) din OUG nr. 23/2008 cu modificarile ulterioare. (adica LEGEA 317/13.10.2009) care la ART I pct 37 Art. 23 dinOUGnr. 23/2008 se modifica si va avea urmatorul cuprins : alin. (4) Scrie :
Permisul de pescuitrecreativ/sportiv este valabil atat pt zonele concesionate de asociatia al carui membru este, cat si pt zonele concesionate de alte asociatii, pe baza de reciprocitate.

Deci in primul rand asociatiile nu au luat in concesiune zonele de pescuit care implica un termen de 40-100 ani cu plata unei taxe anule , ele au primit in adminisrare aceste zone pe o perioada determinata 5 ani care trebuie vizata anual fara a plati nici o taxa.

Asa ca reciprocitatea se subantelege conform ORDONANTEI 15/28.01.2011 Art. 9 care consimt sa-si armonizeze actiunile fiind numai administratori de zone (egali in drepturi si obligati fara a plati vreo taxa anuala care iar da dreptul sa impuna o taxare suplimentara) ne fiind proprietari prin acte de vanzare-cumparare sau concesiune pe o perioada de cativa zeci de ani.

La baltile concesionate de anumiti intreprinzatori nu se discuta si suntem de acord sa le platim taxa pe zi (care este FFFF mare aprox. 500 lei/zi) dar aici nu vad sa se fi concesionat de vreo asociatie vreun curs de apa sau vreo balta .

Ca LEGEA este interpretata (gresit) de unii care au interes sa-si faca propaganda "mincinoasa" pt a convinge cat mai multi pescari sa adere la asociatiile lor, este problema lor, dar noi respectam LEGEA si informam corect pescarii despre drepturile si indatoririle lor.
Numai pescarii care au obtinut permis direct de la ANPA si nu sunt membrii unei aspociatii de pescari care are in administrare zone de pescuit, pot fi obligati sa plateasca tarifele asociatiilor pe saptamana, luna ,an.

Ionele cred ca nu mai sunt dubii in legatura cu reciprocitatea cat timp in lege scrie ca "as. isi recunosc dreptul de reciprocitate" si nu scie "isi pot recunoaste dreptul de reciprocitate".
Cand ai vazut pescuind in prohibitie si cu plasa ? anul acesta ?, iar daca mai vezi asa ceva te rugam suna la noi 0752020377. 0740010334, la ori ce ora (sau 112), si multam fain de caracterizarea din final.
Cu stima :!:
TRANSPARENTA

jackspinner
veteran
veteran
Mesaje: 712
Membru din: 03 Mai 2010, 20:18

re

Mesaj de jackspinner » 11 Apr 2011, 03:48

Intrebarea ramane . Ce ii dai tu scobarule lui "Ionele" pentru 35 lei ? Macar putin respect , acolo , ca te plateste . Ce atitudine ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Apr 2011, 06:42

Pai i-a dat un nr de telefon unde sa sune ,este si asta ceva...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 11 Apr 2011, 07:05

Domnule scobarul nu e nevoie sa dau eu telefon, trebuie numai sa dati dumneavoastra o tura pe la balta de la Lancram intr-o Duminica si o sa vedeti despre ce vorbesc... Chiar si Duminica asta erau la pescuit la stationar si la stiuca cu pestisor! plina balta.. sau nu e nevoie sa veniti pana la balta daca vreti sa vedeti pescari in prohibitie! se poate si la varsarea Sebesului in Mures unde se vede de pe principala pescarii care dau la scobar chiar langa pod in vazul lumii ..

Imi cer scuze daca va deranjaza remarca mea visavis de asociatile de la noi (anul trecut am avut la AJVPS) dar sa stiti ca si pe mine ma deranjaza foarte mult cand vad ca eu imi fac permis si respect regulile de prohibitie si defapt pe toata lumea o doare undeva de toate astea ca si asa nu se face nici un control nimic..

Duminica va promit ca o sa ma duc la o partida mica de spin la balta si sunt sigur ca o sa fie balta plina ca de obicei si as vrea sa vad ce se intampla daca va dau telefon !! cu toate ca, controalele astea ar trebui facute fara atatea insistente din partea pescarilor

Si totusi nu ati dat un raspuns celui care a postat topicul!
35 de lei merg la ANPA, restul pana la 65?

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 11 Apr 2011, 08:32

30 de lei la anpa !

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 11 Apr 2011, 09:02

Confirm cele spuse de Haprian, din cunostinta de cauza, nu ca-l cunosc personal!!!
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns