OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de mircea13 » 26 Ian 2017, 14:48

A fost modificata si actualizata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr 23 /2008 prin OUG nr 85 din 28 nov 2016
http://www.anpa.ro/acte-normative/#more-39
Este a treia pozitie scris cu rosu in format PDF dati clic pe scris
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de johnnybravo » 26 Ian 2017, 23:45

Legat de

Cod: Selectaţi tot

h) deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui şi altor vieţuitoare acvatice obţinute din pescuit ori produselor din peşte. Documentele de provenienţă vor însoţi mărfurile, indiferent de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al comercializării. Prin documente de provenienţă se înţelege, după caz, factura fiscală, factura, avizul de însoţire a mărfii, documentele vamale, factura externă sau orice alte documente stabilite prin lege;
ma intorceam din delta impreuna cu un prieten dupa vreo 5 zile de pescuiala, am avut la noi o parte din capturi intr-o punga. Am prins un filtru al politiei de frontiera si dupa ce ne-au controlat portbagajul si am raspuns la intrebarea clasica "alcool, tigari?", ne-a intrebat daca am prins ceva. I-am facut semn catre plasa dupa care a facut ochi mari si ne-a zis de legea asta.
Deci, imi traduce si mie cineva legea de mai sus cum se poate aplica unui pescar ce se intoarce de la pescuit sau isi duce capturile inghetate dintr-un loc in altul. Trebuie sa ma duc la notar sa imi fac un act sa pot sa duc un peste prins de mine la parinti? :wallbash:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de rcorbu » 27 Ian 2017, 00:11

johnnybravo scrie:Legat de

Cod: Selectaţi tot

h) deţinerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peştelui şi altor vieţuitoare acvatice obţinute din pescuit ori produselor din peşte. Documentele de provenienţă vor însoţi mărfurile, indiferent de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al comercializării. Prin documente de provenienţă se înţelege, după caz, factura fiscală, factura, avizul de însoţire a mărfii, documentele vamale, factura externă sau orice alte documente stabilite prin lege;
ma intorceam din delta impreuna cu un prieten dupa vreo 5 zile de pescuiala, am avut la noi o parte din capturi intr-o punga. Am prins un filtru al politiei de frontiera si dupa ce ne-au controlat portbagajul si am raspuns la intrebarea clasica "alcool, tigari?", ne-a intrebat daca am prins ceva. I-am facut semn catre plasa dupa care a facut ochi mari si ne-a zis de legea asta.
Deci, imi traduce si mie cineva legea de mai sus cum se poate aplica unui pescar ce se intoarce de la pescuit sau isi duce capturile inghetate dintr-un loc in altul. Trebuie sa ma duc la notar sa imi fac un act sa pot sa duc un peste prins de mine la parinti? :wallbash:

Cred ca oricine citeste cu atentie realizeaza ca este vorba de pescuitul comercial si comertul cu peste si nicidecum de cel recreativ !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de adrian99 » 27 Ian 2017, 08:54

pescarul sportiv poate sa retina 5 kg de peste pe zi sau o sg bucata de peste 5kg.astea in baza permisului de pescuit.daca ai stat zece zile in Delta(dovedit cu facutura de la pensiune sau hotel) si ai retinut 50kg de peste nu are ce sa-ti impute nimeni

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de Maniacs » 27 Ian 2017, 13:14

Si daca am stat la cort? Lege tipic romaneasca ...
Vremurile frumoase au trecut ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de rcorbu » 27 Ian 2017, 13:21

Pai daca nu analizezi un pic contextul ajunge sa ia amenda si cel care cumpara pesti de acvariu din Obor, ca sigur aia sunt fara chitanta si vanzatorul cu certitudine nu are autorizatie ANPA !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de adrian99 » 27 Ian 2017, 19:14

Si daca am stat la cort? Lege tipic romaneasca


ai fi luat amenda :D
campatul este interzis in Delta Dunarii de cativa ani.iar in urma amenzilor primite cei dornici au trebuit sa se reorienteze spre zonele de campare sau alte variante(pensiuni,hoteluri,hoteluri plutitoare).

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de Maniacs » 27 Ian 2017, 19:36

Atunci sa spunem ca am stat la cort in curtea unui localnic sau intr-o zona de camping amenajata ... Amenda pt. camping am luat acu` vreo 3-4 ani daca nu ma insel, in vara si in toamna :) undeva in zona murighiol ...
Vremurile frumoase au trecut ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de rcorbu » 27 Ian 2017, 20:26

Si ai luat amenda pentru "posesie" de pesti ?

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: OUG nr 85 din 28 nov 2016 modificata si actualizata

Mesaj de APSHD » 28 Ian 2017, 09:44

Care este punctul de vedere al Asociatiei din care faci parte :?:
In situatii din acestea ei ar trebui sa te apere de abuzuri. :respekt:

Scrie răspuns