Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori


Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de lazarini » 20 Mar 2021, 22:02

Deci pana la urma au reusit setcarii sa impuna cath and release la pescuitul recreativ/sportiv in Delta Dunarii. Ma mira ca nu l-au interzis de tot, macar stiam o treaba.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adrian99 » 20 Mar 2021, 22:13

in 2018 cand a fost c&r la stiuca(pentru pescarii sportivi)intrucat localnicii puteau retine pestele prins la scule dar si cu lanseta :shock:
pe langa asta in meniul pensiunilor era prezenta stiuca,desi legal interzisa la capturare...
anul asta introducand mai multe specii va fi foarte greu de controlat.de unde personal care sa alerge zilnic prin toata delta,de unde barci(canci achizitii),de unde carburant(criza+Covid)...
daca in 2018 am vazut ceva controale,amenzi,anul asta ramane de vazut ce sa va implementa si mai ales(dupa cum am spus)Cum... :wallbash:

pe langa asta vor pune "pe butuci"multe pensiuni...

l-ati blamat pe Malin....lasa ca facK astia care sunt la putere....praf si pulbure

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de lazarini » 20 Mar 2021, 23:14

Nu trebuie sa ne mai facem probleme, ordinul va fi anulat de nea Fane Federalu', "iar șansele de anulare sunt maximale".

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de johnnybravo » 21 Mar 2021, 09:25

inchis la salau din 20 martie pana in 7 iunie...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adiwolf » 21 Mar 2021, 18:58

adrian99 scrie:
20 Mar 2021, 22:13

l-ati blamat pe Malin....lasa ca facK astia care sunt la putere....praf si pulbure
de ce, a facut ceva extraordinar si noi nu stim?!!
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de Zamfi » 21 Mar 2021, 19:48

Da chiar? Ceva realizari marete? :)
Ca eu nu le stiu , dar probabil sunt neinformat si de aia intreb...Da, aplicarea unor restrictii la stiuca se pare ca a dat atunci rezultate.Si atunci, simplu, s.a extins metoda la toate speciile si eu nu vad unde este problema? Mergi in Delta sa pescuiesti sau sa cari sacii acasa ? Asta e retorica .De pensiunile alea nu.mi fac eu griji ca nu e cazul...Eu personal imi doresc cel putin 5-10 ani de C&R in Delta.Si aplicata legea la sange!Indiferent de ce se intampla cu localnicii , cu plasele lor ,etc.Pescarul sportiv ( buna asta :) ) trebuie sa inteleaga ca e gata cu Delta aia de o stia el...Si sa se bucure ca inca are drept de pescuit! Ca unii nu merita! Stiu ca nu suna bine , dar altfel ...vorba Maestrului cu stiuca...la muzeu!
Motive vom gasi intotdeauna in favoarea noastra si a sacosei.Insa trebuie sa intelegem ca noi mergem in Delta pt distractie in timp ce unii chiar traiesc acolo! Mai greu sau mai usor.In fond oricine se poate muta in Delta , sa.si faca pensiune , sa bage plase legal ,etc. Un subiect greu si imi permit sa scriu asta ca unul care mergea in Delta in anii 90 foarte des si acum , de vreo 5 ani , numai in vise! Ca ...nu mai pot sa vad dezastrul.Asa poate avem o sansa si, cred eu , vor mai urma masuri .Sper.
Fara chef de scandal am scris :)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adrian99 » 21 Mar 2021, 20:36

adiwolf,defineste senzational... :roll:
revenind-cam ce ar fi vrut tu sa faca?nu-i iau apararea, insa prin tagma pescareasca s-a cerut un Guvernator care sa aiba treaba cu pescuitul.au fost 2-liviu mihaiu(demis destul de repede intrucat a incurcat si"itele" :shock: pe care n-ar fi trebuit sa le incurce,malin care a incercat(si a reusit partial fara sa creeze o ruptura permanenta intre pescarii(braconierii)locali si pescari sportivi/turistii de ocazie).
cine merge in Delta strict pentru a aduce saci de peste va face asta si-n continuare,indiferent de masurile care se vor a fi luate.insa atat l mihaiu cat si malin m in momentul in care au incercat mai mult decat s-a permis au zburat.atata timp cat exista personal control(raportat la perimetrul rezervatiei)si nici nu va exista(foarte bine platit,oameni care sa aiba curajul sa infrunte braconierii si retelele lor bine protejate)n-o sa schimbe nimic.comunistii au distrus(nu iremediabil)o mare parte din rezervatie transformand-o in teren arabil(desi Romania avea si are execent la agricultura)iar cei care acum incearca sa renatureze(nu s-a reusit nici 25%)se lovesc de baronii locali,retelele lor care trec granitele etc.
da,este adevarat ca daca nu se schimba constiinta poporului roman privind respectul fata de natura,apa,pesti si mai ales legi nus e va face nimic.insa observ aici ca multi erijeaza in aparatori ai naturii,peomoveaza c&r insa doar din spatele tastaturii.multi carau saci cu peste in trecut pentru a deschide usi,azi imbraca tricouri ale sponsorilor si a face reclama(de multe ori agresiva)anumitor produse.

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1719
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de albert.C » 21 Mar 2021, 21:59

Despre pescuit si cele asemenatoare nu ma pronunt,sunt altii mai stiutori decat mine,insa ce ma bucura(in adancul sufletului,acolo intr-un colt)este ca or sa vada si detinatorii de pensiuni,hoteluri,etc(exclus cei bastinas) ca pana la urma bataia de joc prin preturi si calitatea serviciilor au dus la prabusirea lor...sunt satul la modul general de managementul turismului din tara noastra .

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de lazarini » 22 Mar 2021, 10:41

Masura in sine este salutara, alaturi de orice alte eforturi facute in scopul protejarii fondului piscicol al Deltei Dunarii.

Numai ca:
"În mod special, pe teritoriul Rezervației Biosferei “Delta Dunării”, în afara perioadelor de prohibiție, pescuitul recreativ/sportiv al speciilor știucă, șalău, somn și crap, este permis numai cu eliberarea tuturor capturilor (catch& release)"

trebuie citit impreuna cu:
"Se interzice folosirea uneltelor de pescuit de tip setcă în bălțile, lacurile, gârlele și canalele de pe teritoriul Rezervației Biosferei "Delta Dunării", în perioada 01 iunie - 30 septembrie inclusiv, cu excepția setcilor compuse având latura ochiului plasei de a =70/100 mm, 2a =140/200 mm."

si atunci iti cam da cu virgula, si demonstreza faptul ca povesti precum "dezvoltare durabila", "protectia mediului", "conservarea biodiversitatii" sunt de fapt o l.aba trista, si totul se rezuma la bani.

Scrie răspuns