Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adrian99 » 22 Mar 2021, 11:18

masura este pentru a nu "deranja plasarii,electricieni,gruparile mafiote
daca se dorea ceva pentru binele Deltei Dunarii s-ar fi inchis pescuitul industrial(macar a unor specii valoroase(stiuca,salau,somn,crap si a speciilor rare(vaduvita,caracuda,lin))

referitor la ce spunea albert(privind pensiunile)este adevarat ca unle nu ofera servicii de calitate si au preturi care nu justifica insa ofereau locuri de munca.daca dispar nu va fi bine
asa va inflori somajul iar singura solutie va fi braconarea si mai salbatica a apelor de acolo

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de shogunu65 » 22 Mar 2021, 17:20

totul s-a dus pe ..... de cand a dat Dragnea legea cu permise gratuite ... daca baietii de la ARBDD nu mai incaseaza nimic pe pescuit.... nu mai bine vand ei doar bilete catre vizitatori.... ceea ce nu gandesc ei este ca treaba cu vizitatorii o sa mearga maxim si anul asta, cand nu poate lumea sa mearga in Grecia, pe motiv de Covid.... dupa aia se mai duce dracu an de an in Delta... doar sa se uite la egrete si pelicani.
Maxim un an sau doi o sa tina prevederea asta .... si nu, nu o sa aiba niciun efect, atata timp cat nu se reglementeaza C&R inclusiv pentru bastinasi... asa, te scoate localnicul cu barca, prinzi toate speciile alea cu retinere, apoi le baga la lada si ti le da la plecare fileuri.... sa mi spuna cineva mie ca poate dracu sa ma intrebe de unde am 10kg de fileuri congelate .... sau ca e ilegal sa le duc acasa ....
Cand era voie la stiuca doar C&R, erau barci de localnici la spinning care retineau tot .... faceau si misto cand te vedeau ca eliberezi ....

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adrian99 » 22 Mar 2021, 20:20

este clar(atata timp cat pescuitul industrial pentru toate speciile este permis)ca masura c&r este un fel de "pedeapsa" data pescarilor sportivi,cei care au dus la decimarea pestelui in Delta :wallbash:
iar aceasta ineptie(c&r pentru sportivi)dar cu retinere pentru localnici si asociatiile de pescuit este prezentata in media ca o mare realizare,ca un punct 0 al regenerarii pestelui in rezervatie :shock:

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de OldSVF » 23 Mar 2021, 00:16

Zamfi scrie:
21 Mar 2021, 19:48
....de vreo 5 ani , numai in vise! Ca ...nu mai pot sa vad dezastrul.Asa poate avem o sansa si, cred eu , vor mai urma masuri .Sper.
Fara chef de scandal am scris :)
Trist,dar adevărat.Eu cred ca dezastrul va continua peste tot.Azi am văzut o poză făcută ieri,cu un somn de 1,7m și vreo7 stiuci pe un Olt urat,mare și rece.Cica și-au dat drumul în bețe,toți într-o singură zi.Imaginea pestilor spunea altceva despre cum au fost prinși...mă rog,individul e unu din aia care sta cu rulota pe Avrig tot anul și are timp de toate.... Aline,nu ești singurul care nu mai poate vedea dezastrul,din păcate eu cred că va fi și mai rău.Cel puțin in ultimii 4-5ani lucrurile au luat-o la vale rău de tot.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de Zamfi » 23 Mar 2021, 07:33

Asta e , astia suntem.Totdeauna altii sunt de vina , noi suntem ingeri .Am langa mine un rau mort 75% ..
Mures parca :) Este cel mai bun exemplu.Sincer chiar nu ma intereseaza ce face lumea in Delta.Pentru mine , din 2011 cred , a devenit obiectiv turistic.Asta pana acum vreo 5 ani cand am renuntat sa incerc sa mor in Delta rasturnat de unul cu 200 hp care-si plimba gagica! Sa fiti sanatosi!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
ady_fly
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 13 Aug 2012, 17:37

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de ady_fly » 23 Mar 2021, 08:35

Tare mă tem că-n ritmul ăsta (cu mărirea nr. de "pescari", braconaj și neaplicarea legilor la sânge!) toate apele vor deveni obiectiv turistic, numai bun pentru grătare asezonate cu manele și mai apoi ladă de gunoi!
:censored:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de adrian99 » 23 Mar 2021, 09:16

aline,de cate ori ai apostrofat persoanele care lasa gunoiul pe mal,care retin peste subdimensionat,circula cu viteza pe canalele inguste...
eu am facut acest lucru si am fost injurat sau amenintat
asa ca mai usor cu acuzele,eu zic sa te indrepti impotriva autoritatilor,care nu-si fac treaba,sau nu vor sa si-o faca.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de DEM » 23 Mar 2021, 10:47

Mai e peste in Delta? :( Naspa, inseamna ca nu si-au facut planu braconieri. :fluch
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de sosoktm » 29 Mar 2021, 07:29

@adrian99....ai sa constati ca in delta functioneaza diferit , fata de ce stii tu, sesizarila facute catre autoritati. Adica nu functioneaza. Verificat, de mai multe ori ;)

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Ordinul MADR-MMAP privind Prohibiția pescuit 2021!

Mesaj de OldSVF » 04 Apr 2021, 19:12

În câteva zile intrăm în prohibiția generala.O sa avem și noi vreodată o prohibiție pe specii?

Scrie răspuns