Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 11 Feb 2010, 09:28

apsalba scrie:Nu mi se cuvine nimic. Nu pentru asta o fac, ci pentru ca trebuie facuta.

Ce drepturi se incalca pescarilor sportivi? Spune macar unul. Ala cu libera asociere treci peste el ca s-a rezolvat. Altul.

PS Vezi ca permisul de pescuit este emis de stat, nu de asociatii. Daca propunerea mea se accepta, permisele erau emise si eliberate de asociatii. dar s-a introdus la art. 23 ca le emiute ANPA. Prin ordin daca observi, se stabileste modelul permisului si nu era nevoie sa mai pierdem timpul pana se ocoseste ANPA sa le tipareasca. Apropo, suntem in 10 si aflu ca nu s-a emis comanda pentru tiparire.
Şi zici că era bine să fie emise de "asociaţii".Nuvezi că nu figurezi în registru. SE zice că pe vremea când ai emis permise "pe calculator" ai prins gustul "asociaţiilor".
Am un prieten în sectorul 2 (Agricultorilor) şi l-am rugat dacă se poate să te radieze din registru pentru a face un bine pescarilor.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Feb 2010, 09:40

jhonny scrie:
apsalba scrie:Nu mi se cuvine nimic. Nu pentru asta o fac, ci pentru ca trebuie facuta.

Ce drepturi se incalca pescarilor sportivi? Spune macar unul. Ala cu libera asociere treci peste el ca s-a rezolvat. Altul.

PS Vezi ca permisul de pescuit este emis de stat, nu de asociatii. Daca propunerea mea se accepta, permisele erau emise si eliberate de asociatii. dar s-a introdus la art. 23 ca le emiute ANPA. Prin ordin daca observi, se stabileste modelul permisului si nu era nevoie sa mai pierdem timpul pana se ocoseste ANPA sa le tipareasca. Apropo, suntem in 10 si aflu ca nu s-a emis comanda pentru tiparire.
Şi zici că era bine să fie emise de "asociaţii".Nuvezi că nu figurezi în registru. SE zice că pe vremea când ai emis permise "pe calculator" ai prins gustul "asociaţiilor".
Am un prieten în sectorul 2 (Agricultorilor) şi l-am rugat dacă se poate să te radieze din registru pentru a face un bine pescarilor.
Am impresia ca citesti pe sarite. Vezi poz. 4 si poz. 91.
Prietenul din Agricultori 37-39 poti sa ti-l pastrezi. :lol: :lol: :lol:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Mesaj de lucky_51 » 11 Feb 2010, 09:53

[quote="apsalba"]:lol: :lol: :lol:

In evidentele persoanelor juridice de pe web site-ul ministerului de finante sunt trei AGVPSR:
1. AGVPSR str. Calea Mosilor 128 CUI 2351547 - radiat din 30 iulie 2008
2. AGVPSR str. Calea Mosilor 128 CIF 24251140 - inregistrat in 28 iulie 2008
3. AGVPSR Piata Revolutiei nr. 8 Bacau CIF 13186860 - inregistrat in 12 iulie 2000.
A mai aparut unul pe care nu il pot identifica. Il gaseti pe listra asociatiilor de pescari sportivi pe www.mmediu.ro/ong, infiintat in 2005.
La care sa solicit sa ma faca membru de onoare? Care este brandul veritabil?

Poate o noua federatie. :D

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 11 Feb 2010, 10:02

Pe cât că vorbesc să te ŞCHIMBEEEEE.....!!!!!(cu Ş MAREE....DE MĂRŢIŞOR)

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Feb 2010, 10:18

jhonny scrie:Pe cât că vorbesc să te ŞCHIMBEEEEE.....!!!!!(cu Ş MAREE....DE MĂRŢIŞOR)
Unii incearca de multa vreme, la cat deraj am facut pe Calea Mosilor 128. Iti garantez ca nu vor reusi. :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 11 Feb 2010, 10:37

Asta-i intrebarea !
Legea nu spune ca trebuie sa intru in asociatie ci doar ca asociatia elibereaza permisele emise de ANPA. Conform legii, daca eu mi-am facut datoria platind taxa si ma duc la asociatie cu dovada, ei trebuie sa-mi dea permisul, nu ?
apsalba scrie:Fi convins ca o sa-ti dea. Pun pariu ca va fi o ''licitatie'' intre asociatii de genul ''hai la mine ca-i mai ieftin''. Semnele au aparut deja. Numai ca asociatiile trebuie sa aiba grija cum isi stabilesc cheltuielile de eliberare.
Te invit sa citesti HG 1016/2008 . :D
Vei gasi acolo si cit "costa" eliberarea permisului ... si cine ia banii. :shock:


Hai sa-ti arat si partea amuzanta a situatiei : Sunt "n" asociatii care in anii trecuti au initiat petitii privind libertatea individului de a alege daca sa intre intr-o asociatie sa nu. Cu ocazia asta se va vedea daca aceste asociatii (formate din oameni respectabili si corecti in viata de zi cu zi ... de asta nu ma indoiesc) isi respecta principiile la care au aderat cu ceva timp in urma sau se dezic de ele. :lol:
Te vad cam pesimist in privinta asta si te intreb care sa fie cauza ?
O fi banul ochiul dracului ori asociatia de pescari schimba omul ? :roll:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Feb 2010, 14:30

Nici nu poti sa sti. Colegii de la AGVPSR fac totul in sensul asta. Cea mai tare s-a intamplat azi cand la termenul la care trebuia sa le cantam prohodul au invocat exceptia de neconstitutionalitate a OG 26/2000. Vezi ca vor sa desfiinteze tot, nu pe mine. Eu cred ca simt ca se rupe ata si incearca orice. Au mai castigat un pic; pana in 4 aprilie 2010.

jhonny
veteran
veteran
Mesaje: 1186
Membru din: 05 Feb 2010, 20:03

Mesaj de jhonny » 11 Feb 2010, 14:37

Oricum tu nu mai apuci.... :lol:

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 11 Feb 2010, 14:52

jhonny scrie:Oricum tu nu mai apuci.... :lol:
Esti sigur? Vezi ca mai dau drumul la un proiect in Alba. Maine se fac studiile geo. Nu vii sa te holbezi?

PS Vei mai auzi mult de acum incolo de mine. Si nu uita un lucru: cine sapa groapa unuia cade singur in ea. :lol: :lol: :lol:

ducati desmo
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 17 Ian 2010, 16:38

Mesaj de ducati desmo » 11 Feb 2010, 15:36

bai nene tu nu intelegi ca suntem unii care vrem SA NE RECREEM CAND DAM LA PESTE,nu vrem la competitii ,vrem sa dam cu batu in balta din cand in cand,vrem sa fim pescari RECREATIVI ,NU SPORTIVI na,si acu ma repet,daca suniteti bun convingeti ma firmele sa va dea 20% din impozitul pa profit ca faceti lucru bun si nu mai OBLIGATI unditarii sa cotizeze la voi,doar ceausescu ne obliga sa ne facem pionieri si utecisti,suntem SATUI sa ne obilge cineva,daia l-am dat jos pa ceausescu nu sa apereti voi sa ne OBLIGATI,DE AICI PLEACA PROBLEMA...si iar ma repet,o sa platesc la trezorerie 30 ron sa vedem cine ma amendeaza...

Scrie răspuns