opertiunea oscilanta stramba 1

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 02 Aug 2004, 17:41

1. Wave, e gadgetul ala ca un vartej cu mai multe articulatii ("rulmenti" multipli) "Bead-Chain Swivels"? M-am gandit si eu la mai multe varteje consecutive. mai ales ca trebuie sa creeeze la randul lor turbulente &vibratii - deloc de nedorit.
Problema e ca eu nu am cumparat niciodat ceva on-line. mai conservator - ce sa-i faci. Pipai, miros, gust si .. dau cu banu'!

Cred ca un mare avantaj pt membrii forumului ar fi fost sa ne unim (portofelele) pt achizitii mai importante. Asa, la gramada, mergeam si eu. Astfel, probabil am fi fost mai demni de incredere (pt cei dinafara). Probleme ar fi fost intre noi, in cazul in care cineva se rasuca!

2. Ref la Canalul 5, am observat si eu fenomenul. Exact dupa ecluza, in curent, sarea ca dracu, si, in mod sigur nu erau vaduvite. Eu am zis ca erau salai in locul cu pricina.

Am observat fenomenul dis-de-dimineata si pe Dunare.
Problema mea e ca vietatea asta se hraneste la adapostul intunericului. E adaptat la viata asta. Daca urca la suprafata cred ca e un fel de dezmortire, gimnastica de intretinere, ceva de genul asta. Am mai vazut din astea, cu "inamicul public nr 1". Sarea, da' nu punea botul.

Fiind coloana de apa de 15m, nu prea imi vine sa cred ca-l apuca dintr-o data pe mustacios sa innoate intre ape si sa vaneze ca avatul. Ar fi totusi posibil de incercat la ceva cu vibratii puternice. Astea se propaga in apa, si mai stii? Un vobler mai nesimtit, etc...

Da tu stii mai bine. Eu nu am prins la artificiale somn. Cred ca era o data (pe Dunare, la Giurgiu, intr-un anafor), la o oscilanta grea (cumparata de la auto-moto-velo-sport) dar n-am reusit sa-l vad la fata ca s/a rupt firu'.

Iar ref la omuletul cu pricina, cred ca ce i-a rupt a fost vre-o buturuga plutind pe Dunare (imi arata ca i-a smuls lanseta de pe suport, in directia de curgere a apei si noroc cu niste crengi de pe mal, ca s-a incurcat scula in ele).
Dar, mentionez ca se vedeau sarituri, la greu. Data fiind ora tarzie, cred ca nu erau avati.


Keep in touch!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 02 Aug 2004, 20:09

oscilanta e stramba de la mama natura, ce, ai vazut tu oscilanta dreapta ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 03 Aug 2004, 09:26

Pt. Costica:

E si aia o idee, cu mai multe virteje cu rulment inlantuite. Am folosit si eu ceva asemanator, problema este ca adauga o greutate suplimentara in fata rotativei. Mai am in trusa, cind si daca ne intilnim iti dau citeva sa incerci.
Despre ce sarea in fata ecluzei de la canalul 5 nu pot sa ma pronunt. Puteau fi salai intradevar. Somnul, mai ales cel mare, nu "sare". Mai curind iese la suprafata intr-un arc de cerc si se scufunda brusc, cu capul inainte si gura deschisa. Daca vrei e un fel de pescuit la clonc, pe invers :lol: Cel mai bine se vedeau de pe pontonul celor de la Apele Romane, care este asezat chiar in dreptul celor 2 anafoare mari de dupa ecluza.

Pt. Dan:

Sincer, n-am vazut oscilanta "dreapta". Dar "oscilanta strimba" m-a dus cu gindul la un soi de "gadget" (o oscilanta pe care s-a calcat si care dupa 'accident" a capatat o vibratie "mortala" pentru avat) :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Scrie răspuns