NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 16:30

Smecheria este ca unele asociatii vor licita pentru apele Dunarii la nivel de judet , dau spre exemplu Giurgiu sau Calarasi unde sunt interesat. iar pe toata lungimea malurilor Dunarii din judetul respectiv ,vor veni unii sa te taxeze zilnic ,fara sa faca in rest absolut nimic :headbash:

A ridicat cineva si problema Dunarii in zona de frontiera ? Zona pe care pana anul trecut se putea pescui doar pe baza permisului ANPA , iar acum dupa noile reglemetari ,posibil sa fim nevoiti sa platim taxe
Crede cineva ca este normal asa ceva ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 20:21

Daca sunteti curiosi sa aflati de ce nu se face public Memoriu , cititi mai jos si o sa intelegeti :wink: Oamenii vor sa reorganizeze pescuitul sportiv ,pescuit organizat deja de celebrul mitoman de la Alba :lol: :lol: :lol:
Intelegem ca n-au nicio treaba cu pescuitul recreativ , nu ?
Din acesta cauza si Memoriul este doar pentru "uz intern" :wink:


Pe data de 25 ianuarie 2017 se va organiza la Doripesco o adunare a reprezentantilor asociatiilor de pescari interesati in a elabora un proiect de organizare a pescuitului sportiv, ca alternativa modificata la propunerea deja existenta. Se vor dezbate toate concluziile la care au ajuns asociatiile si se va intocmi un memoriu adresat organelor competente, ca propunere din partea societatii civile reprezentata de asociatiile legal constituite si direct interesate.
Toti cei interesati sa participe la dezbaterile de la Doripesco, sunt invitati sa confirme participarea la dl. Vasile Mitrea (APS Bucuresti), pe adresa de email: mrvily@gmail.com sau la tel. 0744196366.
Pot participa 1-2 persoane din partea fiecarei asociatii, cu conditia ca aceasta sa fie legal constituita si neaparat sa fie in posesia stampilei pentru autentificarea semnaturii pe memoriu.
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 17 Ian 2017, 09:53

pescuitorul scrie:
APSHD scrie:
Tavi scrie:APSHD, cred ca e o idee buna sa transparentizati memoriul ala, adica sa-l faceti public.
E probabil sa fie si alte asociatii interesate sa-l sustina dar habar n-au ce faceti voi si ce scrie acolo...
Orice Asociatie poate sa-mi trimita propunerile lor , iar dupa centralizare si semnare il trimitem la Minister .
La voi in Sibiu AJVPS-ul face legea.
Am incercat sa fac o reciprocitate cu ei si aproape ca m-au trimis la plimbare cind au observat ca nu am aderat la AGVPS ,propunindumi sa ma afiliez la AGVPS , daca vreau sa nu am probleme. :respekt:
Trezirea. :headbash:
Nu vindeti povesti domnule daca vreti sa pareti de buna credinta. Nu v-a propus nimeni afilierea la AGVPS, cum nici ca aveti probleme in caz contrar.
Adevarul este ca singura comunicare care a existat intre AJVPS Sibiu si APS HD a fost la solicitarea AJVPS Sb ca pe chitantele oamenilor sa scrieti mai detaliat ce reprezinta suma incasata, caci oamenii se prezentau la pescuit si aveau pe chitanta mentiunea " cotizatie membru" ,neexistand dovada achitarii ANPA, iar la telefon dvs ati spus ca acolo e inclusa si contravaloarea ANPA. Vorba-i vorba, scrisu-i scris.
Succes in activitatea ce o intreprindeti, si ma bine va axati pe apele ce le gestionati decat la tarifele altora.

Imi pare rau , dar daca suntem corecti sa fim pina la capat . Nu stiu daca va numiti ALEX , cu dinsul am vorbit telefonic de la AJVPS-SIBIU si am primit in scris o Notificare prin care eram instiintat ca Pescarii care nu sunt membri la AJVPS-SIBIU trebuie sa plateasca taxa de acces conform vechilor Autorizatii la un cont la o banca oarecare . Iar pe aceasta baza ati facut presiuni la Jandarmi iar acestia au amendat Pescarii din Hunedoara care pescuiau pe Olt . Bineinteles impreuna cu Casa de Avocati ai APS-HD am atacat in Instanta p/v de contraventiie si le-am cistigat. Indiferent de ce ape vom lua in Concesiune pe apele atribuite APS-HD vor putea pescui ca si pina acuma toti PESCARII DIN ROMANIA fara sa mai achite vreo taxa la Asociatie.

Taxe AJVPS-SIBIU 2017 pentru nemembri:

http://apssibiu.ro/sample-page/cotizatii-si-tarife/

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 10:11

Presupun ca acele taxe sunt agreate cu ANPA ????

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 10:42

Am trimis un mail la ANPA prin care ii rog sa revizuiasa acel articol 8, care elimina posibilitatea multor pescari sa ramana independenti si mai ales ca sunt o multime de ape in care acestia pescuiesc, ape ce nu reprezinta un interes pentru asociatiile de pescari.

Sa vedem care este si parerea lor.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Ian 2017, 11:16

rcorbu scrie:Am trimis un mail la ANPA prin care ii rog sa revizuiasa acel articol 8, care elimina posibilitatea multor pescari sa ramana independenti si mai ales ca sunt o multime de ape in care acestia pescuiesc, ape ce nu reprezinta un interes pentru asociatiile de pescari.

Sa vedem care este si parerea lor.
RCorbu , ce anume sa revizuiasca ?
Poate sa elimine definitiv toata aberatia aia de proiect :lol1:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 12:14

Oricum sper ca si asta sa ramana in sertare asa cum au mai ramas si altele !

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 17 Ian 2017, 13:05

RCorbu , pescarul are dreptul sa-si procure permisul de pescuit direct de la ANPA , fara sa platesca nimic la intermediari
Toata legislatia care reglementeaz pescuitul recreativ in acest moment il priveaza de acest drept Sunt pescari care refuza asocierea din diverse motive, este un drept al lor si trebuie respectat
Si ar mai fi si problema apelor libere ( Dunarea pe zona de frontiera sau alte ape ) care trebuie lasate LIBERE , acolo sa poata pescui atat cei cu permisul procurat direct de la ANPA cat si cei din asociatiile de pescari .
Intelegi acum cam ce ma irita pe mine la toata labareala asta promovata de ANPA ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Ian 2017, 13:37

Dar cum ANPA hotarase CE si CUM, nu cred ca ce credem uni dintre noi are relevanta.
Scrie la ANPA, sub forma de comentarii sau intrebari referitor la ce te intereseaza (Ex. Dunarea) si poate se vor face o alta abordare !
De noi depinde. Asociatiile isi apara interesul lor, si asa este normal, nu poti impune unei asociatii sa-ti dea permisul gratis sau sa te lase sa pescuiesti pe apele administrate de ei la liber.

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Re: NOUL O.M.

Mesaj de pescuitorul » 17 Ian 2017, 15:46

Trezirea. :headbash:
Nu vindeti povesti domnule daca vreti sa pareti de buna credinta. Nu v-a propus nimeni afilierea la AGVPS, cum nici ca aveti probleme in caz contrar.
Adevarul este ca singura comunicare care a existat intre AJVPS Sibiu si APS HD a fost la solicitarea AJVPS Sb ca pe chitantele oamenilor sa scrieti mai detaliat ce reprezinta suma incasata, caci oamenii se prezentau la pescuit si aveau pe chitanta mentiunea " cotizatie membru" ,neexistand dovada achitarii ANPA, iar la telefon dvs ati spus ca acolo e inclusa si contravaloarea ANPA. Vorba-i vorba, scrisu-i scris.
Succes in activitatea ce o intreprindeti, si ma bine va axati pe apele ce le gestionati decat la tarifele altora.


Imi pare rau , dar daca suntem corecti sa fim pina la capat . Nu stiu daca va numiti ALEX , cu dinsul am vorbit telefonic de la AJVPS-SIBIU si am primit in scris o Notificare prin care eram instiintat ca Pescarii care nu sunt membri la AJVPS-SIBIU trebuie sa plateasca taxa de acces conform vechilor Autorizatii la un cont la o banca oarecare . Iar pe aceasta baza ati facut presiuni la Jandarmi iar acestia au amendat Pescarii din Hunedoara care pescuiau pe Olt . Bineinteles impreuna cu Casa de Avocati ai APS-HD am atacat in Instanta p/v de contraventiie si le-am cistigat. Indiferent de ce ape vom lua in Concesiune pe apele atribuite APS-HD vor putea pescui ca si pina acuma toti PESCARII DIN ROMANIA fara sa mai achite vreo taxa la Asociatie.

Taxe AJVPS-SIBIU 2017 pentru nemembri:

http://apssibiu.ro/sample-page/cotizatii-si-tarife/
[/quote]

Continuati sa mintiti.
Pescarii dvs au fost sanctionati in perioada de valabilitate a acelor autorizatii mai precis 5.02.2015 . Presiuni pe jandarmi noi nu ne permitem sa facem, daca asociatia dvs isi permite atunci e doar treaba dvs. Si uitati sa mentionati ca au fost amendati cand au fost gasiti a doua oara , dupa 3 ore, in aceeasi zi, dupa ce in prima faza li s-a explicat cum e legal.
Pai adresa v-am facuto pentru a va informa membri, daca va intereseaza de ei. Daca nu sigur a sfarsit la cosul de gunoi.
Iar in ceea ce priveste Casa de avocatura, dupa ce ati pierdut la judecatoria Avrig, la Sibiu v-a transformat-o din amenda in avertisment, cu respingerea cererii de cheltuieli.
Acum poate le spuneti oamenilor care citesc, cine le-a suportat cheltuielile de transport , avocatului si martorilor, care de doua ori i-am vazut noi venind cu taxi-ul de la Hunedoara la Avrig. Daca spuneti ca asociatia ai caror membrii erau, va rog sa faceti dovada, in rest sunt doar vorbe si nu are rost sa ne pierdem vremea.

:elkgrin:

Scrie răspuns