NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 14:18

APSHD scrie:
Mister Fisherman scrie:Poate n-ati inteles intrebarea sau ... trebuie sa o reiau sub o alta forma :wink:

Semanatarii Memoriului sunt de acord ca ANPA sa elibereze permise de pescuit direct pescarilor interesati (independenti), fara ca acestia sa mai fie nevoiti sa apeleze la asociatii ?
Da sau nu ?
Nu stiu cine va distribui permisele gratuit . Cheltuielile cu distributia Permiselor cine le va achita ? Din partea mea poate sa le distribuie cine vrea ,dar atunci sa nu ma oblige pe mine ca si ONG ,prin O.M. sa-mi ia din incasari 25%,+ personal angajat cu studii superioare in piscicultura , + paznici cu arme angajati , +masini de teren proprii ,+etc. :respekt:
Dar la ARBDD ,unde permisele sunt eliberate prin automate , cine suporta cheltuielile de "distributie" ? De ce nu sustineti eliberarea permiselor ANPA sa se faca la fel ca cele de la ARBDD, prin automate , ca sa va scuteasca de cheltuieli ?

Iar pe APSHD nu o poate obliga nimeni sa aiba personal angajat cu studii superioare in piscicultura , + paznici cu arme angajati , +masini de teren proprii ,+etc. daca nu solicita atribuirea unor ape
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 14:49

Si Automatele acelea costa bani + intretinerea lor. ARBD nu se finanteaza singura este Bugetara.
Ori cum o intorci nimica nu se poate pe gratis.
Daca APS-HD si celelalte Asociatii nu participa la licitatie , abia asteapta AGVPS -ul sa aiba monopolul , apoi za vezi COTIZATII :respekt:
Ori cum degeaba discutam aici . La Bucuresti AGVPS-ul face presiuni inimaginabile asupra :Guvernului ,Ministerului , ANPA si a oricui care poate sa influenteze Legislativul ca sa ramina numai ei sa gestioneze pescuitul in Romania. Tot ceea ce afirm o fac in cunostiinta de cauza. :respekt:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 16 Ian 2017, 14:59

APSHD, cred ca e o idee buna sa transparentizati memoriul ala, adica sa-l faceti public.
E probabil sa fie si alte asociatii interesate sa-l sustina dar habar n-au ce faceti voi si ce scrie acolo...
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 15:22

Tavi scrie:APSHD, cred ca e o idee buna sa transparentizati memoriul ala, adica sa-l faceti public.
E probabil sa fie si alte asociatii interesate sa-l sustina dar habar n-au ce faceti voi si ce scrie acolo...
Orice Asociatie poate sa-mi trimita propunerile lor , iar dupa centralizare si semnare il trimitem la Minister .
La voi in Sibiu AJVPS-ul face legea.
Am incercat sa fac o reciprocitate cu ei si aproape ca m-au trimis la plimbare cind au observat ca nu am aderat la AGVPS ,propunindumi sa ma afiliez la AGVPS , daca vreau sa nu am probleme. :respekt:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Tavi » 16 Ian 2017, 15:33

Unde anume se trimit propunerile?
Ati anuntat asta undeva, pe vreun site, facebook, cumva?
De unde sa afle asociatiile de demersul asta, doar citind aici?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 15:41

APSHD scrie:Si Automatele acelea costa bani + intretinerea lor. ARBD nu se finanteaza singura este Bugetara.
Si ANPA de unde primeste bani , cine plateste salariile angajatilor ?
Chiar veniti cu "probleme' d'astea ca sa va acoperiti dvs interesele pecuniare ?
Decat sa o "parfumati' atat ,mai bine spuneti ca eliberarea permiselor direct de catre ANPA sau prin alte mijloace(automate, benzinarii etc ) , va afecteaza dvs incasarile si numarul de cotizanti
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 16 Ian 2017, 15:43

Din nefericire ANPA s-a invatat la bani, intai 30 ron, apoi propuneres 25% dar se va sfarsi cu redevente de la asociatiile care vor lua in concesiune.
Cine spera la 0 Ron, poate sa spere ..mult si bineeeee !

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Re: NOUL O.M.

Mesaj de pescuitorul » 16 Ian 2017, 15:46

APSHD scrie:
Tavi scrie:APSHD, cred ca e o idee buna sa transparentizati memoriul ala, adica sa-l faceti public.
E probabil sa fie si alte asociatii interesate sa-l sustina dar habar n-au ce faceti voi si ce scrie acolo...
Orice Asociatie poate sa-mi trimita propunerile lor , iar dupa centralizare si semnare il trimitem la Minister .
La voi in Sibiu AJVPS-ul face legea.
Am incercat sa fac o reciprocitate cu ei si aproape ca m-au trimis la plimbare cind au observat ca nu am aderat la AGVPS ,propunindumi sa ma afiliez la AGVPS , daca vreau sa nu am probleme. :respekt:
Trezirea. :headbash:
Nu vindeti povesti domnule daca vreti sa pareti de buna credinta. Nu v-a propus nimeni afilierea la AGVPS, cum nici ca aveti probleme in caz contrar.
Adevarul este ca singura comunicare care a existat intre AJVPS Sibiu si APS HD a fost la solicitarea AJVPS Sb ca pe chitantele oamenilor sa scrieti mai detaliat ce reprezinta suma incasata, caci oamenii se prezentau la pescuit si aveau pe chitanta mentiunea " cotizatie membru" ,neexistand dovada achitarii ANPA, iar la telefon dvs ati spus ca acolo e inclusa si contravaloarea ANPA. Vorba-i vorba, scrisu-i scris.
Succes in activitatea ce o intreprindeti, si ma bine va axati pe apele ce le gestionati decat la tarifele altora.

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 15:58

rcorbu scrie:Din nefericire ANPA s-a invatat la bani, intai 30 ron, apoi propuneres 25% dar se va sfarsi cu redevente de la asociatiile care vor lua in concesiune.
Cine spera la 0 Ron, poate sa spere ..mult si bineeeee !
Tu chiar vrei sa stai cotizant la asociatii , ce crezi ca vor facea alea pentru tine ?
Singurul lucru pe care il vor face, ca foarte putine vor face si altceva , este sa trimita pe unul cu un chitantier ca sa incaseze taxa zilnica :wallbash: Restul sunt povesti pentru scos banii de la fraieri
Sa-mi spuna mie o asociate , cum poate administra Dunarea pe zona de frontiera , pe o lungime de "n" km , cum face populari si cum tine ea pestele numai in perimetrul alocat ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 16 Ian 2017, 16:06

Din nefericire art. 8 defavorizeaza asociatiile care nu au in concesionare "o apa" dar si o mare multime de pescari ( atat membrii de asociatii cat si independenti) care-si duc veacul pe lacuri de balastiere, rauri mai mici care nu au fost si nici nu vor fi concesionate, diverse ochiuri e apa, canale de irigatie, foarte multe ca numar dar importante din punctual lor de vedere.

APSHD - daca veti obtine macar eliminarea acestui articol si tot va fi o victorie. ANPA poate cere aceeasi taxa de 25% si asociatiilor care nu au concesionat ceva, dar fara alte obligatii, expres pentru astfel de ape !

Scrie răspuns