NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16033
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 19 Mar 2017, 19:46

vedeam adesea pe raul Buzau pescari care retineau clenuti de maximum 10cm.i-am intrebat ce fac cu ei-mi-au raspuns:piftele! :shock: (bineinteles explicandu-mi si reteta).le-am explicat ca reti peste subdimensionat,poti fi sanctionati.au ridicat din umeri si m-au intrebat"de catre cine"....si cam aveau dreptate.controale sunt facute de jandarmerie doar in prohibitie(pentru planul de amenzi,iar "in plasa"cad numai cei neanuntati) :wallbash:

deci asociatile nu fac nimic,n-au incheiate protocoale cu organele abilitate controlului(jandarmerie,politie de frontiera,graniceri etc),n-au planuri privind popularile apelor concesionate(5-10ani),personal calificat(cei care mai sunt primesc salariul minim pe economie)..insa vor marirea cotazatiei pentru a putea se dezvolta mai bine :shock:

acest lucru il cer din "89" si pana acum....

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: NOUL O.M.

Mesaj de willi » 20 Mar 2017, 08:04

Daca tot a venit vorba de controale , stie cineva care sunt organele cu drept de control ? Am auzit , ca de vazut nu am nicio sansa in zona Brasovului , tot felu de variante ,filiala + politie ,filiala +jandarmi , doar filiala , ANPA , doar APE-le Romane , eu personal , din 89 incoace , am fost controlat de 2 ori , la Scorei doar de filiala AGPSSB si la SIRIU doar de Jandarmi si astea cu multi ani in urma. :D :respekt:

lucky_51
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 14 Ian 2009, 21:08

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lucky_51 » 20 Mar 2017, 08:22

In carnetul meu de membru intr-o asociatie schimbat in 2003, pe ultimile file sunt date conditiile care trebuie indeplinite pentru pescuitul recreativ extrase din legea 192/2001. Oare mai sunt valabile? :D

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 20 Mar 2017, 09:24

lucky_51 scrie:In carnetul meu de membru intr-o asociatie schimbat in 2003, pe ultimile file sunt date conditiile care trebuie indeplinite pentru pescuitul recreativ extrase din legea 192/2001. Oare mai sunt valabile? :D
Nu mai sunt valabile.
Este o prostie sa tiparesti pe bani grei niste Carnete de Membru care sa contina legile in viguare in momentul respectiv , deoarece 100% anul viitor se schimba si nu mai sunt valabile. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Mar 2017, 09:33

Noile premise vor fi tot plastifiate sau cartonate ?
ANPA a inceput tiparirea lor ?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 20 Mar 2017, 10:21

Plastifiate, cartonate... tot un drac. Ar putea sa le faca si virtuale sa nu se mai complice si sa le verifice din fata monitorului daca si asa nu le verifica nimeni pe teren. O munca aiurea, o bataie de cap in plus, o cheltuiala inutila. Se pare ca doar noi cei care platim si pescuim de placere, ne batem capul cu astfel de amanunte. Cei care braconeaza sau cei care ar trebui sa controleze, n-au nici un stres. Prohibitia bate la usa, vom sta in curand acasa, iar pe ape va fi iarasi macel, asa cum e in fiecare primavara. Sa fim sanatosi. Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Mar 2017, 10:40

tdum scrie:Plastifiate, cartonate... tot un drac. Ar putea sa le faca si virtuale sa nu se mai complice si sa le verifice din fata monitorului daca si asa nu le verifica nimeni pe teren. O munca aiurea, o bataie de cap in plus, o cheltuiala inutila. Se pare ca doar noi cei care platim si pescuim de placere, ne batem capul cu astfel de amanunte. Cei care braconeaza sau cei care ar trebui sa controleze, n-au nici un stres. Prohibitia bate la usa, vom sta in curand acasa, iar pe ape va fi iarasi macel, asa cum e in fiecare primavara. Sa fim sanatosi. Rew.

Eu vreau sa merg la pescuit pentru a ma relaxa nu vrea ca cineva sa-mi strice ziua pentru un carton.
Chiar daca stiu ca nu vine nimeni sau in caz ca vine sa fug ca sa nu fiu prins, nu e firea mea, prefer sa fie legal si sa ma bucur de o zi frumoasa.

willi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 18 Oct 2015, 20:52

Re: NOUL O.M.

Mesaj de willi » 20 Mar 2017, 10:55

Pe la Hunedoara cu cine mergeti in control Domnul APSHD ? :respekt: :respekt:

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: NOUL O.M.

Mesaj de flydb » 20 Mar 2017, 11:46

rcorbu scrie:Noile premise vor fi tot plastifiate sau cartonate ?
ANPA a inceput tiparirea lor ?
In ordinul publicat in Monitorul Oficial scrie ca sunt de tip plastifiat. Asta mi se pare destul de aiurea. Ar fi trebuit sa fie cartonate, in conditiile in care se tiparesc in fiecare an. Varianta plastifiata ar fi mers daca permisele ar fi fost valabile mai multi ani.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Mar 2017, 12:01

flydb scrie:
rcorbu scrie:Noile premise vor fi tot plastifiate sau cartonate ?
ANPA a inceput tiparirea lor ?
In ordinul publicat in Monitorul Oficial scrie ca sunt de tip plastifiat. Asta mi se pare destul de aiurea. Ar fi trebuit sa fie cartonate, in conditiile in care se tiparesc in fiecare an. Varianta plastifiata ar fi mers daca permisele ar fi fost valabile mai multi ani.
Si emise anual, o tampenie.
Daca merg luna asta la asociatie, aceasta da comanda, probabil ca in 2 luni vin de la ANPA permisele, la anul la fel, si tot asa mii de permise se tiparesc, o gramada de bani cheltuiti fara rost in fiecare an.

Scrie răspuns