NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 11:58

APS-HD impreuna cu APS-BUCURESTI (Domnul Mitrea) , am initiat un grup de initiativa pentru intocmirea unui Memoriu adresat Ministerului in legatura cu Proiectul de O.M. afisat pe saitul ANPA .
Astazi am transmis domnului Mitrea citeva dintre propunerile mai multor Asociatii de Pescari din Transilvania si Moldova pentru a intocmi impreuna Memoriul respectiv care va fi semnat si stampilat de cele mai reprezentative Asociatii din tara dupa care va fi transmis la Minister .
In cazul in care Ministerul nu tine cont de sugestiile noastre si publica O.M. in forma actuala vom putea ataca in Instanta in Contencios Administrativ Ordinul de Ministru respectiv. :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 12:19

APS-HD , putem sa vedem si noi propunerile facute in acel Memoriu ?
Deja chestia aia cu pescuitul interzis pe apele neatribuite irita pescarii , fara sa mai punem la socoteala tampenia cu obligativitatea inregimentarii pescarilor independeti in asociatii
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 16 Ian 2017, 12:30

Din istoricul "ordinelor si ordonantelor ANPA" se cam vede ca ii doare undeva de parerile pescarilor sau asociatiilor. Nu cred ca au tinut vreodata cont de alte opinii diferite de ale lor. Mai bine "umblati" pe undeva ca ministrul sa nu semneze ordinul !

Nu stiu daca nu cumva aceasta este reactia ANPA la legea Dragnea, unii o scot alti o baga la loc !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 12:43

rcorbu scrie: Mai bine "umblati" pe undeva ca ministrul sa nu semneze ordinul !
Stati linistit >PRIETENII STIU DE CE :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 13:05

APSHD scrie:Stati linistit >PRIETENII STIU DE CE :respekt:
Sa intelegem ca semnatarii Memoriului sunt de acord cu eliberarea permiselor de pescuit doar prin asociatii ? :shock:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 13:35

Mister Fisherman scrie:
APSHD scrie:Stati linistit >PRIETENII STIU DE CE :respekt:
Sa intelegem ca semnatarii Memoriului sunt de acord cu eliberarea permiselor de pescuit doar prin asociatii ? :shock:
Sunteti de acord sa distribuiti Permise gratis in numele APS-HD ?
Eu va pot da citeva mii de permise gratuit iar dumneavoastra sa suportati din buzunarul propriu cheltuielile aferente .
Daca sunteti de acord eu va stau la dispozitie. :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Ian 2017, 13:51

Poate n-ati inteles intrebarea sau ... trebuie sa o reiau sub o alta forma :wink:

Semanatarii Memoriului sunt de acord ca ANPA sa elibereze permise de pescuit direct pescarilor interesati (independenti), fara ca acestia sa mai fie nevoiti sa apeleze la asociatii ?
Da sau nu ?
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Ian 2017, 14:02

Mister Fisherman scrie:Poate n-ati inteles intrebarea sau ... trebuie sa o reiau sub o alta forma :wink:

Semanatarii Memoriului sunt de acord ca ANPA sa elibereze permise de pescuit direct pescarilor interesati (independenti), fara ca acestia sa mai fie nevoiti sa apeleze la asociatii ?
Da sau nu ?
Nu stiu cine va distribui permisele gratuit . Cheltuielile cu distributia Permiselor cine le va achita ? Din partea mea poate sa le distribuie cine vrea ,dar atunci sa nu ma oblige pe mine ca si ONG ,prin O.M. sa-mi ia din incasari 25%,+ personal angajat cu studii superioare in piscicultura , + paznici cu arme angajati , +masini de teren proprii ,+etc. :respekt:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 16 Ian 2017, 14:04

atunci de ce ti-ai facut ONG?

cum faci sa ajuti la scaderea braconajului,popularea zonelor de pescuit(concesionate),controlul pescarilor?

cu bani de la stat?

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 16 Ian 2017, 14:08

adrian99 scrie:atunci de ce ti-ai facut ONG?

cum faci sa ajuti la scaderea braconajului,popularea zonelor de pescuit(concesionate),controlul pescarilor?

cu bani de la stat?
Atunci sa fi pregatit sa dai 200 - 500 ron/an 9 asa estimativ) ca sa ai parte de tot ce ai spus mai sus !

Scrie răspuns