NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 09 Feb 2017, 10:53

APSHD scrie:S- a publicat varianta a-V-a a Propunerii de O.M.
Din anul 2017 vor fi 2 tipuri de permise . Unul pentru Dunare si Marea Neagra si unul pentru restul apelor. :cooler: :crazy1:
Unde s-a publicat?
Pe site-ul ANPA au ramas tot la versiunea IV

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 09 Feb 2017, 11:04

lazarini scrie:
APSHD scrie:S- a publicat varianta a-V-a a Propunerii de O.M.
Din anul 2017 vor fi 2 tipuri de permise . Unul pentru Dunare si Marea Neagra si unul pentru restul apelor. :cooler: :crazy1:
Unde s-a publicat?
Pe site-ul ANPA au ramas tot la versiunea IV
Acum am vazut, de fapt e versiunea IV imbunatatita :mrgreen:

Daca tot aveti ascendent asupra celor de la ANPA (ca prea percuteaza la ce se discuta pe aici), nu le poti sugera sa faca referire in continutul ordinului si la pescuitul pe apele pentru care nu se vor incheia contracte de utilizare (altele decat Dunarea si Marea Neagra, evident)? Dar nu e referire de genul "se instituie zone de protectie" ca atunci mai bine nu scriu nimic :lol1:
Si o alta chestie: din ordin nu prea rezulta daca reciprocitatea este obligatorie pentru toate asociatiile care au incheiate contracte de utilizare. Ia sugereaza-le si asta, trebuie clarificat si acest aspect :mrgreen:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 09 Feb 2017, 11:08

lazarini scrie:
lazarini scrie:
APSHD scrie:S- a publicat varianta a-V-a a Propunerii de O.M.
Din anul 2017 vor fi 2 tipuri de permise . Unul pentru Dunare si Marea Neagra si unul pentru restul apelor. :cooler: :crazy1:
Unde s-a publicat?
Pe site-ul ANPA au ramas tot la versiunea IV
Acum am vazut, de fapt e versiunea IV imbunatatita :mrgreen:

Daca tot aveti ascendent asupra celor de la ANPA (ca prea percuteaza la ce se discuta pe aici), nu le poti sugera sa faca referire in continutul ordinului si la pescuitul pe apele pentru care nu se vor incheia contracte de utilizare (altele decat Dunarea si Marea Neagra, evident)? Dar nu e referire de genul "se instituie zone de protectie" ca atunci mai bine nu scriu nimic :lol1:
Si o alta chestie: din ordin nu prea rezulta daca reciprocitatea este obligatorie pentru toate asociatiile care au incheiate contracte de utilizare. Ia sugereaza-le si asta, trebuie clarificat si acest aspect :mrgreen:

Pai din cate vad in noua variant nu se mai mentioneaza nimic de apele "ne-luate" in administrare
Prin urmare: un lucru bun

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 09 Feb 2017, 11:52

Nu cred ca vor exista ape neatribuite.
Fiecare Asociatie va solicita toate apele din judetul respectiv. Dar atentie, toate Contractele vor trebui platite .
O.M. nu va ramine in varianta publicata. Mai inainte am trimis la Minister in urma solicitarii lor ultimele propuneri de care sper sa tina cont. :respekt:

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOUL O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 09 Feb 2017, 13:22

Din varianta IV a proiectului de Ordin , pe atarnatorii la buzunarele pescarilor recreativi cel mai mult ii scoate din minti aceasta parte din art 1
:wink:
Art.1. Atribuirea dreptului de pescuit recreativ în habitatele piscicole naturale din România se face de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură în calitate de administrator al resurselor acvatice vii, cu excepția Rezervației Biosferei Deltei Dunării: -direct către pescarii recreativi pentru Dunăre şi Marea Neagră
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: NOUL O.M.

Mesaj de flydb » 09 Feb 2017, 14:23

@ lazarini

Observ in preambulul proiectului de OM ca se invoca art.11, alin(10), litera a) din Legea nr.213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia. Eu, pe unde am cautat , gasesc ca acest articol este abrogat. Care este situatia?

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 09 Feb 2017, 15:47

flydb scrie:@ lazarini

Observ in preambulul proiectului de OM ca se invoca art.11, alin(10), litera a) din Legea nr.213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia. Eu, pe unde am cautat , gasesc ca acest articol este abrogat. Care este situatia?
Nu a existat niciodata alineatul 10 al art.11 din Legea 213/1998 :)
Probabil vroiau sa se refere la alineatul 1, care a fost abrogat prin legea de punere in aplicare a noului Cod civil.
La cat sunt de luminati cei de la ANPA, posibil sa fie un copy/paste dupa cine stie ce ordin aparut inainte de 2011.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 10 Feb 2017, 09:21

La ora actuala O.M. este retras de pa saitul ANPA :crazy1: :cooler: :bere:

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOUL O.M.

Mesaj de lazarini » 10 Feb 2017, 11:28

APSHD scrie:La ora actuala O.M. este retras de pa saitul ANPA :crazy1: :cooler: :bere:
Poate vor reusi performanta de a retrage de pe site si acel ultim "Anunt" ce are la baza prevederi legale abrogate incepand cu 1 februarie 2017 :)

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 10 Feb 2017, 11:56

Au primit deja o solicitare in acest sens !

Scrie răspuns