NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 02 Feb 2017, 13:56

Din cate stiu, corecteaza-ma daca gresesc, AJVPS Buzau are portiunea de la Valea Sibiciului ( probabil Cislau) in jos pana la iesirea din judet.
Restul, amonte, Sibiciu - Nehoiu - Siriu - a cui este ?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 02 Feb 2017, 14:09

barajul Siriu(Apele Romane+Ocolul Silvic),mai sus(spre Covasna-Ocolul Silvic).insa n-am vazut pe nimeni venind in control.in schimb pe Basca Mare si Mica au mai venit(ape care au mai fost populate din cand in cand cu pastrav)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 06 Feb 2017, 12:19

Va salut, am promis ca va informez daca apar noutati. Prin comunicare si schimb de informatii, putem sa ne dam seama daca anumite filiale actioneaza discretionar, in functie de cine le conduce, sau din contra, toate sunt la unison si ,,vibreaza" conform A.G.V.P.S. Am vorbit telefonic cu cei de la filiala A.J.V.P.S. Resita azi dimineata si sunt noutati:
1) Nu se mai percep 30 de lei pentru permisul de pescuit ANPA.
2) Nu se mai percep 30 de lei nici pentru fondul de concesionari inventat concomitent cu renuntarea la cei 30 de lei pentru permisul de pescuit A.N.P.A.
3) Se achita cotizatia de membru al asociatiei in cuantum de 60 de lei pana in 15 februarie.
4) S-a revocat si amenintarea (ilegala/nestatutara) cu excluderea din asociatie a celor care nu platesc pana in 15 februarie.
5) Cei care achita cotizatia dupa 15 februarie achita 70 de lei. (Eu voi fi unul din aceia, asa cum am decis de la bun inceput).
6) Cei care au achitat 30 de lei, indiferent de motivatiile sau denumirile specificate la punctul 1) sau 2), nu-si mai priimesc banii inapoi.
7) Nici in momentul de fata nu se ofera lista cu apele pentru care se plateste.
Rew.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 06 Feb 2017, 12:46

Momentan nu este nici o lista cu ape .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 06 Feb 2017, 13:34

Oare simtiti si dumneavoastra dragi colegi de forum in alte parti de tara ca ceva nu mai este in regula de multisor cu acest ,,dinozaur" numit A.G.V.P.S.? Concesionarile nu trebuiau stimulate, grabite si incheiate de anul trecut ca sa nu apara aceasta bresa? A tras oare A.G.V.P.S.-ul stapanirea de maneca ca ii expira concesiunile? Cat de conform cu legile si cat de echitabil poate fi sa ceri bani pe ceva ce nu ai? Sa mai si ameninti! Nu ar fi mai normal sa existe un singur stapan, oricum s-ar numi el, Apele Romane, sau ANPA si sa vanda dreptul de a pescui direct catre pescari? Ei sa elibereze permise, ei sa populeze si ei sa pazeasca apele. Nu ar mai fi nevoie de nici o concesionare! A.G.V.P.S. sa devina A. V. si atat! Oare organele de control si institutiile statului nu se pot autosesiza ca nici in acest sector ceva nu e normal, (poate chiar se fura) asa cum manifestatiile din strada au aratat in zilele acestea ca multe nu sunt normale in aceasta tara? Daca nu se autosesizeaza ,,nimeni", putem noi sa sensibilizam sau sa facem vreun demers unde trebuie ca sa indreptam strambatura asta? Ce credeti? Rew.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 06 Feb 2017, 13:51

Nu te obliga nimeni sa faci permis la AJVPS. :respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 06 Feb 2017, 15:19

@APSHD
Nu stiu cum este pe la dumneavoastra, dar la noi nu sunt mai multe asociatii ca sa putem alege. Lacul meu preferat, pe care pescuiesc cel mai des, este la 7 km de domiciliul meu si era al AJVPS pana acum. Daca il va lua si pe acesta Directia Silvica, cum le-a luat pe celelalte, atunci am sa platesc la Directia Silvica. Totusi, eu zic ca ar fi preferabil sa platim direct la ANPA sau Apele Romane si cu acel permis sa pescuim in toata tara, fara sa ne mai batem capul noi pescarii, ca nu s-au preocupat intermediarii de concesionari. Nu sunteti de acord? Ar trebui sa fiu multumit cu situatia existenta? Dumneavoastra sunteti? Poate aveti o formula mai buna de organizare...
Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 06 Feb 2017, 15:45

APSHD,AGVPS-urile nu emit permise de pescuit ci le distribuie.emit doar carnete de membru.daca se va schimba ceva ramane de vazut

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 06 Feb 2017, 15:52

tdum scrie:@APSHD
Nu stiu cum este pe la dumneavoastra, dar la noi nu sunt mai multe asociatii ca sa putem alege. Lacul meu preferat, pe care pescuiesc cel mai des, este la 7 km de domiciliul meu si era al AJVPS pana acum. Daca il va lua si pe acesta Directia Silvica, cum le-a luat pe celelalte, atunci am sa platesc la Directia Silvica. Totusi, eu zic ca ar fi preferabil sa platim direct la ANPA sau Apele Romane si cu acel permis sa pescuim in toata tara, fara sa ne mai batem capul noi pescarii, ca nu s-au preocupat intermediarii de concesionari. Nu sunteti de acord? Ar trebui sa fiu multumit cu situatia existenta? Dumneavoastra sunteti? Poate aveti o formula mai buna de organizare...
Rew.

Sper sa nu te dezamagesc dar ANPA sau Apele Romane nu au posibilitatea tehnica si financiara sa administreze pescuitul recreativ sub toate aspectele (paza, populari, amenajari) si nici dorinta de a o face.
Este mult mai usor sa dai in administrare sau concesiune si sa colectezi taxele, lasand concesionarul sa faca restul.
Problema este ca nici concesionarul /administratorul nu prea are posibiliatea de a face ceva mai ales la o cotizatie de 50 - 100 ron/an/pescar (acestia daca ajung sa plateasca cate un angajat al asociatiei, APSHD stie mai bine cat ii costa afacerea).
Si cum din numarul total de membrii al unei asociatii probabil jumatate platesc cotizatie redusa nu prea cred ca merge treaba asa cum vrem noi !
Parerea mea !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 06 Feb 2017, 16:44

@ rcorbu
Nu dumneavoastra ma dezamagiti.
rcorbu scrie:Problema este ca nici concesionarul /administratorul nu prea are posibiliatea de a face ceva mai ales la o cotizatie de 50 - 100 ron/an/pescar (acestia daca ajung sa plateasca cate un angajat al asociatiei, APSHD stie mai bine cat ii costa afacerea).
AFACEREA. Asta este. Eu si altii ca mine, nu stabilesc sumele de platit. Noi le achitam ca sa ne vedem linistiti de pescuit. La valoarea pe care au stabilit-o asociatiile, au doar bani de salarii dupa cum spuneti. Afacere pentru salarii. Deci la altceva, cum ar fi paza, populare, amenajari, nu putem sa avem pretentii pentru acesti bani. Atunci, e aceeasi situatie ca cea enuntata de dumneavoastra.
rcorbu scrie:ANPA sau Apele Romane nu au posibilitatea tehnica si financiara sa administreze pescuitul recreativ sub toate aspectele (paza, populari, amenajari) si nici dorinta de a o face.
Va rog pe dumneavoastra sa concluzionati, altfel, rolul asociatiilor este cel care se vede... afaceri... intermediari... salarii...
Rew.

Scrie răspuns