NOUL O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 02 Feb 2017, 10:41

Ar trebui sa faci o sesizare, la AGVPS si sa le ceri punctul lor de vedere !
Dar nu cumva cei 50 Ron reprezinta cotizatia anuala ?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 02 Feb 2017, 11:21

@ rcorbu,
Domnule, m-am sesizat chiar in anul 2014 cand au incasat fara temei legal acei bani. Raspunsul a fost ca au luat preventiv acei bani, in ianuarie, in cazul in care se va scumpi permisul ANPA, sa fie in masura sa le achite banii. Doar cei care am platit la inceputul lui ianuarie am achitat 50 de lei, scris distinct pe chitanta si tot distinct cotizatia de membru a fost scrisa pe aceeasi chitanta. Deci 50 de lei permisul de pescuit, plus alti bani sub forma de cotizatii, pentru ape de ses, pentru Dunare, pentru balti amenajate, pentru ape de munte, deci pentru tot ce oferea asociatia. Cei care au achitat mai tarziu, au achitat ca de obicei, doar 30 de lei pentru permisul de pescuit ANPA, plus restul, cu un total mai mic decat cel al celor ca mine care au achitat in primele zile ale anului. Nu am nici o pretentie de a recupera 20 de lei, ba chiar as fi dispus sa platesc anual sume mult mai mari pentru a avea un pescuit mult mai placut si mai linistit pe o apa decent populata si bine pazita. V-am prezentat acest exemplu de abuz sau poate chiar hotie, ca sa va faceti o idee asupra onestitatii acestor oameni, nicidecum cu gandul la 20 de lei... Acelasi Tima Andrei vicepresedinte si contabil la AJVPS a spus la vremea respectiva ca nu se vor mai inapoia cei 20 de lei si tot el a afirmat acum ca nu se vor mai inapoia cei 30 de lei celor care i-au platit deja la inceput de an. Probabil, ca sa fie echitabil, au si inventat acum fondul de concesionare, de fix 30 de lei, ca sa nu se simta nimeni nedreptatit, cum s-a intamplat cu 3 ani in urma, asa cum v-am aratat cu diferenta de 20 de lei. Ce-a fost nu mai conteaza. Ce va fi, da! Rew.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOUL O.M.

Mesaj de APSHD » 02 Feb 2017, 11:36

Domnule cam cit platiti voi pentru un Permis de pescuit la AJVPS :?: :cooler: :bere:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 02 Feb 2017, 12:07

tdum scrie:@ rcorbu,
Domnule, m-am sesizat chiar in anul 2014 cand au incasat fara temei legal acei bani. Raspunsul a fost ca au luat preventiv acei bani, in ianuarie, in cazul in care se va scumpi permisul ANPA, sa fie in masura sa le achite banii. Doar cei care am platit la inceputul lui ianuarie am achitat 50 de lei, scris distinct pe chitanta si tot distinct cotizatia de membru a fost scrisa pe aceeasi chitanta. Deci 50 de lei permisul de pescuit, plus alti bani sub forma de cotizatii, pentru ape de ses, pentru Dunare, pentru balti amenajate, pentru ape de munte, deci pentru tot ce oferea asociatia. Cei care au achitat mai tarziu, au achitat ca de obicei, doar 30 de lei pentru permisul de pescuit ANPA, plus restul, cu un total mai mic decat cel al celor ca mine care au achitat in primele zile ale anului. Nu am nici o pretentie de a recupera 20 de lei, ba chiar as fi dispus sa platesc anual sume mult mai mari pentru a avea un pescuit mult mai placut si mai linistit pe o apa decent populata si bine pazita. V-am prezentat acest exemplu de abuz sau poate chiar hotie, ca sa va faceti o idee asupra onestitatii acestor oameni, nicidecum cu gandul la 20 de lei... Acelasi Tima Andrei vicepresedinte si contabil la AJVPS a spus la vremea respectiva ca nu se vor mai inapoia cei 20 de lei si tot el a afirmat acum ca nu se vor mai inapoia cei 30 de lei celor care i-au platit deja la inceput de an. Probabil, ca sa fie echitabil, au si inventat acum fondul de concesionare, de fix 30 de lei, ca sa nu se simta nimeni nedreptatit, cum s-a intamplat cu 3 ani in urma, asa cum v-am aratat cu diferenta de 20 de lei. Ce-a fost nu mai conteaza. Ce va fi, da! Rew.
Cred ca acesta este raspunsul AJVPS local, care nu intotdeauna respecta dispozitiile de la "centru", iar poate ca Bucurestiul nu stie intotdeauna ce face Judetul.
Oricum orice majorare sau cheltuiala suplimentara se decide in sedintele asociatiei si se publica , nu se aplica asa dupa ureche !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 02 Feb 2017, 12:08

@ APSHD
Cred ca platim putin raportat la 365 de zile ale unui an, dar cred ca platim mult raportat la ceea ce se face pentru banii pe care ii platim. Domnul de care v-am pomenit in ultima postare plateste la Directia Silvica ca sa prinda clean in apa de munte, iar AJVPS -ul se milogeste la un patron de balta privata ca sa-i lase sa-si tina competitiile in balta acestuia. Altfel, pe apele AJVPS-ului nu se poate stabili un clasament. Si legat de cat platim...
APSHD scrie:Domnule cam cit platiti voi pentru un Permis de pescuit la AJVPS
Daca intrebati strict de Permisul de pescuit, acesta era pana anul acesta in februarie, 30 de lei - ,,PERMIS DE PESCUIT RECREATIV/SPORTIV" cardul plascticat albastru eliberat in 2012 si gresit imprimat cu datele personale, lucru pentru care purtam cu mine si o dovada semnata, cu stampila si antetul AJVPS cu recunoasterea din partea lor, ca a fost tiparit gresit si fara de care nu primeam permisul de granita. Practic plateam o reactualizare a cardului din 2012.
Daca doriti sa stiti suma totala pe care am platit-o in 2016, va copiez de pe chitanta de anul trecut:
Am platit in 12.01.2016. Dupa ce s-a scazut 10% din suma ca bonus, am mai achitat dupa cum urmeaza:
ape de ses + balti amenajate + Dunare = 50 de lei
ANPA = 30 de lei
Carnet de membru = 5 lei - fiindca l-am schimbat a nu stiu cata oara, intrucat era deja plin. Total 85 de lei. In anii dinainte se mai adaugau apele de munte. Acum nu mai au deloc... Rew.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 02 Feb 2017, 12:08

APSHD scrie:Domnule cam cit platiti voi pentru un Permis de pescuit la AJVPS :?: :cooler: :bere:

2016 - 50 Ron, cotizatia de membru - AJVPS Ploiesti
2017 - o sa vad luna viitoare, nu am vizat inca permisul, dar posibil la fel. Bun dar nici ape precum cei din Sibiu nu avem !

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: NOUL O.M.

Mesaj de tdum » 02 Feb 2017, 12:21

@ rcorbu
rcorbu scrie:Cred ca acesta este raspunsul AJVPS local, care nu intotdeauna respecta dispozitiile de la "centru", iar poate ca Bucurestiul nu stie intotdeauna ce face Judetul.
Oricum orice majorare sau cheltuiala suplimentara se decide in sedintele asociatiei si se publica , nu se aplica asa dupa ureche !
Corect domnule. Cum exceptiile confirma regula, sa mai spuna cineva ca America e tara tuturor posibilitatilor... Cu respect. Rew.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 02 Feb 2017, 13:42

pentru Buzau in 2016-82lei(50lei cotizatia anuala catre AGVPS,30lei catre ANPA,2 lei chitanta)
anul acesta...nu mai au nici casier... :lol:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOUL O.M.

Mesaj de rcorbu » 02 Feb 2017, 13:43

adrian99 scrie:pentru Buzau in 2016-82lei(50lei cotizatia anuala catre AGVPS,30lei catre ANPA,2 lei chitanta)
anul acesta...nu mai au nici casier... :lol:
Macar voi aveti o apa mai buna chiar daca o mai freaca cei de la Siriu !

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: NOUL O.M.

Mesaj de adrian99 » 02 Feb 2017, 13:50

adevarat.este printre putinele rauri din tara care nu este poluat chimic(neexistand niciun poluator de asemenea natura pe toata lungimea raului face ca acesta sa mai tina peste,chiar exemplare frumoase)

Scrie răspuns