NOU PROIECT DE O.M.

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 15 Sep 2016, 19:09

http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/f ... 9_2016.pdf

Pe saitul ANPA a fost publicat un nou OM privind practicarea pescuitului sportiv incepind din 2017

Mister Fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 2312
Membru din: 11 Apr 2011, 15:01

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de Mister Fisherman » 16 Sep 2016, 08:15

Extraordinar ! Cum este posibil ca unii sa ignore "autoritatea publica" de subsol ? :lol:

Este de-a dreptul o "infamie" ca in viitorul ordin sa nu fie trecuta si urmatoarea"reglementare" , fara de care nu se poate practica perscuitul recreativ :lol:
CAP. I PRACTICAREA PESCUITULUI SPORTIV CA ACTIVITATE DE AGREMENT ȘI RECREERE
Art. 1 Practicarea pescuitului sportiv ca activitate de agrement și recreere este un drept al persoanei recunoscut și garantat de stat. Accesul la resursele acvatice vii se face în condițiile prevăzute de prevederile art. 136 alin. 4 din Constituția României, a Legii nr. 69/2000 privind educația fizică și sportul și a OUG 23/2008, aprobată cu modificări și completări de Legea nr. 317/2009, cu modificările și completările ulterioare.
a) Condiții de licențiere
1. Calitatea de pescar sportiv se dovedește prin licența de pescar sportiv eliberată de Federația Română de Pescuit Sportiv în baza unui examen de licențiere susținut de către solicitant pe bază de teste grilă, disponibile on line sau prin structurile sportive afiliate FRPS (Cluburi sportive sau Asociații județene și a Municipiului București. Licența este general valabilă și se vizează annual. Costurile de eliberare și vizare a licențelor precum și sancțiunile prevăzute pentru incălcarea statutului și regulamentelor federației se aprobă prin Hotărârea Adunării Generale. Cuantumul acestora precum și modalitățile de plată vor fi înscrise în licență.
:lol: :lol: :lol:
Acesta este un pamflet. Orice asemanare cu personaje reale este pur intamplatoare.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de lazarini » 16 Sep 2016, 11:35

Mister Fisherman scrie:Extraordinar ! Cum este posibil ca unii sa ignore "autoritatea publica" de subsol ? :lol:

Este de-a dreptul o "infamie" ca in viitorul ordin sa nu fie trecuta si urmatoarea"reglementare" , fara de care nu se poate practica perscuitul recreativ :lol:
:lol: :lol: :lol:
O adevarata sfidare la adresa eforturilor de 10 ani ale federalului :lol1:

In alta ordine de idei, "interesante" propunerile de modificare formulate de AGVPS la proiectul de ordin:
http://agvps.ro/docs/observatii%20proie ... 20ANPA.pdf
Unele sunt de bun simt, altele chiar binevenite, dar auzi la ei conditie de participare la liciatie: "scurt istoric al activitatii din ultimii 15 ani" :mrgreen:
Deci nu 3, nu 5, ci chiar 15. De ce? Simplu, inainte de 2000 nu se putea vorbi de asociatii independente, erau doar cateva si probabil astazi mare parte din ele nici nu mai exista. Si uite asa se elimina din pix orice concurenta, si se reinstaureaza mult doritul monopol.
Comunisti au fost, comunisti au ramas.

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 16 Sep 2016, 13:02

Acest O.M. daca va apare in forma actuala va introduce monopolul AGVPS , sper ca nu am dreptate dar sunt absolut sigur ca vor fi cotizatii de sute de lei pentru obtinerea unui Permis de pescuit. In judetele in care AGVPS nu are concurenta vor da 1 leu redeventa pentru toate apele din judet , iar TU pescar de rind din alt judet care esti in concediu si bagi bita intr-o apa te vei trezi amendat ca nu ai permisul facut la ei.

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de mircea13 » 17 Sep 2016, 17:36

Art. 9 si art.10 din ordinul ministerului agriculturii se incadreaza in prevederile guvernului Ciolos pentru reducerea birocratiei
http://maisimplu.gov.ro/ :headbash:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de rcorbu » 17 Sep 2016, 23:21

Articolele 7 si 8 sunt BETONNN, adica daca resursa este concesionata permisele se elibereaza de asociatii iar daca NU doar de ANPA, adica asociatiile care nu au nimic concesionat canci permise, iar cele care concesioneza pot elibera permise doar pentru zonele lor, atat.
Iar acum sa revenim la concesiune, cuvant mare, dar:
Pentru a concesiona o portiune de rau, lac, adica sa cam devii stapan o perioada de cativa ani, ANPA cere:
- un plan de management elaborat de institutii de cercetare, UAuuuu, cred ca sunt putine la numar iar, tariful cerut sa fie undeva la 2000 ron, daca nu si mai mult, poate daca stie cineva ne poate spune o suma mai aproape de realitate
- apoi planul de management e destul de serios, cu investitii in populare, paza care costa daca vrei sa le faci serios.
- NU inteleg de ce tot ANPA efectueaza controlul pe zonele concesionate, pai daca am concesionat eu sunt stapan nu ei, eu fac controale, eu stabilesc si tarifele de acces nu ANPA,
- Redeventa, ANPA mai vrea si redeventa, si sa fie cat mai mare ! si ca sa o dea, asociatia cam trebuie sa stabileasca niste tarife pentru unditar destul de piperate !!!
Mai sunt si altele dar e tarziu si NU cred ca acest ordin se va aproba, cum si altele au fost uitate prin sertarele cuiva !

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 18 Oct 2016, 15:00

Am inteles de la ANPA ca au trimis OM la semnat. :respekt:

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de rcorbu » 18 Oct 2016, 19:21

Vedem !
Oricum se apropie 2017 si Dragnea vrea sa anuleze taxa de pescuit, ANPA inca nu stie cum va organiza pescuitul recreativ, asa ca o sa fie o abrambureala la nul .

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de APSHD » 20 Oct 2016, 00:26

Ministrul Agriculturii mai are de stat la Minister inca aproximativ o luna jumatate dupa care vine alt Guvern si respectiv alt Ministru .
Nu cred ca in timpul ramas din mandatul sau va mai semna O.M. , normal ar trebui sa-l lase pe viitorul Ministru sa-si asume aceasta responsabilitate.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: NOU PROIECT DE O.M.

Mesaj de rcorbu » 20 Oct 2016, 07:34

APSHD scrie:Ministrul Agriculturii mai are de stat la Minister inca aproximativ o luna jumatate dupa care vine alt Guvern si respectiv alt Ministru .
Nu cred ca in timpul ramas din mandatul sau va mai semna O.M. , normal ar trebui sa-l lase pe viitorul Ministru sa-si asume aceasta responsabilitate.
Si nu are timp ministrul sa semneze ordinal ?
Iar nou ministru poate ca nu va avea incredere in ce are pe masa de la predecessor.
Da apropo, in caz ca se semneza va tenteaza obtinerea unei concesiuni ?

Scrie răspuns