ne implicam in populare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 31 Mar 2008, 09:31

oby 1 scrie:pt ca o populare sa aiba un procent cit mai mare de reusita, ar trebui facutala inceputul prohibitiei pt a da posibilitatea pestelui introdus sa se aclimatizeze
altfel tot pescarii il scot incepind de a doua zi
Bine punctat,ceea ce presupune ca ar cam trebui sa ne grabim.Mai mult in prohibitie e si paza asigurata in mare parte .
prin asemenea actiuni vom incerca sa dam un exemplu si eventual putem obtine unele sponzorizari .
nu uitati ca suntem in campanie electorala si e destul sa ridicam mingea la fileu ca se vor implica si altii.ideea e sa stim sa ne folosim de ei pentru a ne atinge noi scopul.in fond totul in lumea asta se ghideaza dupa interese ,iar noi trebuie sa stim sa ne folosim de interesele altora ca sa ne atingem obiectivele.
subscriu la ideea ca ar fi mai bine sa o facem zonal pentru urmatoarele motive:
1. fiecare isi cunoaste cel mai bine zona proprie
2. fiecare ar avea satisfactie ca s-a facut ceva si in zona lui
3. e mai usor de coordonat la nivel zonal astfel de actiuni(de exemplu popularea unui baraj)
4. o actiune = un semnal de alarma pe care il tragem ,mai multe actiuni in mai multe zone ale tarii = mai multe semnale de alarma si un impact mai mare la nivel national
respecte.

P.S. eu pot deschide un cont ideea e ca trebuie sa aveti si voi control asupra lui, fiindca altfel eu pot face si altceva cu banii. :roll: E doar o chestiune teoretica dar rezolvata acum evita discutii ulterioare :!:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 31 Mar 2008, 09:38

o solutie ar fi ca fiecare sa pastreze chitanta de depunere iar extrasul de cont sa-l publicam pe forum. Mai mult sa fie cel putin 2 persoane cu drept de semnatura care sa ridice banii numai impreuna . Alta ar fi sa nu se ridice bani ci platile sa fie efectuate prin virament bancar.
Alte solutii?
respecte.

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 31 Mar 2008, 10:28

cu actiunile de genul asta doar incurajati ajps-urile sa stee mai departe pe banii ce ati dat la permise ... banii din care in total 60% merge la salarii angajatilor ajps + alte cheltuieli (benzina, masina, constructii etc) si 40% raman la dispozitie pt populari de exemplu ... sau la voi toate apele is superpopulate deja din banii astea de 40% ? atunci de ce mai ocupati cu populari ? ...

grebla
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 26 Feb 2007, 21:46

Mesaj de grebla » 31 Mar 2008, 12:14

_Sanya scrie:cu actiunile de genul asta doar incurajati ajps-urile sa stee mai departe pe banii ce ati dat la permise ... banii din care in total 60% merge la salarii angajatilor ajps + alte cheltuieli (benzina, masina, constructii etc) si 40% raman la dispozitie pt populari de exemplu ... sau la voi toate apele is superpopulate deja din banii astea de 40% ? atunci de ce mai ocupati cu populari ? ...
si totusi sa ne gandim putin, avem de ales intre a astepta sa faca ajps ceva si a pune noi osul la treaba si sa preluam abuzim conducerea, sau si mai bine sa ii impingem noi sa faca ceva, este clar ca nu poti popula la marea arta, si apoi sa vina nush ce AJPS si sa dea in judecata oamenii pentru o populare abuziva, nu domne, venim cu banii frumos, cerem injinerul piscicol de la ei din ograda, si totodata pentru a evita o intrare in plasa lor ne interesam de unde se poate lua puiet , dar nu dintro locatie propusa de ei, nu dorim sa ingrasam burtile altora :wink:
Daca tot stam sa visam la banii aia care ii dam pe permis nu ajungem nicaeri. Pe de alta parte lumea a si loato razna cu permisele astea, ca daca dau banu, poa sa arunce si gunoiu pe jos ca trebe sa vina aia sa il ridice, poa sa tina si jumatati de peste. Sa fim seriosi , din permise platim 100 de oameni pe judet care nu isi fac treaba dar avem 10000 care fac o treaba mizera pe malul apei. Nu vreau sa iau apararea la nimeni, dar mi se pare ca prejudiciul cauzat de pescari este mult mai mare decat lipsa de interes a AJVPS :roll:

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 31 Mar 2008, 14:18

pescuiesc de cand ma stiu si va spun sincer ca niciodata nu m-am intrebat nimeni daca am permis dapoi sa se mai lege de marimea pestilor sau ca pecuiesti cu mai mult de 2 bete sau ca ii prohibitie .Pur si simplu au pretentia la permis si atat in rest nu se ocupa de nimik. Eu unul am incetat sa mai platesc contributia la AJVPS deoarece nu vad rostu ei.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 31 Mar 2008, 14:42

tare lung topic asta...
eu as participa la populari daca as primi si dreptul de control/confiscare scule, etc pe apele respective.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
OvidiuRus
veteran
veteran
Mesaje: 584
Membru din: 26 Mar 2007, 19:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de OvidiuRus » 31 Mar 2008, 15:16

pana la urma miscam ceva ? daca se incepe totul o sa decurga bine daca nu putem sa ne uitam la cer "indurerati" , sa o luam sistematic care se ofera sa deschida un cont si care is posibilitatiile , cum putem controla banii din cont in sensul ca sa nu le creasca picioare ,

kingof beasts sa oferit eu pot deschide un cont ideea e ca trebuie sa aveti si voi control asupra lui, fiindca altfel eu pot face si altceva cu banii. E doar o chestiune teoretica dar rezolvata acum evita discutii ulterioare

eu unul sunt deacord dar sa incepem odata fratilor ca trece sezonul , daca ascultam de cei care pun piedica din interese evidente sau mai putin evidente nu ajungem nicaieri .

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 31 Mar 2008, 15:31

puteti conta si pe sprijinul meu !

n-ar strica o intalnire, stabiliti voi locatia, sa nu zic eu Sibiu (ca se interpreteaza! )

Are cineva experienta constituirii unei asociatii? pt ca ar fi de mare ajutor

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 31 Mar 2008, 15:51

ok...deci facem treaba sau nu??? de preferat ar fi un baraj...si eu zic k ar merge bine populat cu shalau si/sau stiuca, nu de alta dar la spining intra tare greu crapu si carasu :lol: , hai sa facem odata treaba. proun intalinre weekend-ul asta. Sau mai bine o discutie online, ce zicetzi de o conferintza pe mess??? hai k id pot zbura linistit pe MP si asa eu zic k putem vorbi unde si cand si cu ce populam :wink:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 31 Mar 2008, 15:53

oameni buni, cum ne asiguram ca apele populate vor fi si pazite? fara paza n-am rezolvat nimic. tot lipsa pazei ne-a adus unde suntem acuma...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns