ne implicam in populare?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 29 Mar 2008, 11:17

Cind e vorba de asa ceva nu cred ca este cineva sa-si permita glume in public.
Ai sa fii uluit ce repede se vor aduna banii in momentul in care intentia devine ceva mai concreta de genul:
"vrem sa populam zona X, cu cantitate Y din specia Z. Pentru aceasta este necesara suma de... . Banii se pot dona in contul ...".
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Mar 2008, 12:47

Corect,cel mai bine. :wink:

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 29 Mar 2008, 14:07

ma bag si eu 8) dar cel mai bine ar fi sa nu se stie de locul populari(cand avetzi pescutzi va hotaratzi pe loc si sa fie cat mai greu acesibil locul in care sunt eliberatzi) ca dau navala plutasi si nu am facut nimic o sa fie ca la concurs acolo :evil:
sper sa se adune cotizantzi ca dac suntem o mana de oameni nu putem face nimic concret numai vb :? si asa imi continui activitatea personala de populat un rauletz care anul trecut a primit in grija un nr de (nu spun)pestisori (craietzi,nisipari,jamble,clenisori)specifici zonei mele
asa ca strangetzi randurile si punetziva pe treaba ca trece timpul,facetzi contul ala :lol: :lol: sa avem ce baga acolo :lol: :lol:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Mar 2008, 15:04

miky scrie:daca popularea se face cu caras si crap, ma scuzati, dar nu ma bag...
pana acuma prin populare toata lumea intelegea doar atat... tone de caras si crap...
daca se face cu altceva contati si pe mine, in rand cu voi...
daca se face cu pastrav indigen,...eu pun dublu ! :D
ideea ar fi sa populam cu rapitori (eu ma gandeam mai mult la apele de ses,pentru ca la munte cat de cat se mai misca ceva ) si aveam in vedere salaul , somnul, stiuca si eventual unele specii care au existat si au disparut din unele rauri pe vremea poluarii ceausiste.Asta avand in vedere ca ne aflam pe www.rapitori.ro :wink: .pentru pestii pasnici pot avea o initiativa similara cei de pe www.crap.ro.
ma bucur ca sunteti receptivi.
respecte

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Mar 2008, 15:23

apsalba scrie:Daca socotiti popularea ca facuta cu puiet de o vara (100 g) sunt necesare 255.840 kg. Socotit la 10 lei/kg = 2.558.400 lei. Fata de calculul facut la numarul total de forumisti (care fiti convinsi ca dupa 2 zile le va scade entuziasmul la zero) rezulta ca numai pentru popularea apelor de munte ar trebui 80 de ani. Din toate aceste calcule rezulta ca acest demers ete utopic.
2. Nu cred ca mai este necesar sa fac alte calcule pe apele cu potential ciprinicol. Ar deveni si mai ridicol acest demers. Mai ales ca se propune o forma de asociere intre forumisti, care s-au pronuntat clar impotriva asocierii.
din punctul meu de vedere nici un demers constructiv nu e utopic.Nu uita ca din punct de vedrere religios pana si lumea s-a facut in 7 zile (nu intro juma de ceas) ca sa nu mai zic de teoria darwinista conform careia ap0aritia vietii pe pamant asa cum o stim noi astazi a necesitat milioane de ani.
Nu tre sa facem totul dint-o data ci pas cu pas (pasi marunti) dupa cum ne da mana.
Ideea e sa mai si facem nu numai sa distrugem sau saprivim cum se distruge.
2. In ceea ce priveste asocierea aceatsta poate imbraca doua forme :
a. cea de voluntariat in care punem mana de la mana sa facem ceva pentru viitor si;
b. cea formala si legala mai putin populara , pentru ca "unii" sau gandit sa ne oblige la ea ,dar cu mai mult potential constructiv.
imaginativa cum sta la masa negocierilor o asociatie de 100-200 de membrii si cum sta una de 5000-10000 de membrii , in raport cu institutiile statului.ca o paralela imaginativa cum isi negociaza un individ salariul si ce putere de convingere are ,si cum negociaza un sindicat salarille membrilor si ce forta de conducere are.Asta a fost o9 paranteza.
Oricum eu merg pe prima varianta (cea de voluntariat).
mai mult ideea e ca indiferent cat de mult sau de putin putem face ,important e sa mediatizam pentru ca efectul psihologic creat in randul celor ce se stiu cu musca pe caciula poate avea un efect mult mai benefic si daca altceva n-or face macar din jena vor pazi zonele populate de noi.
respecte

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 29 Mar 2008, 15:28

kingofbeasts scrie:eu ma gandeam mai mult la apele de ses,pentru ca la munte cat de cat se mai misca ceva
ce se misca ?????? :shock: :shock: :shock:
ori tu esti gresit informat ori nu sunt eu la curent cu ce se intampla...
singurul lucru care misca la munte este dezastrul ecologic... care creste...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Mar 2008, 15:35

in ceea ce priveste nivelul de participare la astfel de actiuni chiar daca la inceput va fi mic el va creste pe principiul efectului bulgarelui de zapada.Asta fiindca multi stau si observa la inceput dar cand vor vedea ca lucrurile se misca vor dori sa participe.de asemenea se poate face actiunea si la nivel national si/sau la nivel local sau judetean ,dar asta voi decideti,sau mai bine zis noi decidem.oricum astept solutii si in ceea ce priveste adunarea si administrarea fondurilor precum si realizarea actiunilor de populare (cine, cand , unde cum si cu ce populeaza) ca sa nu fie discutii ulterioare .eu as avea vreo doua dar, poate nu-s cele mai bune si n-as vrea sa influentez pe cineva in modul de a gandi.
respecte

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Mar 2008, 15:42

miky scrie:
kingofbeasts scrie:eu ma gandeam mai mult la apele de ses,pentru ca la munte cat de cat se mai misca ceva
ce se misca ?????? :shock: :shock: :shock:
ori tu esti gresit informat ori nu sunt eu la curent cu ce se intampla...
singurul lucru care misca la munte este dezastrul ecologic... care creste...
din cate stiu eu ,la gatul berbecului s-apopulat acum 3 ani , iar toplitele cresc puiet,pe vale frumoasei toplitele sunt pline iar pescuitul e oprit fiind zona protejata, si ar mai fi vreo doua-trei zonede care am auzit tangential (ex. Capraret) . de asemena inclusiv pescuitorul a afirmat ca afacut ceva populari la munte si n-am motive sa nu-l cred.
asta e ceea cestiu eu.
oricum in ultima vreme am dat mai rar pe la munte, asa caprobabil esti mai informat ca mine.
respecte

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 29 Mar 2008, 17:13

apsalba scrie:Fac cateva precizari cu necesarul de populari cu privire la necesarul de populari la nivel national"
1. Rauri cu potential salmonicol (observati ca nu folosesc termenul ape de munte- specialitatea lui miky) - 10.660 km. Conform metodei Leger privind popularile apelor salmonicole (lasand metodologia de calcul neprezentata fiind complicata) sunt necesari 240 buc/km x10.660=2.558.400 buc.
Daca socotiti popularea ca facuta cu puiet de o vara (100 g) sunt necesare 255.840 kg. Socotit la 10 lei/kg = 2.558.400 lei. Fata de calculul facut la numarul total de forumisti (care fiti convinsi ca dupa 2 zile le va scade entuziasmul la zero) rezulta ca numai pentru popularea apelor de munte ar trebui 80 de ani. Din toate aceste calcule rezulta ca acest demers ete utopic.
2. Nu cred ca mai este necesar sa fac alte calcule pe apele cu potential ciprinicol. Ar deveni si mai ridicol acest demers. Mai ales ca se propune o forma de asociere intre forumisti, care s-au pronuntat clar impotriva asocierii.
Problema nu cred ca se pune asa,… sau ma rog… nu la o actiune sau o initiativa izvorata intr-o discutie libera pe un forum,..
Aici nu e vorba de a lua in mana problema repopularii apelor, si de a o rezolva in integralitatea ei… de asa ceva ar trebui sa se ocupe “altcinevaâ€
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 29 Mar 2008, 21:48

cu o buna parte din ce a scris domnul miky sunt de acord .
numai ca as vrea sa fac niste precizari.
sunt niste revolutionari pe aici care vor desfintarea RNP cu orice pret.sincer nu sunt de acord cu asa ceva deoarece imi e teama ca cineva le va gestiona mai bine(asa zisele asociatii cu planuri de management marete)caci apele de munte nu le vor mai putea supraveghea cu camere video de 200.000 euro bani .UE . rnp gestioneaza padurile iar un padurar mai are si alte obligatii nu numai controlul pescarilor deci va fi acolo.nu cred ca o asociatie isi va baga masina de oras in jur de 30-40 km pe un drum de munte sa faca control tot la 2-3 zile.o alta idee , pe un rau de munte nu sunt necesare ,pentru a avea peste ani de zile, numai populari stimati domni. un rau de munte mai implica si alte constructii cum ar fi toplite, cascade, cascade podite, pinteni ....si asta costa lemn, timp si nu in ultimul rand stiinta(nu planuri pompoase).si daca vreti ca resursa acvatica sa aiba o dezvoltare cat decat sa stiti ca pe un rau de munte de 30-40 km e nevoie de cateva zeci de cascade.
in concluzie e simplu de spus si facut planuri dar cand se vor vedea cu ele in fata nu vor stii de unde sa se apuce si ce sa le faca.


ca idee a lor generala : sa dispara toti (agv si rnp)sa luam noi tot si daca se poate si cu fonduri ue ca de trebuie sa manance si gura la copiii nostri.
oricum vine luna iunie si sunt curios ce veti primii in administrare dupa planurile voastre.
stiu ce urmeaza : veti sarii in sus si ...........veti da statul in judecata(cum spunea un coleg asta stiti cel mai bine sa faceti)
ps: atat timp cat cnafp va tinut spatele a fost ok apoi i-ati dat in judecata ca nu trebuia sa va ia 20 lei de pescar.

Scrie răspuns