Ne-au napadit japcari

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Ne-au napadit japcari

Mesaj de blogpescuit.com » 17 Feb 2008, 15:11

Salutare,

Desi regretabil si josnic in ceea ce se intampla pe apele noastre.Am deschis un nou topic. Acum trei saptamani am fost la cornetu. Ce sa vezi din trei pescari 2 dadeau la japaca. Eu am dat la twister si lanaga mine doi dadeau la japca, au gasit un cuib de somn si au scos deacolo 17 bucati cam la 5-6kg. Mie mi-se pare ca a pescui la japaca nu mai esti pescar, practic te degradezi. Astazi am fost din nou la cornetu la pietre aceaasi poveste , dar cu un final diferit, tot la japaca cineva langa mine a prins un cteno de 5-6 kg. Voi ce parere aveti? Japca se considera pescuit? Sau cel ce pescuieste la japca se poate considera pescar?

Astept parerile voastre.


Fir intins :)

crapu.huby
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 26 Noi 2007, 14:10
Localitate: Rm. Valcea

Mesaj de crapu.huby » 17 Feb 2008, 15:16

din nou ne intoarcem la discutiile legate de braconaj. nu cred ca mai avem ca sa comentam fie japca fie pescuitul la pastrav cu momeli artificiale pt mine toate sunt braconaj, vedem si din pacate incercam sa ne resemnam

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 17 Feb 2008, 15:22

crapu.huby scrie:din nou ne intoarcem la discutiile legate de braconaj. nu cred ca mai avem ca sa comentam fie japca fie pescuitul la pastrav cu momeli artificiale pt mine toate sunt braconaj, vedem si din pacate incercam sa ne resemnam
E foarte regretabil ce se intampla. Pescuitul iti ofera satisfacti atunci cand pescuiesti traditional :) . La momeala fara japca, curent sau mai stiu eu ce metoda. Oare toti ne transformam in animale? Oare nu putem intelege si ocroti ceea ce avem??? Eu unul am un gust amar... Oare nu putem face ceva sa ii oprim???

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 17 Feb 2008, 15:24

crapule.huby,pescuitul la pastrav cu artificiale de ce-l consideri braconaj?
cat despre pescuitul la grebla...numai pescuit nu e,seamana cu violul :lol:
pestele e luat fara sa vrea sa se implice :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

braconieru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Apr 2007, 18:54
Localitate: pop_leordeni
Contact:

Mesaj de braconieru » 17 Feb 2008, 15:28

de ce tre sa faceti atata pe victimile?de parca voi nu ati dat macar o data la japca :?: :twisted: atata tam tam cand poti sa deschizi un subiect mai interesant decat aburelile astea

braconieru
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Apr 2007, 18:54
Localitate: pop_leordeni
Contact:

Mesaj de braconieru » 17 Feb 2008, 15:30

smmyli tu spui k i-ai vazut pe aia k au luat o galagie de somni si nu ti-a trecut macar cateva secunde prin cap sa bagi si tu 3d-u?

Avatar utilizator
gyly
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 29 Noi 2007, 16:17
Localitate: romania

Mesaj de gyly » 17 Feb 2008, 15:31

crapu.huby scrie:din nou ne intoarcem la discutiile legate de braconaj. nu cred ca mai avem ca sa comentam fie japca fie pescuitul la pastrav cu momeli artificiale pt mine toate sunt braconaj, vedem si din pacate incercam sa ne resemnam
...stai ca nu-nteleg : pescuitul pastravului cu momeli artificiale este BRACONAJ ?! :shock: :shock:
Atunci ala cu momeli naturale ce este?! (...la pastrav ma refeream)

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 17 Feb 2008, 15:36

Michael scrie:crapule.huby,pescuitul la pastrav cu artificiale de ce-l consideri braconaj?
cat despre pescuitul la grebla...numai pescuit nu e,seamana cu violul :lol:
pestele e luat fara sa vrea sa se implice :lol:
Tocmai desta consider ca e josnic si nu se considera pescuit .... Culmea e ca cei care dau la japca isi fac poze cu pestele si se lauda ca l-au pescuit pe bune, numai cei care sunt langa ei stiu cum defapt a fost prins....

Avatar utilizator
blogpescuit.com
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Feb 2008, 17:50
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de blogpescuit.com » 17 Feb 2008, 15:38

braconieru scrie:smmyli tu spui k i-ai vazut pe aia k au luat o galagie de somni si nu ti-a trecut macar cateva secunde prin cap sa bagi si tu 3d-u?

Te referi la filmat sau sa bag si eu japca. Ca dupa id care il ai cred ca esti de al lor... :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 17 Feb 2008, 15:43

braconieru scrie:de ce tre sa faceti atata pe victimile?de parca voi nu ati dat macar o data la japca :?: :twisted: atata tam tam cand poti sa deschizi un subiect mai interesant decat aburelile astea
nu am dat si nu voi da niciodata la grebla,nu ma cobor la nivelul ala.
si oamenii-s pe calitati... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns