Muscata de ... "crocodil"!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Muscata de ... "crocodil"!!!

Mesaj de Borealis Fly » 29 Iul 2004, 08:13

Marianne Negord (30 de ani) facea baie intr-un lac de acumulare in apropierea Osloului. Din senin a simtit cum ceva puternic si-a infipt coltii in talia ei. Ingrozita si cu gandul la un rechin sa indreptat catre mal.

Imagine

Pestele ii daduse drumul si acum sangele curgea siroaie din rana deschisa. Banuiala cade asupra stiucilor din acest lac. Nu este pentru prima oara in acest an ca facand baie, oameni au fost atacati de stiuci in acest lac.
In 13 iunie Simen Myklebust, de 11 ani, facea baie cu sora lui de 13 ani, cand a fost si el muscat de ceea ce el spune ca a fost o stiuca "monstru".

Comentariile din partea oficialitatilor este ca in Norvegia nu se cunosc alte cazuri similare dar in Suedia exista numeroase asemnea raporte de muscaturi ale "crocodililor" din apele Europei.

Imagine
Ultima oară modificat 31 Iul 2004, 07:57 de către Borealis Fly, modificat 1 dată în total.
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 29 Iul 2004, 08:25

:) foarte interesant. am auzit si eu despre cazuri similare petrecute in delta, dar credeam ca-s doar povesti pescaresti.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Iul 2004, 08:49

Intr-un articol mai vechi dintr-un ziar local dintr-o regiune numita Smoland, din 1990 (ma aflam in zona la acea data), se facea cunoscut un caz similar, aici in Suedia.

Aici exista amenajari cu pontoane si trambulina pe lacurile dina propierea oraselor, pentru ca cetatenii sa faca baie. Pe un asemnea loc intr-un lac, o familie iesise la un picnic. Unul din copii o fetita de 8-9 ani incepe la un moment data sa tipe si dispare sub apa. Ingrozit tatal se arunca in apa de 1-1,5 m si vede cum o stiuca sta infipta in subsuoara fetitei. Pana sa ajunga la ea stiuca da drumul si se retrage sub ponton. Tatal scoate fetita din apa, care socata incepe sa planga de durere.
Mama o duce rapid la un dispensar din apropiere, timp in care intamplarea se raspandeste cu viteza sunetului in localitate printre autohtoni.
Un grup de pescari se hotarasc imediat sa incerce sa prinda stiuca. 4-5 pescari sosesc la fata locului si incep sa lanseze cu voblerele cele mai mari avute in lada de momeli artificiale. Bang!!!

Stiuca ataca si dupa drilul de rigoare este scoasa pe mal si cantarita. In jur de 10 kg ... daca i-mi aduc bine aminte.

Daca nu vedeam poze si citeam cu ochii mei acesta patanie ... Nu credeam nici eu. :-)

Intr-una din poze era fotografiat bratul fetitei pe care se vedea clar muscatura si urmele lasate de dintii stiucii, ce erau identici cu coformatia dintilor stiucii prinse.

Am mai spuso ca aici sunt stiuci peste tot si ca abundenta lor le face sa fie, cel putin pentru mine aproape neinteresante cand este vorba sa aleg specia la care vreau sa pescuiesc. In primii ani de sedere aici, pescuiam doar la stiuca si cred ca in total am luat cateva sute cu un record personal de 11,6. Multe intre 1-6 kg. Cam 20% intre 7-8 si 5-10% intre 8-10 kg.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 29 Iul 2004, 09:12

Petru, sunt pe net poze cu intamplarea asta?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Iul 2004, 09:49

Interesant! Asta imi aduce aminte de ce scria/povestea Paul Selman despre un pescar "alergat" prin apa mica de un somn enorm!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 29 Iul 2004, 10:03

Wavedancer, vorbesti serios? :shock:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Iul 2004, 10:03

adilucu,

Nu cred ca sunt poze pe net. Este o chestie veche si cum spuneam, citisem despre ea intr-un ziar local, dar datorita senzatiei pe care a creato stirea, o tin minte si azi. :-)

Dar in mod sigur se poate cauta in arhive daca esti interesat sa cumperi pozele, sau articolul.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Iul 2004, 10:07

Am uitat sa va dau link la ziarul in care a aparut stirea tradusa de mine.

http://www.vg.no/pub/vgart.hbs?artid=236576

:)
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Iul 2004, 10:16

Vorbesc foarte serios!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 29 Iul 2004, 10:52

Frumusica fata, mi-as fi bagat si eu dintii-n ea :twisted:

La din astia de 25-30 ani nu sare stiuca aia mare ? Ca as vrea si eu sa ma prinda una cu dintii de **** de scafandru si s-o arunc pe mal

Scrie răspuns