mare , mai mare ,maxim

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

mare , mai mare ,maxim

Mesaj de SF » 31 Mai 2015, 21:02

Nu fac din astea de obicei ,da citind articolu si o parte din forum, nu pot sa nu am niste ...intrebari :?:

Cati dintre voi inca halesc povestea cu "rapitoru sa hraneste cu peste mare aici si trebuie naluca mare "....

Din proprie experienta , cand rapitoru se hraneste ai putine sanse sa-l prinzi cu tot felu se sperietori numite naluci ,si de aia pescuitu la natural bine executat castiga detasat si intodeauna fata depescuitu cu naluci !
Daca ii careva care crede ca un Salmo Slider ,de ex., stiucii i se pare a fi ceva de mancare , ii doresc sedere placuta in evu mediu pescaresc , poate fi placut in zona,atata vreme cat crezi cu tarie in printese ,balauri , castele ,zmei si alte folclorice .

Atat stiuca ,dar si salaul , mai ales ala de cuib ,intunecatu ,is teritoriali prin excelenta . Insa ,mai is si oportunisti ! Adica ,daca un caras de jumate de kil freaca menta sub nasu lu madam stiuca il ataca din instinct ,dupa aia vede ca ii dulce si placut la gust , natura imbina instinctu cu utilu , asta insa nu inseamna ca se hraneste cu pesti mari si tre pescuit cu naluci mari din motivu asta !

Totusi , chestia asta descrisa in articol se intampla!
Adica , dai cu subtire sau chiar fin ,si nimeni nu te baga in seama ! Pui un pisic din asta cum ziceGyorg , de cade in apa precum Little Boy la Hiroshima , si buum,te zguduie trasatura !

As zice ,din propria experienta , ca acesti rapitori ,sufera o saturatie...si la un moment dat nu mai reactioneaza cu aceasi verva ca inainte , si un stimul mai putin obisnuit ii pot face sa reactioneze ! De hranit nici vorba ! Doar daca nalucile ar fi comestibile !

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de Zamfi » 31 Mai 2015, 21:42

Un subiect interesant si mult dezbatut de pescari! Si va fi inca mult si bine dezbatut in continuare, pentru ca pescarul poate sa intuiasca,sa presupuna insa ,zic eu , niciodata nu va stii cu adevarat daca si cand avut dreptate :lol: Ca si simple presupuneri as putea avea si eu urmatoarele:

- deoarece natura nu face risipa ,rapitorul va hali pestele care ii este cel mai la indemana la un moment dat si care va presupune minimul de efort pentru halire!Indiferent cat de tare trebuie sa deschida gura!
-daca rapitorul nu este flamand :shock: si, sa zicem, ataca naluca teritorial , o naluca mare sau ma rog mai "zgomotoasa" ,care emite stimuli puternici are probabil sanse mai mari sa starneasca rapitoru .Si sa primeasca una dupa ceafa!
-cica in general naluca ar fi bine sa "urmareasca" dimensiunile cu care este obisnuit tovarasul rapitor din apa respectiva ...Adica daca predomina carasii de juma de kil,cica un "slap" de vreo 15 cm ar avea oaresce sanse... :P Si daca o avea 20 cm nu o fi bai mare!
-...si daca rapitorul nu este agresiv ,nu este flamand ,da' parca ar lua asa...un jeleu :lol: ar fi cica sanse sa atace si o naluca de dimensiuni mici ,numa asa ...la distractie!Adica sparge si el niste samburi acolo!
-etc,etc,etc...

Un lucru ,zic tot eu :P , e sigur: NIMIC nu e ...sigur in pescuit! Ca de aia e frumos pescuitul asta...Dar asta de fapt o stim cu toti :respekt:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de MuskMd » 08 Iun 2015, 06:00

cu cat esti pe apa mai mult , cu atat renunti mai tare la teorii atotcuprinzatoare :twisted: :lol:

dar am vazut si din aia de emit postulate :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de Sorin » 09 Iun 2015, 07:20

MuskMd scrie:cu cat esti pe apa mai mult , cu atat renunti mai tare la teorii atotcuprinzatoare :twisted: :lol:

dar am vazut si din aia de emit postulate :lol:
Sau testimoniale de marketing :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de MuskMd » 09 Iun 2015, 13:28

esti rau :twisted:

ia o poza cu niste apa sa te racoresti :lol:
Imagine
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de daedalus » 09 Iun 2015, 13:32

Pozezi sau esti pozat?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de Sorin » 09 Iun 2015, 15:50

Seamana cu Dambovita la iesirea din Bucuresti.....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de MuskMd » 10 Iun 2015, 08:15

exact acolo e :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de spiridusul » 10 Iun 2015, 18:26

Eu am mereu cu mine gume mari. Si in anumite perioade ale anului pescuiesc doar cu gume de la 12 cm in sus la salau si stiuca. Le folosesc preponderent toamna tarziu si iarna pe toate apele, si in restul anului, uneori pe apele adanci si intinse.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: mare , mai mare ,maxim

Mesaj de SF » 18 Iun 2015, 21:11

Zamfi scrie:Un subiect interesant si mult dezbatut de pescari! Si va fi inca mult si bine dezbatut in continuare, pentru ca pescarul poate sa intuiasca,sa presupuna insa ,zic eu , niciodata nu va stii cu adevarat daca si cand avut dreptate :lol:

Un lucru ,zic tot eu :P , e sigur: NIMIC nu e ...sigur in pescuit! Ca de aia e frumos pescuitul asta...Dar asta de fapt o stim cu toti :respekt:
Perfecta ultima parte :respekt: , da se pare ca nu-i un subiect destul de interesant , eventual de comentat ieftin din lipsa :wink:

Scrie răspuns