Magia Pescuitului

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
magiapescuitului
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 29 Iul 2008, 16:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

Magia Pescuitului

Mesaj de magiapescuitului » 29 Iul 2008, 17:55

Salutare pescari, avem in fata o incercare destul de delicata, adica cea de a prinde peste 30 de specii de apa dulce din Romania, in 40 de zile.

Ei si aici va cer ajutorul, sunt cateva cu care presimt ca o sa avem probleme pentru ca nu prea stiu pe unde sa le gasesc: mihaltul, linul, tiparul; astea ar fi cele mai importante mai sunt cateva mai mici, dar na, nu le pun pe toate odata.

Daca stie careva ceva, vreun loc prin dulcea noastra tarisoara unde se poate prinde asa ceva ( dar nu ca s-a prin un exemplar in ultimii zece ani ) am fi foarte recunoscatori daca s-ar baga in seama pe aici, nu de alta dar sa ne iasa si noua cum trebuie.

Mersi mult.
Vlad

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 29 Iul 2008, 18:19

Mihaltul se prinde de obicei din noembrie -februarie c am pe toata DUNAREA de cele mai multe ori intimplator,la rima.Linul a revenit cu mari sperante in SNAGOV pe linga baza de caiac -canoe si nu numai la rima si la cocolos{in pauzele de spinn}Despre tipar???in, anii din urma, pe Neajlov pe linga Comana erau 2-3 canale unde mai ales dimineata puteai lua 15-20 buc dar acum in 2-3 partide 2-3 buc.Este adevarat asta cind el sau ea nu facea servici{clean+dintoasa}Prin ani 80 -85 in Chiajna cine stie, era un canal si o baltoaca cu mult stuf si papura.Prindeam mult biban la "BALON" iar cind nu facea servici ,la o cataveica prindeam tipari multi{uneori} dar cei mai mari care ia m prins .Acolo sa facut o groapa de gunoi, si acum un bloc {77000 ap cu 3 camere} insa fara bibi si tipari!!!!!!

magiapescuitului
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 29 Iul 2008, 16:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

mersi

Mesaj de magiapescuitului » 29 Iul 2008, 19:04

mersi mult;
esti sigur ca ala de pe Dunare e mihalt si nu somn pitic? ca si pe Prut lumea spune ca prinde mihalt si de fapt prinde somn pitic, ca seamana..

lin la Snagov? bine de stiut dar nu cred ca filmarea ar iesi tare bine la ce zona e acolo, ne trebuie chestii mai salbatice sa dea bine pe camera;

tipar..greu... parca am auzit ceva de olt, da oltul e mareeeeee :))

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 29 Iul 2008, 19:39

Mihalt nu am prins nicodata... tipar doar in copilarie....

In schimb de Lin stiu cel putin 3-4 locatii care inca mai tine lin.. din pacate cam departe de tine.... da in doua se ia frecvent... pot spune ca mai des ca alte specii. De fapt sunt locatii unde nu exista caras si crap... poate de aceea predomina linul si caracuda
Imagine

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 29 Iul 2008, 19:41

Stimate confrate, viata ma dus prin multe locuri.In unul din acestea prindeam in ani 80 cantitati impresionante de mihalt, fata de cei 10-20 pe care i am prins pe DUNARE intr o perioada destul de lunga.Acum30 40 de ani linul se prindea in Baneasa, Mogosoaia ,Snagov, Podul Gisti,si exemplare de pina la 2-3 kg.Ocazional l am intilnit in DELTA,iar de anul trecut pe Snagov.Tiparul pe Olt trebuie sa aiva loc mocirlos si cu curent slab altfel ................nu stiu.

magiapescuitului
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 29 Iul 2008, 16:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

nu conteaza distanta

Mesaj de magiapescuitului » 29 Iul 2008, 22:21

deci sa precizez nu conteaza distanta; am plecat din bucuresti acu 3 saptamani complet echipati, am ajuns in bucovina si pe prut exact acu cand au venit puhoaiele si abia am scapat, dar nu ne-am linistit; acum din Bucovina o luam spre vest... mai avem timp vreo luna si mergem dupa el, mai ales daca e specie mai rara, cum sunt astea de v-am zis, pana in capatul tarii, insa as prefera zone mai putin urbanizate... ca e mai frumos pentru un documentar de aventuri decat sa pescuiesti in mijlocul blocurilor;

deci costi daca stii unde e lin ( nu acem paguba il dam inapoi) si ciar ai sanse sa prinzi lin si sa nu stai trei zile omorat de carasi sau altceva, te rog impartaseste

didelpro- am inteles, stii cu ce se manaca mihaltul, eu am incercat iarna asta la -20 si a inghetat firul la al doilea lanseu :)), pe un baraj din munti unde cica este, dar se prinde numai iarna;
tipar = loc mocirlos si curent slab? bine de stiut

magiapescuitului
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 29 Iul 2008, 16:59
Localitate: Bucuresti
Contact:

si caracuda

Mesaj de magiapescuitului » 29 Iul 2008, 22:22

costi si caracuda e pe lista si nu stiam de unde sa o iau pentru ca balta pe care scontam a secat intre timp

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 30 Iul 2008, 01:06

Din fericire avem (inca) o gramada de locuri care adapostesc lin... mai jos este un prieten cu un exemplar foarte frumos... daca esti curios, detalii pe privat...

Imagine

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 30 Iul 2008, 17:58

Lin s-a prins si pe Olt intre Scoreiu si Porumbac,in coada la Porumbac mai precis,destul de frumosi,din pacate au cam fost retinuti.Sper sa mai fie si altii :lol: :lol:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 30 Iul 2008, 18:42

vlad, tipar mare gasesti intr'o balta langa satul rastul vechi, in dolj. cei mici nu ii prinzi la undita.

cheers

Scrie răspuns