Lostrita in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de MuskMd » 03 Dec 2018, 18:30

din ce am inteles e de mult disparuta varianta de prut/ucraina.
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 04 Dec 2018, 09:11

Pai aia e, afluentii Prutului,raul Ceremus in ....actuala ucraina,Bucovina de Nord.Sunt poze pe Google cu Raul Ceremus,un rau salbatic, adevarat rau Carpatin.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de RNN57 » 05 Mar 2019, 16:13

Exista lostrita pe Tisa sau pe Valea Vișeului :) Doar sa știi când sa mergi și unde.
Fiind din zona, le cam știu. În rest sa fie palinka bună și o slana cu ceapa.
Fir intins tuturor!
< º))))><

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 05 Mar 2019, 18:42

Pe tisa am vazut ca este.sigur urca pe afluenti sa depuna,dar din ce m am documentat se pare ca cei mai buni afluenti pt depunere sunt cei de dreapta ai tisei deci din ucraina,Tisa intra la noi in tara in zona lipanului (300 m altitudine) si iese cam pe la 200 m altitudine (zona scobarului)si contrar a ceea ce credeam inainte ca in zona de munte e mai multa lostrita,se pare ca zonele cele mai fierbinti sunt in aval deoarece priveste multi afluenti importanti de dreapta.De mult visez sa ajung la pescuit pe Tisa.

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de RNN57 » 07 Mar 2019, 22:47

razvan cristescu scrie:
05 Mar 2019, 18:42
Pe tisa am vazut ca este.sigur urca pe afluenti sa depuna,dar din ce m am documentat se pare ca cei mai buni afluenti pt depunere sunt cei de dreapta ai tisei deci din ucraina,Tisa intra la noi in tara in zona lipanului (300 m altitudine) si iese cam pe la 200 m altitudine (zona scobarului)si contrar a ceea ce credeam inainte ca in zona de munte e mai multa lostrita,se pare ca zonele cele mai fierbinti sunt in aval deoarece priveste multi afluenti importanti de dreapta.De mult visez sa ajung la pescuit pe Tisa.
Cunosc Tisa și Valea Vișeului, ca pe propriul buzunar. Hai în Maramureș și mergem la un pescuit. Am o palincie și o cabana aproape de izvoarele Vișeului. De peste 25 de ani pescuiesc salmonide, pe râurile din România.
< º))))><

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 08 Mar 2019, 09:23

Multumesc,ma ispititi tare!Daca oi ajunge in zona am sa va anunt!

Scrie răspuns