Lostrita in Romania

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de Calin C » 13 Feb 2016, 10:00

kleniacul scrie:
razvan cristescu scrie:Nu le-am retinut prietene.nu cred ca ai citit tot.Sunt prinse pe raul Hron, in Slovacia, si eliberate imediat, nu sunt moarte.Rogu-te, voteaza si dumneata petitia!

Felicitari pentru atitudine.Uite un om care nu sare la scandal la prima intepatura nefondata,de altfel,a altui coleg.Respect maxim :respekt: Va rog sa semnati petitia,poate se misca lucrurile in directia normala.
Pai marea majoritate suntem tipi ok.
Asta-i normalitatea.
Ps : semnat petiția.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de andreifishing » 15 Feb 2016, 15:15

razvan cristescu scrie:Nu le-am retinut prietene.nu cred ca ai citit tot.Sunt prinse pe raul Hron, in Slovacia, si eliberate imediat, nu sunt moarte.Rogu-te, voteaza si dumneata petitia!
În cazul ăsta sunt nevoit să îmi prezint scuze :) sper că nu sunteți singurii care fac asta când prind această minunăție de pește. O să semnez petiția cu siguranță.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 03 Dec 2016, 21:27

Ma intorc din Slovacia cu aparatul foto plin...cu poze cu pesti. Iarasi am fost pe Hron si iarasi mi s-a confirmat ca numai la noi nu se poate. Raul e extraordinar desi la prima vedere nu este impresionant (poate doar prin debitul de apa- parca da pe afara-asa arata in rau fara baraje pe curs).Extraordinar pt. ca are lostrita multa.La fel ca anul trecut am facut fifty-fifty, am prins 5 si am scapat 5.Asta at fi randamentul official la pescuitul de lostrita.Cand ajung acasa sa pun niste poze frumoase.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de kleniacul » 04 Dec 2016, 08:51

Dacă se poate să puneți o descriere a excursiei.,gen distanțe,cost transport,hotel,ghid,permis de pescuit,alte costuri,posibilități de optimizare timp,costuri,momeli recomandate,lansete,etc.Mulțumesc anticipat.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 10 Dec 2016, 20:07

Distanta Timisoara -Banska Bystrica este vreo 440 km(Budapesta-BanskaBystrica aprox 160 km) .Licenta de pescuit 201 Euro (pt. straini asta e pachetul standard care reprezinta 5 zile de pescuit, nu se poate mai putin) din care 1 euro este in fel de permis general iar 200 eu reprez. cele 5 zile de pescuit. Se poate pescui de la 7 dimineata la 7 seara.Cazare se poate gasi pe booking (eu am luat 5 nopti la o pensiune cu 55 Euro/noapte).Nu am pescuit non-stop,m-am si plimbat, probabil daca as fi insistat mai mult as fi prins mai multi pesti. Nu am apelat la ghid dc. cred ca at fi fost destul de scump, am luat raul la pas, pescarii de rau sunt mai avantajati dc. pescuitul pe rau are secretele lui.Am dat cu voblere de 11-14 cm (rapala magnum floating de 11 si 14-am luat la cel de 14,voblere sarbesti -am luat la o imitatie pastrav de 11 cm -Bojan Vobleri) si cu shaduri -am luat la Storm de 11 cm WildEye Swim shad.Nu ma pricep cu pozele,o sa-l rog pe Jonnybravo sa ma ajute ca si anul trecut.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de johnnybravo » 10 Dec 2016, 22:09

ai fost iar? :)
da, da-mi pozele pe mail si le urc

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 10 Dec 2016, 22:56

Mi-am facut in obicei de cativa ani,in fiecare toamna/iarna o iesire la lostrita. Baiatul care-mi procura/vinde licenta acolo (Radoslav-proprietarul unui magazin de pescuit) vazandu-ma si anul acesta, mi-a spus: "You are now,indeed, hucho hunter!"Am trimis poze.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de johnnybravo » 10 Dec 2016, 23:22

felicitari dom'le :)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

RNN57
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2016, 13:18
Localitate: România

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de RNN57 » 03 Ian 2017, 15:25

Este LOSTRITA in Romania.
Cele mici, pana in 2kg sunt foarte bune cu mujdei si mamaliga :lol1: :lol1: :lol1: Cele mari de preferat la cuptor.

FIR INTINS tuturor :)
< º))))><

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Lostrita in Romania

Mesaj de razvan cristescu » 06 Ian 2017, 11:52

Nascut in `57?

Scrie răspuns