locul de pescuit: confidential sau nu

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

locul de pescuit: confidential sau nu

Mesaj de danr » 15 Oct 2004, 08:53

pentru ca s-a discutat deja in doua topicuri diferite despre aspectul asta, haideti sa vedem ce parere avem despre "publicitatea" asupra locului de pescuit

eu imi spun parerea din start: locul exact de pescuit este confidential
am intalnit multi pescari care au aceasta opinie, dar si pescari care nu sunt de acord cu treaba asta
daca exista si pareri contrare, haideti sa dezbatem un pic treaba asta

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 15 Oct 2004, 09:07

Locul exact nu il spun nici eu. Chiar in cadrul "trupei" avem o oarecare teritorializare. Si mi se pare normal ca daca un prieten a avut un atac/rateu intr-un loc, sa il las sa-si incerce sansa/stiinta si sa prinda acel peste. Dar informatii generale despre zonele in care pescuiesc dau cu placere. Nu e ca la ciprinide, unde locul momit chiar ca nu l-as divulga.
De exemplu, "mediatizarea" locului unde am prins somni pe Mures a dus la aglomerarea a multi pescari, de nu mai ai unde sa pescuiesti. Unii chiar au prins si au mai rarit efectivele de somn. La Dunare incerc sa "palmez" pestii prinsi, altfel data urmatoare e plin de localnici care dau la strapazani sau oricum ocupa locul, chiar daca nu prind nimic.
Pe de alta parte, "loc bun" nu inseamna neaparat captura, chiar cu aceleasi tehnici cu care s-a mai prins.
In final, una din placerile spinningului pentru mine este cautarea de locuri, tehnici noi.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 15 Oct 2004, 09:08

Depinde de loc.
De exemplu pot sa zic ca pe lac la Alesd se prind bibani mari in nestire, ca nu pierd nimic. Lacul e mare (500x5000 m) si mai mult de 10 pescari nu sunt pe saptamana la artificiale.
In schimb, o balta mica, cu stiuca si salau, se cam tine secreta. Nu chiar de tot, ca la amici tot le zic, ca altfel nu-mi face nici o placere sa merg singur, oricat as prinde.
Divulgarea locurilor are si un alt risc: exemplu: pe o balta mare prindeam bine salau intr-o zona de 300 m lungime. A venit paznicul, am platit taxa, ne-am laudat cu ce am prins si a doua zi plasuia patronul doar pe zona respectiva. De atunci ne ferim sa divulgam paznicilor sau patronilor capturile.
Mai poti face o smecherie: sa-i zici omului locul dar sa nu-i dai informatia esentiala a stilului de pescuit ce se preteaza acolo. Dar asta mi se pare mai rau decat sa nu-i spui locul. Fiindca il pui pe drumuri plin de speranta dar fara sanse de reusita.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 15 Oct 2004, 09:29

daca exista locul si il stiu, il comunic si apropiatilor. nu oricui, intradevar. daca mergem ulterioer acolo, nu mi-l ocupa nimeni, normal...
daca vad in schimb unul sau mai multi necunoscuti pescuind intr-o zona in care au 0% sanse, nu ii mut de acolo, chiar ii urmaresc cu placere :lol:
la fel, daca observ la ei greseli evidente, care le compromit orice sansa de a prinde, la fel, stau in banca mea si tac chitic. daca ma intrebi serios unde si in ce fel, abia atuncea te indrum, cu toata bunavointza. aaaaah, sunt un ingeeeer... :lol:

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Oct 2004, 09:32

Fiecare balta are "locul" pe care fiecare intr-adevar si-l tine ....dar sa spui balta cred ca nu ar trebui sa mai fie un secret ...asa ar ajunge si o baza de data sa fie cat mai completa si totodata cu ajutorul unor comentarii pe marginea fiecareia ai sti cam cand si unde mai poti beneficia de o partida de pescuit mai calumea ...mai ales ca se restrang parca pe zi ce trece locurile unde se mai poate discuta de o partida de pescuit adevarata....
...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 15 Oct 2004, 13:50

Eu personal, spun locurile pe care le-am gasit mai bune si momeala folosita si stilul, pana in cel mai mic detaliu. Daca se intampla ca, mergand la pescuit sa gasesc locul ocupat , caut alte locuri sau imi schimb stilul de pescuit pentru a nu-i incurca pe cei prezenti deja (de ex. sunt mai multi care dau "la pluta" eu am sa dau la plumb, ma refer pe ape curgatoare).
Mi s-a intamplat sambata trecuta ca sa stau langa un mosneag mofturos ce dadea la fixa. Desi eram la o oarecare departare de el, mi-a zis sa nu mai flutur apa (dadeam la rotativa) ca oricum nu prind nimic. Mentionez ca aveam si doua lansete cu care dadeam la plumb, la o distanta de 10-12 m de el.
La un moment dat, mi-a zis sa ma duc mai incolo sa dau la lingura. M-am dus mai incolo :) Si mi-a zis iarasi: "Mai incolo" ... M-am conformat si in urmatoarele secunde am prins o stiuca. Mosulica si-a desfacut montura de plumb si si-a pus si el o rotativa. am trecut in stanga lui... m-a trimis la vreo 70 m de el sa dau (pesemne nu avea loc) Am mai luat o stiuca :)

Acum, trecand la lucruri mai serioase: nu inteleg de ce sa nu spui locul sau cu ce ai prins, sau stilul folosit, atata vreme cat nu mergi la pescuit pentru a-ti face provizii ci mergi pentru placerea de a pescui, de a pacali un peste, mergi pentru a face o iesire din monotonia de zi cu zi. Si, sa fim seriosi, locuri se gasesc atat pe ape curgatoare cat si pe balti

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Oct 2004, 14:05

realist vorbind, un loc specific de pescuit are un potential redus
cativa pescari daca se pun pe el in cateva partide il omoara
presiunea pescuitului ( industral, sportiv ) este astazi uriasa, si locurile cu rapitori au devenit f. putine si saracacioase
este pur si simplu vorba de resurse vs. exploatare
tu poate te duci de placere dar altul poate nu face la fel

1. in esenta, un loc permite pescuitul la 1-2-3 pescari, depinde de cat de mare este si de cat de repede se poate regenera
daca se duce o gasca acolo de cateva ori, s-a cam fumat treba
2. cineva umbla week-end de week-end si cauta, strica multe partide pe care le putea face in alta parte, consuma timp, bani. etc
altii stau la terasa in week-end, beau bere, stau cu nevasta, si brusc se trezesc toamna ca l-ar sparge si ei pe salau
cum sa faca, cum sa faca ? pai sa afle mura-n gura de la altcineva, ca deh, cere timp si efort sa te duci pe balti si sa cauti de nebun, pana gasesti un loc bun
si ala care l-a cautat si l-a gasit ce sa faca, se dea in revista ce-a facut, ca sambata viitoare sa fie 10 insi acolo la pescuit

pe o balta medie, vorbim de 1-3 locuri bune de salau
cat salau mai are o baltoaca in Romania in ziua de azi ?
2-3 partide reusite pe un loc, si trebuie bagata in revizie 1 an
nu mai vorbim de faptul ca pescuitul, ca si vanatoarea, reprezinta o activitate in care iti cauti "prada", si aceasta cautare face parte din pescuit

stiu ca suna frumos: intru si eu pe forum, ma uit unde l-au mai spart baietii, aflu ca e o groapa in balta cutare, 50 m mai la stanga de salcia numarul 3, si ma duc si prind acolo
nu tine

despre asta vorbim, nu despre egoism sau altceva
asta este parerea mea: tehnica si cunostiinte spun orice oricui, locul exact de pescuit este confidential

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Oct 2004, 15:26

Dan,
Eu cred ca e corect punctul tau de vedere, cu un amendament: probabil ca toti avem PRIETENI cu care am impartit necazuri, mancarea, tigarile, totul...Poate ca lor le-am spune "locul", cu riscul de a gasi data viitoare balta goala.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 15 Oct 2004, 15:32

da, am uitat sa precizez
normal, ca doar nu mergem singuri la pescuit :lol:

si asta cu prietenii e cu dus si intors
cat am batut mii de km, prin frig si ploaie sau 40 de grade, altii au preferat sa bea o bere, ca e frig si e departe samd.
te-ai dus ? da
ai prins ? nu
te-ai dus ? da
ai prins ? nu
te-ai dus ? da
ai prins ? da - vin si eu

cine este alaturi de mine cand plec de nebun, e prieten

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 15 Oct 2004, 16:45

Da, Dan... ai dreptate intr-o oarecare masura. Pesemne nici eu si nici altcineva de pe forumul asta si nu numai nu ar spune locurile cuiva care ar face orice sa-si umple traista. Nu am luat in calcul astfel de persoane. Si sa dau un exemplu... Cu vreo doua luni in urma am prins la rotativa cateva marlite mici, da' mici ... Maxim 20 cm cu tot cu coada. Toate se repezeau langa mal la lingura. Nu era insa, un loc in care sa poti da la pluta sau lanseta, era greu accesibil. Probabil se gaseau persoane care le-ar fi bagat in traista... nu mi-ar fi convenit
In rest, cand am mers cu colegii de servici sau cu prietenii la pescuit, i-am lasat pe ei pe locurile cele mai bune (aproape toti fiind incepatori) si chiar m-am ocupat mult mai mult de ei decat de mine... Stiti voi, daca ii faci sa le placa pescuitul, apoi, nu mai ai nici o grija ca invata singur.

Scrie răspuns