locul de pescuit: confidential sau nu

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Noi 2004, 16:51

Aici unde todi ?

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 25 Noi 2004, 16:56

In situatia pe care o expuneai tu, ca vorbim unde trage, ce trage samd. chestiile astea nu le discut nici cu colegii de birou :).

Numai bine!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 25 Noi 2004, 16:57

am inteles
credeam ca te refereai la " aici pe forum " :lol:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 26 Noi 2004, 08:30

Hai sa va spun o poveste din cultura chineza. Un tanar vine la un batran care locuia la poalele unui munte. Buna ziua il saluta tanarul pe batran. Am venit la dumneata pentru ca am auzit ca stii sa tragi foarte bine cu arcul si a-si dori sa ma inveti si pe mine.
Dupa ce invata tanarul sa traga cu arcul, ii multumeste batranului si i-si ia ramas bun. Dupa ce se departeaza, la un moment dat se intoarce si sloboade o sageata spre batran. Batranul iute de mana trage si el cu arcul, despicand in aer sageata tanarului. Apoi il intreaba: De ce ai vrut sa ma omori ? Tanarul raspunde: Am dorit sa fiu cel mai bun din lume care stie sa traga cu arcul. Batranul ii spune ca oricum nu ar fi fost cel mai bun din lume deoarece exista un alt batran in varful muntelui care stie sa traga cu arcul fara sa traga cu arcul. Cum vine asta! se mira tanarul. Apoi urca pe munte unde il intalneste pe cel de-al doilea batran. Il roaga sa-l invete si pe el tehnica respectiva. Atunci batranul intinde doua maini spre cer si dupa un minut ii cade un vultur la picioare. Dupa un timp (mai indelungat) tanarul coboara la poalele muntelui si il intalneste pe primul batran care il invata-se sa traga cu arcul.
Cand il zareste pe tanar batranul ii spune: Stiam ca ai sa vii sa i-ti dau arcul meu. La care tanarul de acum raspunde : Care arc ?
Daca cineva a inteles morala a-si dori sa-mi raspunda. Va multumesc.
Fir intins! for everybody. :D

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Noi 2004, 09:54

stii care e diferenta intre filosofie si pragmatism ?
ca filosofia nu are aplicatie in realitate
intelepciunea orientala nu-ti aduce mai multi pesti
daca esti pragmatic sigur prinzi mai mult
hai sa pastram discutia despre confidentialitatea locului de pescuit si daca vreti deschidem un alt topic despre treaba asta, ca si asa e frig si inghetat si-n soba arde........

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 26 Noi 2004, 12:46

Dupa mine e corect si cinstit sa spui locul in care ai prins peste.Pe mine daca ma intreaba cineva unde am prins ii spun.(ex.Am fost la Uzlina.iar cind am venit acasa m-au intrbat multi unde am prins peste si le-am raspus cinstit :in delta.De ce sa trimiti omul in nordul Moldovei daca tu ai pescuit in Delta?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Noi 2004, 12:49

dane defineste locul de pescuit
locul general, adica la dunare in zona giurgiu, sau locul specific: la kilometru 200 pe dunare e o groapa mare, dai in dreptul salciei batrane ?
e mare diferenta intre una si alta
si e mare diferenta intre a spune: nu pot sa spun sau a induce in eroare

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 26 Noi 2004, 13:06

Pai e normal ca nu o sa spun si vadul in care am dat.E exact ce ai spus tu in legatura cu umblatul de nebun pe malul apelor in cautare de locuri bune,iar cel care sta la caldura cu una mica in fata(aia mica poate sa fie orice),dupa ce i-ai spus toate amanuntele pleaca la locul respectiv cu inca vreo 2-3 amici si fac prapad.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 26 Noi 2004, 13:23

Eu nici nu mai intreb "Unde ai prins". De ce?
Faza de acu' 10 ani: imi explica un cunoscut un loc "super", pe Pogonici, undeva in zona Berini (un afluent al Timisului, cindva plin de clean, stiuca si caras). Locul descris: apa adinca, mai vin satenii sa face baie, se prind cleni cit fitofagu', stiuci s.a.m.d. Omu' meu - ca GPS-ul. Gasesc locul la 5 dimineata, ma instalez impreuna cu un prieten. Vara, apa pushcata putin (cit sa nu vezi prin ea), arunc 2 bete si stau. Si stau. Si stau pina pe la prinz, cind vine un satean, cu pantalonii suflecati pina sub genunchi si da sa se bage in apa printre fire. Pina sa ma duc dupa topor, il vad ca face slalom printre fire si trece pe malul celalalt, apa ajungindu-i putin deasupra gleznelor :shock: :shock: . Gropanul se colmatase in timpul viiturilor....
Faza cea mai draguta a fost ca omul ne-a salutat evlavios si a trecut mai departe la treaba lui. Ce o fi fost in mintea lui, ca in a mea...

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 26 Noi 2004, 13:29

danr,
dupa cum vad tot nu ti-a trecut. Parca imi spuneai ceva pe privat. Eu daca vrei te las sa ai ultimul cuvant ca nu ma deranjeaza, dar am crezut ca vorbesti serios. Dar vad ca: tot inainte, spune locul exact,................
credeam ca am lamurit-o.
Numai bine domnule Pragmatic. :D
Ultima oară modificat 15 Dec 2004, 15:59 de către ovidius, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns