locul de pescuit: confidential sau nu

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 15 Oct 2004, 16:50

...Sau, sa gasesc un loc bun de pescuit si, a doua zi sa gasesc pe cineva cu plasele acolo... Asta ar fi chiar culmea :oops:

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 15 Oct 2004, 17:25

Cand este vorba de locuri bune de pescuit descoperite prin munca indelungata de prospectie este normal ca cel in cauza sa hotarasca cui ii divulga "secretul".

Nu o data m-i s-a intampalt ca sa divulg asemenea locuri unde am avut un pescuit pe cinste, singur sau cu o cunostinta. Urmatoarea data cand am ajuns in acea zona, ori am descoerit urmele dupa cei ce au golit efectiv locul de peste sau am descoperit cu nemultumire ca erau cel putin 5-10 persoane care dadeau in toate unghiurile posibile si era imposibil ca si eu sa mai gasesc un petec linistit de apa.

Deci ma alatur celor ce sunt restrictivi.
Am mai spuso ... ma ascund si plec pe zone unde pot sa pescuiesc in liniste. Cu prieteni buni obisnuim sa nu divulgam daca am prins sau nu.
Nu vorbesc de stiuca aici. (ma refer la ape de somon si pastrav de mare)
Aici este sa ajunga tuturor stiuca. Dar ...!!! ... dau de o zona cu cateva exemplare capitale ... nu ma laud. Divulg zona celor pe care ii stiu ca dau drumul stiucilor mari. (si ei fac la fel)
Inca din Ro pe vremuri, cand ieseam cu barca pe Mures ma palntam pe o portiune cunoscuta de multi si ma mutam imediat ce treceau "vulpoii" batrani ce nici macar nu-mi raspundeau la salut. (doar eram un mucos ... aveam 14-15 ani) Ramaneam noaptea pe apa ascuns prin boschetii de pe maluri sau trageam barca pe dupa o insula cu apa foarte mica si eu ma bagam in cort in padure de unde ii vedeam pe "vulpoi" tragandu-se catre casa. Deja la ora doua-trei noaptea ma si infiintam pe locurile mele (le momeam) si la prima raza de soare eram pe reduta ... prindeam unu doi pesti si dispaream in alte locuri cum auzeam un motor de barca sau vedeam ca apare cineva la vasle.
Asta e. Ai descoperit un vad bun unde pestii se retrag sau circula in cautarea mancarii ... il tii secret ca si data viitoare cand vii sa-l gasesti liber.

In toata discutia de pe acest topic am inteles ca prindeti ... dar nu am citit la cati pesti ati dat drumul inapoi pe locurile astea bune de care vorbiti. :o :shock:

Dane ... "prietenul adevarat la nevoie se cunoste" ... :lol: :lol:
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 15 Oct 2004, 22:20

Eu merg foarte mult in delta la stiuca.
Acolo avem o vorba cunoscuta de marea majoritate a pescarilor cu state in zona respectiva: "Salut ai prins ?"
"Da ", vre-o x buc la x (la orice altceva decat s-a prins )
"Unde ?"
"In stiucova" :lol:

si NO COMENT
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 16 Oct 2004, 03:55

Eu,pescuind doar pe rau,nu am retineri in a divulga zona in care ma duc.Pestele nefiind in balta,poate migra in amonte sau aval,zona mea de pescuit e intinsa(intre localitatile x si x),daca vine unul mai bun sau mai norocos,bafta lui.Nu ramane balta fara peste. :lol: Intradevar,ma deranjeaza si pe mine,daca ma duc plin de sperante sa dau intr-un loc,nerabdator,si gasesc locul ocupat.Avantajul la acest stil de pescuit este ca nu stau mult intr-un loc.Lansez de cateva ori,merg mai departe.Tot asa,pana ne trezim la asfintit ca nu se mai vede masina la orizont si avem de parcurs ceva Km inapoi.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 16 Oct 2004, 08:11

Acolo unde pescuiesc eu densitatea de pescari este destul de mare, asta datorita accesului facil (cu trenul) si datorita distantei relativ mici fata de Iasi. La vreme de toamna si primavara (cind apa este rece) a merge fara masina este insa destul de periculos in primul rind datorita riscului de a cadea in apa (pe care ti-l asumi cind sapi dupa vetrica), distantei mari pina la locul de unde procuri momeala si apoi pina la locul de pescuit, si a riscului de a fi surprins de vreo ploaie (chiar si pe prognoza de vreme buna). In plus echipamentul necesar pentru a procura momeala (cizme, lopata) nu este chiar usor de transportat (desi s-ar putea rezolva lasindu-l la un localnic).

Revenind la subiect(ul topicului), locurile bune sunt in general cunoscute, as putea spune ca dimineata de la tren incepe un adevarat cros – cine ajunge primul la locul stiut cistiga ... (peste in ziua respectiva). Dar ca sa „participi� la intrecere trebuie sa ai momeala procurata din ziua anterioara.

In aceste conditii am fost nevoit sa incerc locuri stiute de toti ca NEPRODUCTIVE, dar care ofereau un oarecare potential. Mi-am format locul meu, stiut de toti, incercat de unii si abandonat. Am avut ceva rezultate in ultimii 4 ani (exceptie anul acesta). Un singur pescar a fost ceva mai perseverent in ultimii 2 ani, l-a invatat, dar din nefericire pentru el (si invers pentru mine) nu a scos nici o captura multumitoare de acolo.
Nu ma feresc, spun la toti cei care ma intreaba, sunt agataturi chiar in fata pe mijlocul Prutului (probabil prag si plante subacvatice), sunt agataturi sub mal in aval (probabil crengi de copac, poate chiar cioate). Necazul (incapatorului pe acest loc) este ca si pestele poate fi gasit cam in aceleasi locuri si aici vine partea buna a locului – invatatura costa – nu numai fire, cirlige, plumbi, agrafe etc. ci mai ales TIMP (timp in care refaci monturi in loc sa prinzi peste).

Insa, iata ajung si la partea care ma intereseaza, de pe un anume loc nu poti scoate mai mult de o captura mare intr-o zi. Vorbesc pentru mine si ma refer la pesti (indiferent din ce specie) trecuti de 3 kg. Mi s-a intimplat ca la 15 minute dupa ce am ajuns la locul de pescuit sa am pe mal deja primul crap ... care a fost si ultimul, desi de dimineata ziua parea a fi una record. Asta cind am retinut pestele. Ei bine, dupa ce am patit de citeva ori ca in prima parte a zilei sa prind un peste (pe care sa-mi faca placere sa-l duc acasa) ca apoi sa nu mai am nici o trasatura, am eliberat (in doua rinduri) astfel de pesti – optind pentru continuarea (pe acelasi loc) a partidei de pescuit (speram eu). Din pacate situatia nu s-a schimbat, n-am mai avut nici o trasatura in ziua respectiva.
Sfatul meu (luati-l cu rezerve, mai sunt si exceptii), cind prindeti un peste mare imediat ce ati aruncat prima lanseta, trebuie sa optati intre a pleca acasa si a continua ziua de pescuit. Daca optati pentru continuarea partidei de pescuit, eliberati pestele si schimbati locul, poate chiar si specia vizata. De asemeni, daca ati prins un peste mare pe un anumit loc, uitati de acel loc cel putin o saptamina.
Insa toate acestea eu le aplic pe Prut. In ape statatoare cred ca situatia este alta. De asemeni, am mai spus-o, nu pescuiesc numai la rapitor, de cele mai multe ori am la mine momeala pentru pesti pasnici si pentru pesti rapitori si las apa sa decida ce voi pescui in ziua respectiva.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 17 Oct 2004, 22:37

Intradevar,dupa ce ai scos un rapitor de pe teritoriul lui,dureaza cateva zile pana vine un nou locatar :!: ,dupa ce se linisteste treaba la ei,mai ales daca au fost martori la drill,cu urmari psihice :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 18 Oct 2004, 09:06

Eu sunt de parere ca entuziasmul povestirii exacte a locului si tehnicilor care au dus la succes trebuie sa fie retinut, asta datorita caracterului unora pentru care sacul e cuvantul de ordine. In special in apele 'salbatice', unde, cum se spunea si mai devreme, locul deranjat nu se linisteste instantaneu, trebuie avuta grija - si, in consecinta, numai celor de calitate merge sa le divulgi 'secretul'.
Spun din experienta, cand am facut 'publice' locurile si tehnicile, in perioada imediat urmatoare, locul era plin de lume de toate tipurile.

guzun
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 09 Iun 2004, 15:53

Mesaj de guzun » 18 Oct 2004, 18:54

Da aveti dreptate, informatii generale de genul, balta sau zona in care pescuiesc, la ce prind (linguri sau plastice) pot sa dau cu cea mai mare placere :D , dar locul propriu zis si naluca cheie, care mi-a adus cele mai mari satisfactii pe locul respectiv nu le spun decat unui prieten apropiat cu care merg mereu la pescuit, si am certitudinea ca va ramane doar intre noi.
Astfel de lucruri le-am invatat si eu de la altii mai experimentati dacat mine care imi spuneau ca merge bine salaul pe Izvoarele, eu eram acolo cu noaptea in cap, si nici vorba de salau, din intamplare la intoarcere am trecut pe Albele si cel in cauza era acolo :D cu cateva capturi frumoase. :cry:
Asa ca ........... nu spun locurile decat celor care stiu ca merita sa pescuiasca pe ele.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 18 Oct 2004, 20:44

No comment Dane :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Oct 2004, 00:58

Cel putin la noi,am impresia ca suntem putini amatori de rapitori,cel putin la naluci,deoarece nu prea intalnesc pescari la spinning,pe unde mergem noi.Probabil,cei care sunt,merg in week-end...avantajul meu,de regula eu muncesc in week-end,la pescuit merg in cursul saptamanii,cand e mai liniste. :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns