Literatura obligatorie

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 02 Dec 2004, 09:21

@ MugurStefan
Au pesti pt ca iau in serios pescuitul sportiv (la nivel de politici, ma refer). Au si populat cu tot felul de specii (black bass, somn african) unele balti, exclusiv pt pescuit sportiv. La ei se organizeaza tot timpul ture de pescuit de taimen in Mongolia, de morun in Delta Uralului sau de crap/somn in Delta Dunarii. Bani sa ai :lol: Si baga peste la greu si in apele curgatoare, de la cega incepind pina la ciprinide. Cu pastravul stau ei mai prost, dar pot merge in Cehia si Slovacia. Ar veni ei si la noi, daca ar avea conditii.
Faptul ca au peste nu inseamna ca la ei nu se braconeaza, dar regimul e mai sever. Si teoretic, se stie cit se prinde, fiecare pescar avind un registru de capturi. Mai inmultesc si ei cu 10 cifra totala si afla cit peste ar trebui introdus in locul celui prins.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Dec 2004, 23:55

Paul scrie:
Da Michael... am citit-o de zeci de ori... Arata jalnic... A fost (si este :!: ) carte de baza a vietii mele de pescar :)
Chiar stiu unele pasaje pe de rost, mai ales la clean, mreana si scobar :lol:

Se pare ca azi ne completam :D
Poate suntem apropiati ca si varsta si pe vremea lui Ceasca era mare lucru sa ai asemenea literatura.Pe mine Tarus m-a incantat cu pescuitul sportiv,inca din copilarie+ca "Pescuit din Delta in Carpati avea si poze.De cate ori nu m-am dus sera la culcare si am visat ca prindeam rapitori :lol: Salivam vazandu-i pe adulti cu lansetele lor+mulinetele ,pe atunci erau o minune pentru mine.Eu aveam un bambus,cu care dadeam la caracuda pe canal :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
al. trentea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 28 Oct 2004, 10:34
Localitate: bucuresti

Mesaj de al. trentea » 03 Dec 2004, 12:30

Pentru cei interesati de cartile lui Victor Tarus: daca vreti eu pot sa-l contactez si sa-l intreb daca mai are carti disponibile in stoc, eventual daca exista vreun program de reeditare. O sa va dau un raspuns, sper, luni.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 03 Dec 2004, 13:39

Michael scrie:.........Eu aveam un bambus,cu care dadeam la caracuda pe canal :D
Da... primul meu bat bun a fost un bat de bambus... avea vreo 5 m si 4 segmente. Nici nu le foloseam pe toate, doar trei din ele. Pentru 9 ani cati aveam atunci, era grea si asa.
Aveam la ea o mulineta simpla rotativa, nailon de 0.3 cred si un carlig "cioc de papagal" galben..... Eheee... nu multa lume avea asa ceva atunci. Asta acum vreo 20 de ani
Eu dadeam la vremea aceea la clean si mreana.. Ce vremuri..... :roll:
Nu mai e nici pestele de-atunci, nici apele, nici oamenii :(

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 03 Dec 2004, 16:41

al. trentea scrie:Pentru cei interesati de cartile lui Victor Tarus: daca vreti eu pot sa-l contactez si sa-l intreb daca mai are carti disponibile in stoc, eventual daca exista vreun program de reeditare. O sa va dau un raspuns, sper, luni.
De curand am constatat cu regret ca imi lipsesc taman cartile dumnealui din biblioteca. Exact pe tema asta i-am trimis un mail, de 2 ori in ultimele 10 zile. L-am primit retur, pe motiv ca are mail-ul dansului probleme (e vorba de cel de pe ebony.ro). Stiu ca aveti legaturi stranse (legate de revista etc), va rog anuntati-l de problema respectiva. Daca mai exista cumva in vreun depozit de editura cartile respective, le-as procura cu placere.
Multumesc!
Teodor Buliga

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 10 Oct 2006, 23:21

"La pescuit cu unchiul Virgil" a fost manualul meu de pescuit, am citit-o de zeci de ori si am trait momentele descrise de fiecare data uff:) :cry:
eram prin clasa a 5-a cand am luat-o, ma intorceam de la scoala si am zis sa intru in librarie cu niste colegi (a nu se intelege ca-s pasionat de citit), am vazut-o am rasfoit-o am vazut ca avea si noduri de pescuit si pesti desenati, am luat-o :D Asta se intampla prin 4-5 decembrie. In 6, drept cadou de Mos Nicolae, ma pomenesc cu aceeasi carte din partea lu' maica-mea, in 7 fiind ziua mea de nastere ma pomenesc cu aceeasi carte cumparata de taica-meu (ai mei is despartiti) :lol: Nu stiu cum de m-au dibuit ca de pescuit incepusem cu vre-o 2 ani inainte cand am stat o luna pe vara la Herculane...(de atunci am lanseta egreta cu care inca dau :D ), in rest mai iesisem pe malul Dunarii dar nici macar obleti n-am prins.

una din cartulii am facut greseala sa o dau unor amici de la bloc care erau si ei pescari in devenire ca mine (si cu bunici in acelasi sat unde pescuim deobicei) dar nah baietii au facut cornete din ea :evil: :cry:

foarte buna cartea, un adevarat manual de pescuit, altele n-am citit dar mi-ar placea sa o fac (adevarul e ca cititul forumului e chiar mai valoros ca orice cartulie scrisa de o singura persoana aici contribuid zeci de persoane cu zeci de ani de experienta :idea:)

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Literatura obligatorie

Mesaj de pityu » 10 Oct 2006, 23:54

Pe langa cartile enumerate de voi as aduce vorba si despre revistele de specialitate, ca tot de "literatura pescareasca " tin si ele. Stiu foarte multi pescari, care (din pacate) nu citesc nici o revista, dar-mi-te o carte. Nu sunt in stare sa scoata din buzunar 3 lei odata la doua luni pentru a-si cumpara o revista, dar se tin mari pescari (nu- nu e vorba de cei cu bani putini, ci dimpotriva). Ce parere aveti de asemenea pescari ?

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Literatura obligatorie

Mesaj de piticu » 11 Oct 2006, 06:11

pityu scrie:[...] nu citesc nici o revista, dar-mi-te o carte. Nu sunt in stare sa scoata din buzunar 3 lei odata la doua luni pentru a-si cumpara o revista, dar se tin mari pescari (nu- nu e vorba de cei cu bani putini, ci dimpotriva). Ce parere aveti de asemenea pescari ?
:roll: mmmm... foarteee... buna?
poate n-au timp, sau nu le plac revistele de 3 lei, cine stie?
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 11 Oct 2006, 08:27

piticu e un autodidact desavarsit . :D
inteligent, ambitios si meticulos ca un bibliotecar neamt , cu un fin simt critic in ale slovei si a localizarii stiucii in toate formele ei de existenta , el nu are nevoie de reviste :D :D

Imbinand in mod fericit arta vestimentatiei cu mestesugul pescuitului , el va edita in curand cartile :

,,Pescuitul si nodurile croitoresti - care e diferenta ? ''
,, Spinningul in lohn - incotro?''- editie revazuta si imbunatatita
,, Inimioara rosie de plastic - accesoriu universal pt naluci din ianuarie 2007 ,,


:D :D :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
georges
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 11 Mai 2006, 12:44
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Mesaj de georges » 11 Oct 2006, 13:06

Baieti, dar niste versiuni electronice ale unor carti de pescuit exista? Nu prea am timp de mers la biblioteci.

Scrie răspuns