Lacul Belis din Jud.Cluj-permisele ANPA nevalabile

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Silviu1976
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 25 Mar 2009, 09:58
Localitate: CLUJ

Lacul Belis din Jud.Cluj-permisele ANPA nevalabile

Mesaj de Silviu1976 » 25 Mar 2009, 10:06

Stimati pescari,
Pentru cei care sunt interesati de acest lac va anunt cu regret pentru ca si eu sunt stupefiat de faptul ca ROMSILVA inca administreaza acest lac si mi s-a comunicat ca permisele eliberate de ANPA pe care il detin si eu, NU SUNT VALABILE!
Deci asta da nebunie! Doar suntem in ROMANIA! O alta enigma care astept sa fie rezolvata.
ATENTIE CEI CARE PESCUIESC CU ACEST PERMIS VOR FI AMENDATI DE JANDARMI.
Cu respect!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 26 Mar 2009, 10:01

In baza carei legi inca mai administreaza lacul. Ei administrau si gestionau apele de munte in baza ordinului nr.231/2006 ( gestionarea apelor de munte si pescuitul). Acest ordin a fost insa abrogat de ordinul 497/august 2008. In martie a aparut HG229/04.03.2009 publicata in MO 162/16.03.2009 ,privind reorganizarea RNP. In regulamentul de organizare si functionare cuprins in hotarare,la capitolul II - atributii si competente ,la art.2 litera A (atributii si competente in domeniul silviculturii, exploatarii si prelucrarii lemnului) la punctul 30 se prevede ca Romsilva gestionează fondul piscicol din apele de munte încredinţate spre administrare, în condiţiile legii; Care sunt conditiile legii? Conditiile legii nu se refera cumva la OUG 23/2008 privind pescuitul recreativ/sportiv pe ape de munte? Pentru ca o alta lege care reglementeaza pescuitul recreativ/sportiv pe ape de munte nu exista!!!. Jandarmii ,in baza carei legi aplica sanctiunea contraventionala? Pentru ca in hotararea 229/2009 nu se prevad sanctiuni referitoare la regimul de pescuit pe ape de munte.

Avatar utilizator
Silviu1976
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 25 Mar 2009, 09:58
Localitate: CLUJ

Clarificari ANPA

Mesaj de Silviu1976 » 26 Mar 2009, 10:31

Am scris la aceasta autoritate nationala ANPA si "astept" un raspuns sper, eu am cerut lamuriri despre acest subiect la Dl. Matis pe care cei care frecventeaza acest lac il cunosc destul de bine si acest raspuns l-am primit : Nu este valabil acest permis cu 30 RON!.
Eu personal am avut anul trecut probleme cu jandarmii si astept hotararea judecatoreasca ca sa vad cu ce drept acestia ia la puricat pescarii.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 26 Mar 2009, 12:38

Romania fiind tzara lui papura si ANPA nereusind sa se impuna nici cu legea in brate ramane ca fiecare din noi cand mergem pe ape de munte sa angajam cate un bodyguard sau doi de talia lui Iftimoaie, inarmati ca la carte si cand vin padurarii sau/si jandarmii montani sa ii vad cum ma amendeaza...in tara asta numai cu pumnul iti faci dreptate, se mai pira psihologii de ce suntem ca popor tot mai agresivi si intoleranti...Se poate si altfel?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 26 Mar 2009, 13:35

Relaxeaza-te! Pe mine m-au controlat pe Belis jandarmii. Aveam chitanta de la trezorerie. Initial au comentat ei ceva, dar le-am scos legile si i-am invitat la studiu. si-au cerut scuze pentru deranj si mi-au urat fir intins.

Ca un oarecare spune altceva e treaba lui. El nu are voie sa scrie procese verbale. Comenteaza si el sa se afle in treaba, sa-i sperie pe cei care nu cunosc legea!
Iar daca totusi, se gaseste un incapabil de la jandarmerie sa scrie proces verbal, il castigi relaxat in instanta. Si mai ceri si despagubiri. Deci ... nu te stresa atat! Si nici nu fugi prea tare spre lac fiindca are inca gheata pe 90% din suprafata!

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Mesaj de danone » 26 Mar 2009, 13:37

Daca toate apele de munte sint in administrarea RNP, atunci la care ape de munte se refera ordonanta 23/2008 unde se poate pescui cu permisul ANPA? Poate la cele din muntii Alpi? Are dreptate Fario. Ar trebui ca RNP sa-si vada de padurile lor.
Pana in 2008 padurarii aveau drept de control in baza ordinului 231/2006(care reglementa pescuitul recreativ pe ape de munte), dar acesta a fost abrogat.
Silviu intreaba-i pe cei de la ANPA pe care ape de munte este valabil permisul lor, daca ti-au spus ca pe Belis nu e valabil? Unele ape de munte sint mai de munte decat altele?

Avatar utilizator
Silviu1976
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 25 Mar 2009, 09:58
Localitate: CLUJ

Lacul Belis din Jud.Cluj

Mesaj de Silviu1976 » 26 Mar 2009, 14:41

Din cate am inteles de la ANPA, va aparea pe site o lista cu locatiile unde se poate pescui cu permisul lor.
Astept poate se desteapta si ei din somn!

Avatar utilizator
nicolaesebastian
junior
junior
Mesaje: 92
Membru din: 09 Iul 2004, 07:32
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de nicolaesebastian » 24 Apr 2009, 12:42

Salutari,


Am noutati referitoare la pescuitul pe Belis: e suficient permisul emis de ANPA ca sa pescuiesti pe lac; cel putin asa mi-au spus; i-am intrebat daca jandarmii stiu lucru asta (legea) si mi-au confirmat ca da; de aseame se poate pescui fara probleme pe gilau, somesul cald, tarnita (apropo, au mai ramas pesti dupa golire? ) etc

nu uitati ca inca este prohibitie; de la 1 mai se da drumu la pesc pastrav

cele bune
/nicu
Sportiv e pescarul care elibereaza toti pestii

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 25 Apr 2009, 07:53

Am sa va dau o veste trista. Directia Silvica respectiva care are in zona sa lacul, are aprobat de gigi stefan planul de management pe respectiva locatie. FNPSR a notificat ANPA in vederea anularii acelor decizii, ca fiind ilegale, dar raspunsul a fost stupefiant: au produs efecte juridice. Ce este si mai gogonat urmeaza acum: sa dam noi solutia pentru rezolvarea situatiei. Solutia este simpla: planurile de management au fost solicitate si aprobate in perioada cand OM 331/2008 era suspendat. Prevad alte procese, nervi, etc. Decizia respectiva a fost publicata pe www.anpa.ro

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 25 Apr 2009, 09:59

apsalba scrie:Am sa va dau o veste trista.
...o sa dureze si asta 3 zile
...urmeaza sa apara un frizer care se "pricepe" la orice si "rezolva" problema
...apsalba...anul asta ai cam "dat-o in bara"...poate de la anul sa curga apa si pe...canalul tau :lol:
...sapa in continuare , numai ai grija "ce fluieri sau cum ridici fanionul"
:lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns