la avat

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 13 Iul 2004, 10:35

Uite, ca sa nu fi "suparat" pe mine, iti spun citeva locuri bune de avat pe bratul Sulina, usor accesibile si, mai ales, productive.

Pe Sulina, la iesirea din Maliuc, e un canal care vine dinspre nord (stinga), din lacul Fortuna. In intersectia aia se formeaza un contra-curent. Pe marginile lui stau avati la pinda. La 1 km mai la vale, se vede un ponton pe malul drept. In fata pontonului sint citeva anafoare. Acolo l-am luat p-ala de 5+. La 200 de metri aval, e gura canalului 22, care face legatura cu Sontea, via Baba Rada. Chiar dupa intrare, in primul cot canalul se lateste foarte mult. Sub maluri avatul asteapta. La fel si salaul. Daca continui drumul pe canalul 22, in ultimul cot, dupa ce depasesti un ponton ancorat acolo de vreo citiva ani buni, dai de o zona dificila de navigat (curent puternic din fata si un anafor pe care n-ai cum sa-l ocolesti). Dupa ce ai depasit-o, te poti ancora pe centrul canalului si lansezi spre anaforul prin care tocmai ai trecut. Greu de lansat din cauza salciilor care "acopera" zona, dar cu o lansare "pe sub mina", razant la nivelul apei, te descurci onorabil. Din nou pe Sulina, aproape vizavi de intrarea in 22, celebra "estacada". Loc bun si de salau. Urmeaza "spartura". Usor de recunoscut, dupa rambleul canalului, care s-a prabusit. Malul pare "spart".

Si "ciotul" bineinteles! Pe a doua bucla a marelui "M" (cea dinspre est), urcind spre lacul Raducu, din stinga vine un canal care da in lacul Bogdaproste. La confluenta e un anafor gigantic. Incearca din "coltul" sud vestic, cel ascutit, lansind spre centrul anaforului, sau intra 50 de metri pe canal, si dai de ciot. Te legi cu barca de el si lansezi contra curentului (spre Dunarea veche).

Pentru toate locurile mentionate, iti recomand rotativele #2 sau 3, cu paleta lunga si ingusta ("willow"), argintii sau cu "sclipici", cu sau fara skirt pe ancora, recuperate rapid la suprafata. Eventual lasa-le sa se scufunde cam 1 metru, in "cadere libera" si apoi recuperare rapida vreo 4-5 metri si iar scufundare. Un fel de recuperare in "dinti de fierastrau" folosind suprafata apei ca reper.

Alta idee ar fi un pescuit "la trena" cu o rotativa pe o lanseta si un vobler "floating" pe alta, cind te plimbi dintr-un loc in altul. Nu se stie de unde sare iepurele.. aaa, pardon, avatul!

Fir intins!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 13 Iul 2004, 11:27

buna dimineata!

multumesc frumos de ponturi. mi-am notat si clar voi folosi informatia. sa nu crezi ca ma dau batut asa usor cu avatul asta, o fi el greu de prins, dar se poate. deci trebuie sa pot si eu. :)

mergeti pe razim saptamana asta?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 13 Iul 2004, 11:31

Cu mare placere!

Da, sigur mergem, dupa ce se linisteste putin vremea, ca vine furtuna aici. Cel mai probabil vineri sau simbata. Vorbesc cu Dan deseara si vedem.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 13 Iul 2004, 11:54

foarte frumos! fir intins si faceti poze! :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 13 Iul 2004, 11:57

Eu, de obicei, filmez. Dan sa faca pozele! :D

Scrie răspuns