Introducere Largemouth Bass?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 18 Mai 2009, 15:44

Fario_nebunu scrie:...sa vedem ce o iesi!
Si dacă o iese prost?

Problema e ca legea e buna ... dar toţi nu au decât un interes: BANU`!!! Plăteşti? Facem studiul şi iese cum vrei tu !!! Nu plăteşti nu mai vezi bass. OLIGARHULE !!!
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 18 Mai 2009, 19:02

APSHD scrie:Studiile de impact si aprobarile de riguare pina la urma se primesc .
Dar problema spinoasa este ca costul lor se ridica la 400 de milioane de lei.
Vorbesc in cunostiinta sa cauza deoarece m-am interesat de partea legala al importului de BASS si de pretul final al autorizatiei de import. Autorizatia as primio dupa aproximativ 1 an de zile.
Dar de la Minister mi sa sugerat ca pot aduce citeva bucati intr-un bidon pentru care nu imi trebuie nici un fel de aprobare.
Va garantez ca anul acesta in Hunedoara vor fi adusi primele exemplare de Bess si eliberate intr-un lac de acumulare.
Imi asum intreaga responsabiliotate si asa cum in alte tari nu s-a intimplat nimica prin introducerea Bassului nici la noi nu poate sa se intimple absolut nimica decit in citiva ani bucuria pescarilor de spining care vor avea driluri de neuitat
Am sa va anunt dupa ce am adus si eliberat primele exemplare de Bass

Am gasit sursa de unde sa cumpar BASS din Ungaria in toamna voi aduce primele exemplare in Hunedoara pe care am sa le eliberez in barajul CINCIS .

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Mai 2009, 08:42

APSHD scrie:

Am gasit sursa de unde sa cumpar BASS din Ungaria in toamna voi aduce primele exemplare in Hunedoara pe care am sa le eliberez in barajul CINCIS .
Ai curaj sa anunti exact ziua, ora si locul unde vei face popularea? Sa chemi presa? :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 19 Mai 2009, 08:54

Nu e vorba de curaj. E vorba ca e numai lauda de sine! Da' de mai agatza niste membri creduli!

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 19 Mai 2009, 09:12

APSHD scrie:Am gasit sursa de unde sa cumpar BASS din Ungaria in toamna voi aduce primele exemplare in Hunedoara pe care am sa le eliberez in barajul CINCIS .
Bine ca nu se vinde peste pentru populare oricui ... dacă eşti asa de filantrop/ ecolog/ mare om de ce nu populezi CINCISUL cu păstrăv, de ce nu asiguraţi paza, de ce nu va implicaţi în curăţirea şi paza lacului, în interzicerea construcţiilor pe malul lacului sau măcar sa nu mai baze canalizarea viloancelor în lac.
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 19 Mai 2009, 09:20

StefanDinu scrie:
APSHD scrie:Am gasit sursa de unde sa cumpar BASS din Ungaria in toamna voi aduce primele exemplare in Hunedoara pe care am sa le eliberez in barajul CINCIS .
Bine ca nu se vinde peste pentru populare oricui ... dacă eşti asa de filantrop/ ecolog/ mare om de ce nu populezi CINCISUL cu păstrăv, de ce nu asiguraţi paza, de ce nu va implicaţi în ***ăţirea şi paza lacului, în interzicerea construcţiilor pe malul lacului sau măcar sa nu mai baze canalizarea viloancelor în lac.
Pentru ca e mai greu. :D
Altfel f. corecta observatia.
Bass-ul ne lipseste. Celelalte probleme sunt rezolvate, apele sunt curate, pazite, populate iar braconajul e doar o amintire.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Mai 2009, 09:31

mi-ati facut o pofta de biban prajit... :D

hai ca abia-l astept; sa-i dau cu sare grunjoasa..cu usturoi... valeu chem si vecinii :D

populare! populare! populare!
populare! populare!
populare!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

bogdan_br
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 06 Oct 2008, 15:41
Localitate: Braila

Mesaj de bogdan_br » 19 Mai 2009, 11:10

nicul scrie:Cred ca cel putin in secolul asta e practic imposibil ca o specie de peste comestibila sa faca ravagii ecologice la noi. Problema se rezolva imediat cu curent, plase ilegale, si altele asemenea. Trebuie doar sa fie bun de mancat, ca de restul se ocupa baietii...
Corect... Am fost duminica sa dau la stiuca pe o balta din Insula Mare a Brailei si am vazut un batranel care in cateva ore prinsese vreo 3 kg de regina (sorete) de 7-10 cm. Nu era singurul. Discutand si cu alti ''unditari'', mi-au spus foarte dezamagiti ca nu se prindea altceva. Platica, babusca, bibanul disparusera. Mentionez ca balta este foarte braconata, dar de sorete nu sunt interesati braconierii, asa ca... :oops:

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 19 Mai 2009, 11:19

ovidiu scrie:mi-ati facut o pofta de biban prajit... :D

hai ca abia-l astept; sa-i dau cu sare grunjoasa..cu usturoi... valeu chem si vecinii :D

populare! populare! populare!
populare! populare!
populare!
Adevarul este ca singurele populari cu "marci neomologate" acceptate de lege (pentru ca nu se stie vinovatul) sunt cele in care "scapi" catva baboi intr-o amenajare si acestia cresc ajungand sa se reproduca natural... "Prinde orbul si scoate-i ochii".

Revenind la subiectul acestui topic, personal nu cred ca o populare (chiar si "accidentala" cu bass ar aduce ceva bun. Orice specie noua in timp poate avea sansa dominatiei sau a disparitiei). Acest lucru este strict determinat de concurenta la hrana. Voi ati prefera intr-un baraj oarecare bass in detrimentul pastravului (spre exemplu)? Ati prefera ca Holbina sa aiba bass in loc de stiuca? Ati prefera ca lacul "X" sa aiba bass in loc de salau? Ati prefera ca Dunarea sa aiba bass in loc de somn, salau, avat, fusar etc? Ce sa manance bass-ul cand aperoape orice specie de peste a devenit o raritate in bazinele apartinute de domeniul public? Ce facem? Le dam de mancare electricienilor, voleibalistilor (dependenti de "fileu")? Pana la D-zeu te papa "sfintii"... :lol:
Bass-ul a fost introdus "artificial" acolo unde se simtea o nevoie acerba de rapitori. La noi (in Romania) teoretic inca nu este cazul. Aceasta este parerea mea si nu incerc sa o impun nimanui... eu fiind un "conservator" inrait, cu atat mai mult nu incerc sa intru in vreo polemica cu cineva.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 19 Mai 2009, 14:30

bogdan_br scrie:
nicul scrie:Cred ca cel putin in secolul asta e practic imposibil ca o specie de peste comestibila sa faca ravagii ecologice la noi. Problema se rezolva imediat cu curent, plase ilegale, si altele asemenea. Trebuie doar sa fie bun de mancat, ca de restul se ocupa baietii...
Corect... Am fost duminica sa dau la stiuca pe o balta din Insula Mare a Brailei si am vazut un batranel care in cateva ore prinsese vreo 3 kg de regina (sorete) de 7-10 cm. Nu era singurul. Discutand si cu alti ''unditari'', mi-au spus foarte dezamagiti ca nu se prindea altceva. Platica, babusca, bibanul disparusera. Mentionez ca balta este foarte braconata, dar de sorete nu sunt interesati braconierii, asa ca... :oops:
Exact asa stiu si eu o balta spre Ploiesti unde soretele a invadatr si practic a eliminat carasul si crapcenii. Ma gandesc sa cumpar din Obor vreo 10 somni pitici (se vand pe post de nada la stiuca) si sa ii eliberez in acel lac sa eliminete soretele. Intre sorete si somn pitic, clar ca somnul e mai valoros, mai ales ca ajunge la un 30-40 de cm,. fata de maxim 20 soretele...Rau nu fac pentru ca deja balta e compromisa. Ramane de vazut daca "piticii" mei se vor alimenta cu regina sau nu...sper sa nu treaca la canibalism. Am uitat sa spun - balta e a unui privat care de ani buni nu se mai ocupa de ea. A vrut sa faca un restaurant pe o insulita din lac, a cam lasat-o balta si asa a invadat soretele.

Scrie răspuns