Introducere Largemouth Bass?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 13 Noi 2008, 00:38

Pentru Stefan Dinu:
Stii ce spunea Tibi Podani asta vara la Colibita? Urmeaza ca un "binevoitor" sa aduca o galeata de carasi(fara aps inainte dar cu acelasi efect).

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 13 Noi 2008, 06:59

ok, in primu rand scuze pt afirmatia de mai sus. Dar totusi raman la ideea sa ingrijim mult mai bine de ecosistemele prezente apoi sa ne ocupam de introducerea de specii noi, sa introduci o specie noua asa doar dupa ureche, sau k iti place cum lupta si il au americanii... mai bine zic PAS :!:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 13 Noi 2008, 08:06

Da! M-au trecut si pe mine fiori, dar nu de emotie sau bucurie ca as putea fi martor la asa ceva.
Bass-ul nu e un peste fenomenal! Dar in SUA a avut parte de o promovare exagerata, ajungand acum la industria care este aceasta competitie, Bass Master. Promotorii si detinatorii acesteia au facut bani buni si continua sa faca.
De ce nu e fenomenal? Cati dintre voi s-ar putea bucura atat la prinderea a 3 pesti de 3-400 grame intr-o zi? Nu! Bucuria acolo nu vine din calitatea capturilor, din senzatia drilului sau din fericirea pescuitului, ci din banii implicati in premii.
Ar fi si ei foarte fiericiti cred sa prinda in loc de bibanei niste stiucane de 7-8 kg sau salai de 4-5 kg. Numai ca-i mai greu. Cere mai multa indemanare, nu e pentru oricine. Si daca nu e pentru oricine atunci nu iese o manifestare de masa, nu ies atatia bani.
Parerea mea! :lol:

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 13 Noi 2008, 19:09

MihaiV scrie:

Ar fi si ei foarte fiericiti cred sa prinda in loc de bibanei niste stiucane de 7-8 kg sau salai de 4-5 kg. Numai ca-i mai greu. Cere mai multa indemanare, nu e pentru oricine. Si daca nu e pentru oricine atunci nu iese o manifestare de masa, nu ies atatia bani.
Parerea mea! :lol:
Sa stii ca au posibilitatea sa prinda acele stiuci, sau chiar muskie care sunt si mai mari. In ceea ce priveste salaul, nici nu mai incape vorba: e mult mai comun pe aici decat in Romania. Majoritatea pescarilor prefera insa bass-ul; e adevarat, poate si din cauza promovarii extinse. Te-nseli crezand ca-s fericiti cu "3 capturi de 3-400g pe zi". Bass-ul la peste 1kg e cel mai comun si capturile de 2-4kg sunt mai frecvente decat cele de stiuca la 7kg sau salau la 5kg. Insa pot sa-ti spun, din proprie experienta, ca un bass la 1.5kg te face sa tremuri mai rau ca o stiuca la 3kg. De la 3kg in sus, bass-ul e deja o aventura: am luat unul intre 3-3.5 care a atacat langa mal dar dupa drill tot imi tremurau picioarele.

Altceva: smallmouth bass-ul e recunoscut ca fiind cel mai spectaculos drill. Executa asa-numitul "tail walking" cand il aduci la suprafata, adica, practic "merge-n coada" pe suprafata apei. E specie diferita fata de largemouth si chiar are gura mai mica, colorit diferit si traieste mai mult in apele curgatoare cu pietris pe fund. Nu stiu daca a fost adus si asta in Europa. Se adapteaza mai greu, fiind mult mai pretentios.

Addendum: chiar am citit c-a fost introdus si smallmouth bass-ul (micropterus dolomieu) in Europa. Frate-sau (largemouth b.--micropterus salmoides) e mai adaptabil si mai hraparet, de aceea e, totusi, preferat de majoritatea pescarilor.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 13 Noi 2008, 19:19

aditud scrie: Altceva: smallmouth bass-ul e recunoscut ca fiind cel mai spectaculos drill. Executa asa-numitul "tail walking" cand il aduci la suprafata, adica, practic "merge-n coada" pe suprafata apei. E specie diferita fata de largemouth si chiar are gura mai mica, colorit diferit si traieste mai mult in apele curgatoare cu pietris pe fund. Nu stiu daca a fost adus si asta in Europa. Se adapteaza mai greu, fiind mult mai pretentios.
A fost adus in Europa iar in Franta figureaza si el ca peste autohton. Insa este foarte foarte rar. In Spania nu am vazut decat large mouth.
De anul asta a inceput un piscicultor sa faca small mouth bass dat fiind ca exista un proiect de repopulare cu acest peste la scara nationala in Franta. :wink:

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 13 Noi 2008, 21:34

Mihai, sa nu crezi ca ei captureaza doar exemplare de 3-400g , sunt si de la 3 kg, dau pe ape cu peste, si ai dreptate cand spui ca este foarte mediatizat, dar oare nu asta vrem si noi de la conpetitii sa fie cat mai mediatizate?
Am vorbit cu baietii care s-au intors din Italia si mi-au spus ca bassul este mult mai greu de prins decat orice rapitor de la noi din cauza ca este un peste care se poate prinde si pe substrat, si in masa apei cat si in pelicula functie de........ Sa nu crezi tu ca americanii , japonezii si mai nou europenii sunt doar o gasca de cateva milioane de nebuni care dau la peste de 3-400 g doar asa de dragul premiilor mari cand ar putea sa prinda stiuci de 7-8 kg.
Nu tin neaparat sa se introduca bassul in Romania dar cred ca iarasi noi ROMANII suntem cum am mai zis "mai catolici decat Papa!" si numai ce stim noi este bun!
Parerea mea! 8)
Fire intinse si la mai mare!!!

Avatar utilizator
AxA
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 02 Oct 2006, 09:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AxA » 14 Noi 2008, 01:57

nucus scrie:Pentru Stefan Dinu:
Stii ce spunea Tibi Podani asta vara la Colibita? Urmeaza ca un "binevoitor" sa aduca o galeata de carasi(fara aps inainte dar cu acelasi efect).
Caras pe Colibita este de cel putin 4-5 ani :idea: Mai nasol cu pastravul si cleanul, ca ii sperie aia care fura copaci de pe mal si-i trag pe apa :roll:


Cat depre bass...sa fie la ei acolo la amerikanski! La noi , cum ar fi sa fie apele pline de salau si stiuca, pentru cine stie sa-i pescuiasca, iar in rest, bibani autohtoni cat cuprinde, de la juma de kil in sus ...si aia pun botu' la orice si distreaza deopotriva si pe copii si pe astia mai "harsaiti" :lol:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Noi 2008, 05:21

Populare legala,studiata si controlata nu o sa se faca niciodata.Cineva poate baga sau nu bass de capul lui.Poate supravietuieste sau mai degraba nu.Asigurarile lui Tudor si atitud vis a vis de convietuirea cu alti rapitori sint fara efect. Dar daca cumva devine specie viabila in citeva balti imediat se trece la achizitionarea de echipament autentic sau construirea de punti mochetate de scindura de brad pe barcile normale.Si ProTV -ul va filma parada bassboat-urilor din Slobozia de la prima etapa a NBL ( National Bass League) :lol:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 14 Noi 2008, 07:49

zander scrie:dar oare nu asta vrem si noi de la conpetitii sa fie cat mai mediatizate?
Evident ca pentru competitii mediatizarea e f importanta. Dar oare ce procent din pescarii tarii participa la competitii?
zander scrie: Nu tin neaparat sa se introduca bassul in Romania dar cred ca iarasi noi ROMANII suntem cum am mai zis "mai catolici decat Papa!" si numai ce stim noi este bun!
Departe de mine gandul. N-am zis nu, n-am zis da, numai ca nu-s de acord cu aducerea "pe sub mana" fiindca un destept nu e interesat de posibilele consecinte. Daca se face un studiu serios si arata ca impactul negativ asupra mediului lipseste, atunci nu voi avea nimic impotriva.

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 14 Noi 2008, 11:02

"Evident ca pentru competitii mediatizarea e f importanta. Dar oare ce procent din pescarii tarii participa la competitii?"


Chear de asta trebuie mediatizare sa vada pescarii cat de frumos este spiningul, si sa se apuce cati mai multi de acest sport, si speram ca procentu celor care vin la competitii sa creasca cat mai mult!!

Scrie răspuns