Introducere Largemouth Bass?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 12 Noi 2008, 16:15

ovidiu scrie:
MihaiV scrie:De ce nu faceti un proiect serios pentru a aduce lostrita si a reabilita populatia de lostrita din Ro? Sunt convins ca daca aveti un plan bun si dati sfoara in tara se vor gasi o multime de asociatii private sa va sprijine financiar!

Si nu cred ca este unul care sa prefere un bass de 1 kg in loc de o lostrita de 20 kg! :lol: :lol:
Bine spus!

Ce mari avantaje are biabanul asta? ca are gura mai mare decat minciogul? ca trage fumos? ca drill? gustos? are gust de mici :?: e usor de prins de catre copiii de 3 ani?
E doar un biban!
Nici mie nu-mi palce ideea cu populatie de biban americanesc...

Jos cu bassul! sau sa fie sanatos acolo la el!
Nu conteaza ce cred , dar am timp liber la munca... :lol:

Daca mai ajung prin italia o sa prind 2-3 bibi de-astia, ii tavalesc prin malai, in tigaie cu ei...sa vad si eu ce gust de strutz corcit cu ornitorinc are baboiul asta :D
Nu e un biban. Fac parte impreuna din familia Centrarchidae, la fel ca bibanul-soare (bluegill) si crappie (alt peste prezent numai in US). Ideea cu tavalitul prin malai nu e buna; incearca prin faina, nevasta-mea zicea ca-i o diferenta in cazul acestui peste. :)

Va urez noroc cu lostrita! Peste mai pretentios, are nevoie de conditii speciale si nu degeaba e pe cale de disparitie.

Am mai spus: ne certam degeaba. Bass-ul e pana si in Ungaria, deci e numai o chestiune de luni, poate ani, pana ajunge si la noi. De aceea, in loc sa ne contram pe principii ecologice, mai bine incurajam oamenii astia care au de gand sa-i elibereze prin nu stiu ce lac de acumulare sa nu faca asta; sa-i duca prin balti izolate.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 12 Noi 2008, 16:25

tu poti afirma orice...dar gandestete k afirmi doar pe experienta bazata in U.S. nu in ROMANIA

cel mai bine ar fi sa avem grija de ce avem in apele noastre...si sincer....daca asi fi un fel de Tiriac...asi sprijini reintroducerea lostritei
ma kk pe el de bass nu este cu nimik mai special decat stiuca noastra....si daca tot vrei sa introduceti ceva nou...dece nu MUSKI???

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 12 Noi 2008, 17:13

MihaiV scrie: De ce nu faceti un proiect serios pentru a aduce lostrita si a reabilita populatia de lostrita din Ro? Sunt convins ca daca aveti un plan bun si dati sfoara in tara se vor gasi o multime de asociatii private sa va sprijine financiar!

Si nu cred ca este unul care sa prefere un bass de 1 kg in loc de o lostrita de 20 kg! :lol: :lol:
Acum 2 ani am fost la RNP - Bucuresti si am vorbit personal cu un domn pe nume GARGAREA care se ocupa de salmonicultura in cadrul RNP-ului . Doream sa repopulez apele de munte din Hunedoara cu lostrita si le-am cerut ajutorul . Raspunsul a fost naucitor pentru mine : In Romania mai exista doar citeva bucati de lostrita . Noi (RNP) dorim sa importam din Polonia citeva mii de bucati de lostrita dar nu avem resurse financiare .
Dupa aceasta discutie m-am interesat cit mai mult despre lostrita si am ajuns la concluzia ca in Hunedoara nu avem cursuri de apa adecvate dezvoltarii lostritei , ea necesitind un curs de apa cu debit mare si foarte mare de apa , pe care noi nu il avem. Asa ca am renuntat la aceasta idee.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 12 Noi 2008, 20:12

HellRAISER scrie:tu poti afirma orice...dar gandestete k afirmi doar pe experienta bazata in U.S. nu in ROMANIA

cel mai bine ar fi sa avem grija de ce avem in apele noastre...si sincer....daca asi fi un fel de Tiriac...asi sprijini reintroducerea lostritei
ma kk pe el de bass nu este cu nimik mai special decat stiuca noastra....si daca tot vrei sa introduceti ceva nou...dece nu MUSKI???
Mai flacaule, las-o mai usor cu "kk" si discuta civilizat. Daca vrei sa te ia cineva in serios...

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 12 Noi 2008, 20:16

APSHD scrie: Acum 2 ani am fost la RNP - Bucuresti si am vorbit personal cu un domn pe nume GARGAREA care se ocupa de salmonicultura in cadrul RNP-ului . Doream sa repopulez apele de munte din Hunedoara cu lostrita si le-am cerut ajutorul . Raspunsul a fost naucitor pentru mine : In Romania mai exista doar citeva bucati de lostrita . Noi (RNP) dorim sa importam din Polonia citeva mii de bucati de lostrita dar nu avem resurse financiare .
Dupa aceasta discutie m-am interesat cit mai mult despre lostrita si am ajuns la concluzia ca in Hunedoara nu avem cursuri de apa adecvate dezvoltarii lostritei , ea necesitind un curs de apa cu debit mare si foarte mare de apa , pe care noi nu il avem. Asa ca am renuntat la aceasta idee.
Gargarea ala habar nu avea ce vorbeste,dar asta nu mira pe nimeni atata timp cat e vorba de un functionar de stat.
cred ca intre timp v-ati documentat si probabil ca a-ti ajuns sa vorbiti si cu ing.Cerbu de la Bradisor care avea in salmonicultura mai mult de cateva bucati de lostrita. ( Cerbu asta are el muuuulte pacate si bube in cap,dar daca ii iese chestia, asta merita felicitat)
exista si un film facut de un impatimit al pescuitului valcean pe numele lui Valentin Conea,film in care se vede clar cum se face o "mulgere" a acestor lostrite ,iar pe pelicula respectiva se vad destul de multe lucruri si se fac afirmatii interesante.
filmul respectiv a fost difuzat pe unul din posturile locale de TV,din cate imi amintesc e vorba de Valcea 1.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 12 Noi 2008, 20:29

HellRAISER scrie:... bass nu este cu nimik mai special decat stiuca noastra....si daca tot vrei sa introduceti ceva nou...dece nu MUSKI???
Prima afirmatie denota ignoranta.

La a doua as avea un raspuns prea lung pentru care n-am timp. Ideea de baza ar fi: muskellunge-ul e prea inrudit cu stiuca si-ar aparea probleme ca hibridizarea naturala (vezi tiger muskie) care concureaza si stiuca si muskie. In plus, hibrizii asta sunt sterili in marea majoritate. Apoi, in US sunt numai cate ape (imense) in care stiuca si muskie convietuiesc. In lacuri mai mici s-a observat ca stiuca distruge muskie. De asemenea, arealul muskie-ului e mult mai restrans; nu e asa adaptabila ca stiuca. Gasesti detalii pe Internet.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 12 Noi 2008, 22:32


Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4618
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 12 Noi 2008, 22:55

asta nu mai e pescuit de placere si relaxare este deja un bussines de competitie.
si deaceea sustin ca pescuitul trebuie privit din cel putin trei puncte :
-comercial
-competitional
- si cel de relaxare - for funn :wink:

problema este ca la noi sunt amestecate si toata lumea crede ca atuncea cand vorbeste de pescuit,vorbeste si de competitie si de comercial,dar si de cel de relaxare,ori exista dovezi clare ca probleme si nevoiele practicantilor de orice nivel nu se prea pupa unele cu altele si interesele sunt cu totul altele,iar problemele majore si rezolvarea lor ajung sa fie denaturate

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 13 Noi 2008, 00:13

pe Bistrita Aurie,la Cirlibaba,au fast eliberati,acum 4-5 ani,in jur de 1000 de puieti de lostrita.Nu stiu ce s-a intimplat cu ei.Din moment ce este o specie indigena nu vad de ce nu poate exista in continuare. E un relic glaciar la limita arealului sau.Daca bass-ul este in Ungaria discutia noastra este absolut inutila.Vrem sau nu, miine va fii si aici.Urmeaza sa vina si din est ,pe Prut.Totusi ma intreb de ce s-au prins asa de putini bass-i in Italia.

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 13 Noi 2008, 00:38

Wow! M-au trecut fiorii cand am vazut acest clip. Nu din cauza competitiei, pentru ca, a propos de ce zicea adiwolf mai sus, eu vad pescuitul mai mult ca o meditatie; imi place sa-mi masor "maiestria" in solitudine. Nu prea ma omor cu partea asta comerciala a bassing-ului.

Dar am locuit in Pittsburgh 5 ani de zile si-am pescuit apele care apar in videoclip. E un loc superb, se numeste "Three-River" pentru ca acolo se-ntalnesc Allegheny si Monongahela si se formeaza astfel riul Ohio. Din Monongahela vine bass mare in Ohio. Imediat dupa confluenta, in Ohio, e si salau frumos; n-am prins eu dar am vazut pe cineva care dadea la salau prinzind bucati serioase, unul dupa altul. Salaul astora e mai negricios ca al nostru, in rest e identic. Incredibil cum au evoluat aproape identic pe continente separate.

Scrie răspuns