Intrebare

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Re: Intrebare

Mesaj de flydb » 28 Ian 2018, 14:58

Ai aici regulamentul de pescuit actual pentru apele de munte administrate de Romsilva:
http://targoviste.rosilva.ro/files/cont ... it2014.pdf

De remarcat art.18, 19 si 20.

Avatar utilizator
lazarini
veteran
veteran
Mesaje: 1106
Membru din: 18 Mar 2005, 00:50
Localitate: Arad

Re: Intrebare

Mesaj de lazarini » 28 Ian 2018, 18:09

Daca tot se vorbeste de apele de munte, repet o intrebare pe care am mai adresat-o si a ramas fara raspuns:
Ce vrea sa insemne textul de mai jos:

"Pescarii care, in exercitarea pasiunii lor, achita tariful de pescuit pentru toate apele de munte gestionate direct de o directie silvica, pot exercita si pescuitul in sistem "catch and release", fara alte tarife suplimentare"

Chestia asta se regasea in comunicatele Romsilva din anii trecuti, si probabil va ramane valabila si in 2018.
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns care sa aibe si o acoperire oficiala (adica asumat de Romsilva)?
Mersi.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Intrebare

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Ian 2018, 08:16

Adica si platesti si eliberezi.. :D
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Intrebare

Mesaj de MihaiAF » 01 Feb 2018, 09:11

Am citit bine art 20? Ai voie sa dai dupa alte specii in lacurile de munte cand este interzis la pastrav?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Intrebare

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2018, 09:16

da.poti sa pescuiesti speciile care nu intra sub incidenta prohibitiei.

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Intrebare

Mesaj de MihaiAF » 01 Feb 2018, 09:32

Ciudat, atunci cand am deschis topicul asta, a doua zi am plecat la pescuit.. cand am ajuns la ocolul silvic, au refuzat sa-mi incaseze acea taxa de pescuit pe motiv ca e inchis orice fel de pescuit si ca am venit degeaba, am incercat sa le explic ca nu are nici o logica cleanul cu pastravul, m-a dat afara din primul birou si mi-a spus sa merg la alta usa, acolo la fel. Pana la urma la insistentele mele mi-a spus sa merg la pescuit si daca vin jandarmii sa il sun pe el sa vorbeasca cu ei ca ma lasa ei sa pescuiesc, dar am voie doar 1 zi.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Intrebare

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2018, 09:41

ei fiind..."stapanii pescuitului"in acea zona? :roll:...prin modul de operare asociatiile devin "penibil"de periculoase...

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Intrebare

Mesaj de MihaiAF » 01 Feb 2018, 10:01

Pentru mine este un mister de ce au refuzat sa-mi taie chitanta.. Oare chiar sa nu fi stiut legea ? Mi se pare ciudat..

Ajuns acolo, il intreb pe nenea de m-a cazat la cabana.. Zic, este ceva peste pe aici ? El zice, oho cum sa nu, am vazut si pastrav de 12 kg luat la plasa. (moment in care mi-am inteles soarta privind capturile)

Ma rog, asta-i Romania.

In 2 ore de pescuit, n-am vazut sau mirosit vreo urma de peste. Dar acel loc este parca rupt din rai, mare pacat.

Imagine
Imagine

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Intrebare

Mesaj de adrian99 » 01 Feb 2018, 10:15

mihai,in aceasta perioada din an nu te astepta la cine stie ce rezultate...(si aici includ toate categoriile de rapitor).la Dunare,din barca pe anumite zone s-a mai prins salau,stiuca.daca esti adeptul pescuitului in perioadele reci si foarte reci din an poti incerca raurile mari

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Intrebare

Mesaj de MihaiAF » 01 Feb 2018, 10:37

Da, stiu ce zici, nu am foarte mari asteptari in general.. Pescuiesc pe bega in fiecare zi libera de lucru, dar aici capturile sunt foarte rare spre deloc..
As avea timisul si muresul mai aproape de mine, dar si asa, in ultimele 3-4 iesiri n-am vazut nici acolo peste, in schimb am gasit o plasa pe mal..

Dar desi nu prea am asteptari, pe cat de mult iubesc pescuitul, parca tot mai dezamagit sunt de la partida la partida..

Scrie răspuns